Jak donutit řetězce ke zlevnění potravin? Ekonomové mají jednoduchou radu

Ekonomové radí, jak donutit řetězce ke zlevnění

Když nebudeme některé potraviny kupovat, prodejci je zlevní – jinak by je totiž museli vyhodit. To v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS poradil ekonom Štěpán Křeček zákazníkům, kteří chtějí ušetřit. S tím souhlasí i ekonomka Jana Matesová. Některé supermarkety se zahraničními majiteli podle ní zdražovaly ještě před válkou na Ukrajině.

„U velkých řetězců a supermarketů, i když ne u všech, vidíme od začátku roku – ještě před ruskou agresí proti Ukrajině – systematické navyšování cen,“ uvedla Matesová s tím, že řešením je vyvinutí tlaku. Měli bychom přestat nakupovat potraviny, bez kterých se obejdeme.

„Když nebudeme nakupovat to, co je částečně zbytné, ceny se sníží a (řetězce) přejdou do slev a akcí,“ doplnila ekonomka. „Ceny půjdou dolů. Protože jakmile jsou plné sklady výrobků, které mají omezenou trvanlivost, tak se budou prodávat v akci, aby se jich prodejci zbavili,“ souhlasil ekonom a poradce premiéra Křeček.

Podle ekonomů ale můžou být výjimkou trvanlivé potraviny, které prodejci nemají důvod okamžitě zlevňovat. „Česko má nejvyšší DPH na potraviny v celém regionu. Pokud vláda chce okamžitě a rychle snížit ceny potravin, tak by měla snížit DPH minimálně na úroveň sousedů,“ prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Je skutečně urážlivé vůči ČR, když vidíme heslo Milujeme Česko a v době vrcholné sklizně jablek jsou nejlevnější jablka kilo za 39,90 – to skutečně nevím, co na Česku milují. Musíme spotřebitelům ukázat, že nenakoupíme potraviny za tyhle ceny,“ stojí si za svým Matesová.

Tagy: