Rozhodnutí skončit v práci z vlastní vůle potká drtivou většinu lidí. A co si budeme povídat, pro zaměstnance je to ta lepší varianta, jak opustit stávající místo. Je ale potřeba dobře vědět, jak výpověď podat, a to nejen proto, aby byla správně z právního hlediska. Důležité je rovněž vyhnout se odchodům ve zlém. Nikdy se totiž nedá předem odhadnout, kdy budeme ex-šéfa znovu potřebovat. A mohlo by to být dříve, než se leckdy zdá.
Tak jste se konečně rozhodli. Skončíte v práci. Ať už proto, že vás nebaví, nebo si nerozumíte se šéfem. Nebo proto, že máte jinou nabídku. To první, co musíte udělat, je podat výpověď. Písemně. Výpověď oznámená ústně totiž neplatí. Zároveň si pohlídejte, aby vám jednu kopii výpovědi zaměstnavatel podepsal. Tu si nechte. A na co při odchodu ze zaměstnání ještě myslet?
O plánovaném odchodu šéfovi řekněte osobně
Je to základní slušnost. Ať máte s nadřízeným jakékoli vztahy, o svém úmyslu změnit práci, byste mu měli říct dřív, než dojdete na personální. Tam vaše kroky mohou směřovat hned po rozhovoru s nadřízeným. Zaměstnavatel by se o vašich úmyslech měl také dozvědět dřív než vaši kolegové.
Vedoucímu svoje rozhodnutí oznamte klidně a pevně. A pokud jste rozhodnuti nenechat se zviklat, určitě se neomlouvejte. Na změnu místa máte právo. „Je nicméně vhodné zdvořile vysvětlit důvody odchodu. Není třeba zacházet do detailů, stačí nadřízenému jednoduše říct, jak toto rozhodnutí zapadá do vašich osobních či kariérních plánů. Asi ho svou volbou nepotěšíte, ale když mu dáte možnost ji pochopit, pročistí se vzduch,“ radí web Welcome to the jugnle s tím, že je třeba říct vždy pravdu. A to i za předpokladu, že odcházíte pracovat pro největšího konkurenta vašeho dosavadního zaměstnavatele.
Oznámení výpovědi by se mělo dít v klidu. Bez emocí, bez přehnané kritiky. Jistěže lze říct, co vás ke změně místa vedlo a s čím jste třeba nebyli spokojeni. Jen to udělejte s citem. Není radno si bývalého šéfa naštvat. Zaprvé budete v práci s největší pravděpodobností ještě pár týdnů fungovat a nechcete trávit poslední chvíle, které se tak mohou stát k uzoufání dlouhé, v napjaté atmosféře. A zadruhé je možné, že váš stále ještě současný šéf vás bude hodnotit pro toho nového. Řada firem si řekne o posudek, který vystavuje právě předešlý chlebodárce.
Nenechte šéfa ve štychu
Najděte za sebe náhradu, doporučte na svoje místo jiného člověka a navrhněte, že ho sami zaučíte. Úkoly, které lze dokončit, dotáhněte do konce. Ty zbylé rozdělte mezi kolegy. Tak šéfovi dáte na srozuměnou, že vám práce pro něj není ukradená, i když už jste v podstatě na odchodu.
Vztahy v zaměstnání ovlivňují nejen pocit při práci, ale i výkonnost. Co ji může kazit?
Do práce se obvykle chodí pro výdělek. Kromě pravidelné výplaty je ale pro drtivou většinu pracujících důležité mít také dobré vztahy s kolegy. Pohoda a přátelská atmosféra na pracovišti totiž dokáže mnohé – povzbudit tým k vynikajícím výsledkům i podpořit chuť k dalším úkolům. A když chybí, dokáže to zdeptat zaměstnance natolik, že nejsou schopni potřebného výkonu. Jak zařídit, aby si kolegové navzájem vycházeli vstříc? A proč pracovní partě často nepomohou ani akce tužící kolektiv?
Dvouměsíční výpovědní lhůta
Ta začíná běžet od prvního dne měsíce, který následuje po tom, v němž jste výpověď podali. Z toho důvodu se tak obvykle dělá ke konci měsíce. Standardní dobu dvou měsíců určuje zákon. Pokud ale zaměstnavatel s vaším odchodem souhlasí, může být i kratší. „Pokud chcete odejít dohodou, hledejte se šéfem kompromis. Těžko lze očekávat, že vás pustí ze dne na den. Když ale navrhnete rozumný termín, je velká šance, že se domluvíte. Ne nadarmo je dohoda jedním z nejčastějších způsobů ukončení pracovního poměru. Nezapomeňte, že se také uzavírá písemně,“ uvádějí stránky Práce.cz.
Když se šéf cuká
Můžete se pokusit o kompromis. Pokud s odchodem nespěcháte, můžete navrhnout i delší výpovědní lhůtu. A když ani to nepomáhá a zaměstnavatel se tváří, že o výpovědi nechce nic slyšet? Na to sice nemá právo, ale nedá se nic dělat, pošlete mu ji poštou. Doporučeně a s dodejkou. V tom případě už se nebude moct vymlouvat, že žádnou výpověď nedostal. Jen pozor, v takové situaci hraje roli datum dne doručení, nikoli odeslání.
V případě mimořádně vypjatých vztahů ve firmě se lze při podávání výpovědi osobně spolehnout na svědky. Třeba kolegy, před kterými písemnou výpověď nadřízenému předáte. Mohou vám pak pomoci dokázat, že jste výpověď skutečně podali.
Když chcete odejít bez ohledu na výpovědní lhůtu
Jakožto svobodní lidé si samozřejmě můžete dělat, co sami uznáte za vhodné. Ovšem v případě, že chcete skončit ze dne na den a zaměstnavatel vás nechce pustit, stojí zákon na jeho straně. Nadřízený vás sice může za hrubé porušení pracovní kázně propustit na hodinu, to by vám ale zkomplikovalo život ve chvíli, kdy byste neměli domluvené nové místo nebo by nový zaměstnavatel couvl.
Podpory v nezaměstnanosti se v tomhle případě nedočkáte. Ex-šéf po vás pak může navíc vymáhat peníze za způsobenou škodu. „Nedodržením výpovědní doby zaměstnanec poruší své pracovní povinnosti a vystavuje se riziku, že po něm bude zaměstnavatel nárokovat náhradu. Tu může představovat například ušlý zisk za dny, kdy zaměstnavatel musel nechat zavřený obchod. Prodavač, který podal výpověď, totiž přestal chodit do práce,“ upozorňuje Dostupný advokát.
Výpověď ve zkušební době
Tady odborníci radí se se sepisováním výpovědi vůbec nezdržovat. „Jestliže chcete ukončit pracovní poměr a plyne vám ještě zkušební doba, nedávejte výpověď ve zkušební době. Využijte pro ukončení pracovního poměru lepší institut, a to zrušení pracovního poměru ve zkušební době,“ radí Právo pro všechny.
Odcházíte ze své vůle, jinou práci zatím nemáte a váháte, zda proto máte nárok na podporu? Tak se s klidem zaregistrujte na Úřadu práce. Podpora v nezaměstnanosti vám náleží.