Šéfka Mladých starostů: Ukrajině pomůžeme i přijetím do EU, ministra Dvořáka potřebujeme

Česko výrazně pomáhá Ukrajině ohledně vstupních procesů do Evropské unie – ta ji může nejvíce pomoci tím, že napadenou zemi přijme do svých řad. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla předsedkyně Mladých starostů a nezávislých Zdena Kašparová, která v Olomouckém kraji startuje do sněmovních voleb z třetího místa kandidátky. Také je přesvědčená, že bez mladých lidí v dolní komoře Parlamentu se budou mezigenerační příkopy jen prohlubovat. Zmínila i hlavní přínos ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN).

Chcete kandidovat v Olomouckém kraji. Co tamní obyvatele nejvíce trápí a co jim můžete nabídnout?
V současné době Olomoucký kraj nejvíce trápí následky povodní a jejich odstranění je běh na dlouhou trať. Myslím si ale, že Olomoucký kraj proto obecně dělá dost. Další problém, který já jako člověk spíše ze severu kraje, ze Šumperka, vnímám, je viditelná propast mezi severem a jihem, což aktuálně souvisí i s těmi povodněmi. Je důležité tam vybudovat infrastrukturu, aby i lidé ze severu měli pocit, že mají plnohodnotný život jako lidé z těch velkých měst jako Olomouc, Prostějov či Přerov.

K TÉMATU: Kandiduje Michálek do Sněmovny? V první osmičce na pražské kandidátce Pirátů chybí

Řekla jste, že za jedno z největších ohrožení pro Českou republiku považujete Rusko. Vidíte i nějaká další rizika?
Za velké riziko již v hranicích naší země považuji polarizaci společnosti, která jde ruku v ruce s populismem, a bojím se, že před volbami bude ještě gradovat. Myslím si, že je důležité nezapomínat na nějaký selský rozum a hlavně na to, že se tady nemáme tak špatně. Ne všichni lidé si uvědomují, že žijeme v relativním blahobytu. Máme mír, nemusíme se bát vycházet z domu a naše nezaměstnanost je také docela nízká. Myslím si, že lidé by měli být více vděční za to, co mají.

Jak toho můžeme docílit? Zmiňovala jste důležitost vzdělávání, ale většina obyvatel této země již není školou povinná.
Jednou z cest je setkávání se s lidmi, jak to dělal pan Rakušan v rámci debat bez cenzury. Musím uznat, že občas ta setkání byla opravdu hodně vyhrocená, ale zažila jsem také hodně situací, kdy pak lidé za panem Rakušanem šli a poděkovali mu, že přijel, že s nimi mluvil a vysvětlil jim to. Politici by se zkrátka neměli bát chodit mezi lidi, kteří s nimi nesouhlasí.

Formát debat s Rakušanem v hospodách je dobrý

V souvislosti s debatami bez cenzury se objevila kritika, že pan Rakušan ty diskutující zesměšnil a jen je použil jako svoje PR. Tvrdil to například bývalý pirátský europoslanec Marcel Kolaja.
Je dobré si uvědomit, že ti lidé tam šli dobrovolně a také vše říkali dobrovolně. To, že jde politik mezi lidi a dělá si na tom PR, je za mě naprosto v pořádku. Akorát se ukázalo, jak moc je společnost polarizovaná.

Chtěla byste v takovém formátu sama pokračovat?
Mně se ten formát velmi líbí. Kontakt s lidmi je neocenitelný. I během sbírání podpisů na Podpisovku jsem na ulicích narazila na lidi, kteří s vládou nesouhlasí, ale normálně jsme si o všem promluvili.

Hnutí ANO má výraznou podporu mezi seniory. Nečekáte jako představitelka mladé generace výpady ve smyslu, že například mladí lidé jim chtějí vzít důchody?
Při těchto sněmovních volbách musíme čekat opravdu cokoli. Připravujeme se na to dost intenzivně, ale jestli k tomu opravdu dojde, tak by to bylo hodně smutné, protože by to přispělo právě k té polarizaci. Je opravdu politováníhodné, že člověk, který chce tuto zemi vést, vykopává mezi lidmi ještě větší příkopy. Myslím, že by spíše pomohlo, kdyby se Andrej Babiš více bavil s mladými lidmi.

