Známý herec Jackie Chan se chce stát komunistou. Řekl to při zdravici členům Čínské komunistické strany. Stranu označil za skvělou, plní podle něj své sliby. Sám přitom pochází z Hongkongu, který je čínským autonomním územím, kde komunisté neměli tak velký vliv. Komunistický režim sídlící v Pekingu ale v posledních letech od politiky „jedna země, dva systémy“ ustupuje, v Hongkongu proto sílí represe.
„Závidím vám, že jste členové Čínské komunistické strany. Čínská komunistická strana je skutečně skvělá,“ vychvaloval Chan partaj, která již desítky let ovládá nejlidnatější zemi světa, při zdravici jejím členům. „Sliby Čínské komunistické strany nejsou splněny za 100 let, ale jen během pár dekád,“ pokračoval herec, který se proslavil především díky bojovému umění.
„Chci se stát členem Čínské komunistické strany,“ vyznal se ve vzkazu Chan.
Jackie Chan:
— Asian American Conservative (@FactcheckingCon) July 10, 2021
“I'm jealous that you guys are CCP members. CCP is really great. CCP's promises, they don't take 100 years, they get fulfilled in decades. I want to become a CCP member.”
Is that from all the brain damage doing his own movie stunts? pic.twitter.com/MbwfwkOxBu
Na čínské sociální síti Weibo řada uživatelů poukazovala na to, že Chan je hvězdou filmového plátna, a proto by nejspíš nebyl vítaným komunistickým straníkem. Kolem něj i jeho rodiny panují totiž některé kontroverze. Komunistickým pohlavárům by se například nemuselo líbit, že Chan má nemanželskou dceru s herečkou Elaine Ng, nebo že se jeho syn Jaycee zapletl s drogami do té míry, že skončil ve vězení.
Komunista z demokratického Hongkongu
Chan přitom pochází z Hongkongu, vysoce autonomního čínského území, které ale více než polovinu jeho života spravovala Velká Británie. Hongkong měl po návratu do čínské správy nárok na zachování demokratického zřízení a kapitalismu. Až v posledních letech začal Peking toto uspořádání známé jako „jedna země, dva systémy“ porušovat. V oblasti se proto hojně demonstruje.
Čína posiluje nadvládu nad Hongkongem. Protesty EU a USA nebyly nic platné
Čínský parlament ve čtvrtek podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Pekingu nad tímto územím. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2 895 přítomných členů čínského shromáždění. Evropská unie v reakci na „další porušení“ autonomie Hongkongu pohrozila blíže nespecifikovanými kroky.
Herec, který je známý díky filmům, kde ukázal své mistrovství bojových umění, ale také pro svůj komediální talent, se však dlouhodobě vůči těm obyvatelům Hongkongu, kteří protestují proti čínské nadvládě, vymezuje. V minulosti je označil za „smutné a depresivní“.
V uplynulých letech se stal jednou z tváří propagandy pevninské Číny právě pro Hongkong. Účinkoval například v kampani nazvané poněkud krkolomně „Rudá vlajka s pěti hvězdami má 1,4 miliardy vlajkových strážců“. Akce měla vyvolat v lidech čínské vlastenectví.
Řada demokratických států, včetně České republiky, se v poslední době postavila kvůli obavám o tamní demokracii na stranu Hongkongu. V červnu totiž úřady v Hongkongu přinutily skončit prodemokratický deník Apple Daily, jehož články podle Pekingu vycházely v rozporu se zákonem o národní bezpečnosti.
Proti této normě se v Hongkongu už v roce 2019 pořádaly četné demonstrace. Trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Několik lidí spjatých s deníkem Apple Daily bylo zadrženo a listu byly zmrazeny účty.