Přesně to Andrej Babiš začal v poslední době dělat.
On moc dobře ví, proč to dělá. Nemyslím si, že to od něj je upřímné. Na druhou stranu by ale přiléval olej do vlastního ohně, protože ANO má také svou mládežnickou organizaci, která je shodou okolností s námi v asociaci, ve které se zabýváme kultivací politického prostředí. Takže si nemyslím, že by výpady vůči mladým dělali dobrotu v rámci vztahu hnutí ANO a Mladého ANO.

Bez mladých lidí ve Sněmovně se příkopy nesrovnají

Máte recept na vyrovnání těch mezigeneračních sporů?
Určitě je to debata a měli bychom mladé lidi zvát k rozhodujícím procesům. I proto je pro nás důležité, aby mladí lidé byli slyšet v rámci kampaně, byli na kandidátních listinách a přinášeli na volené funkce pohled své generace. Jestli budeme mít sněmovnu plnou lidí, s prominutím, ve středním věku, kteří už teď mají k mladé generaci daleko, tak se to nikdy neurovná a ty příkopy se budou ještě prohlubovat.

VIDEO: Proč má platit TV poplatky i stavební firma? nechápe změny Balšínek

V čem vidíte přínos ministerstva pro evropské záležitosti, které řídí váš ministr Martin Dvořák (STAN)?
Jeho hlavní přínos vidím v tom, že ukazujeme, že bereme členství v Evropské unii vážně. Vzhledem k tomu, jaká témata se momentálně v Bruselu řeší, ať už to jsou bezpečnostní hrozby ze strany Ruska nebo aktuální dění ve Spojených státech, je důležité tady mít někoho, kdo reprezentuje postoje vlády v Evropské unii. A Martin Dvořák je velmi dobrý diplomat, který na tom rezortu ukázal, že tu práci umí.

Myslíte si, že dostatečně podporujeme napadenou Ukrajinu? Ať už my, jako Česko, tak celá Evropa.
Na to, jak jsme relativně malá země, tak Ukrajinu velmi podporujeme. Když vezmu příklad, který není vidět, tak Česko značně pomáhá při vstupních procesech do Evropské unie a hrajeme zásadní roli v přístupových jednáních. Evropská unie Ukrajině může nejvíce pomoci právě tím, že ji přijme do svých řad a zastřeší její bezpečnost pod nás.

Odsunutí Green Dealu na druhou kolej se nebojím

Vaši europoslanci Jan Farský a Danuše Nerudová vždy podporovali Green Deal. Nemáte pocit, že v současné bezpečnostní a geopolitické situaci hrozí odklon od původních plánů a vykostění Zelené dohody?
Je dobré říct, že z Green Dealu se již nedá ustoupit. Je závazný a Evropská unie ty kroky k plnění klimatických cílů dělat musí. Když se podíváme na jeden z hlavních cílů, což je dekarbonizace, tak ta souvisí s tím, že přestaneme být závislí na fosilních palivech ze zemí, jako je Rusko. Takže to s bezpečností úzce souvisí. Je pochopitelné, že společnost nyní více rezonují témata, jako je obranyschopnost, a je to také důležité, ale nebojím se toho, že by Green Deal byl odsunut na druhou kolej.

STAN se profiluje jako více méně liberální hnutí. Nemáte obavy – i z hlediska mladé generace –, že se k nám přelije z Ameriky nějaká nová konzervativní vlna, která by během několika let mohla kompletně přepsat politickou mapu?
Obavy z toho samozřejmě mám. I proto je důležité dbát na vzdělávání mladých lidí, učit je mediální gramotnosti a kritickému myšlení. Mladí lidé obecně vždy touží po nějaké změně, ale chtějí ji až příliš velkou a ne vždy ta změna musí být dobrá. I v rámci svého skautského oddílu se snažím holky učit, jak například rozpoznávat dezinformace.

Máte strach z kroků americké administrativy Donalda Trumpa?
Donald Trump v posledních týdnech neustále dokazuje, že by neměl být v čele státu. Jestli to někdo nevidí, tak je za mě opravdu slepý. Jedna hrozba je, že bude nějak zasahovat do mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Dále se bojím, že bude dál kopat příkopy v americké společnosti. Podle mě není nic horšího, než člověk, který „vládne“ a nedokáže spojovat společnost v té zemi, protože to je jeho hlavní úkol. Myslím si, že to do budoucna může být velký problém jak pro Ameriku, tak pro nás, jako Evropskou unii.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vedení Prahy je v paralýze, město ušmudlané a strádá, míní Prokop. Kritizoval přístup primátora

Tagy:
rozhovor Ukrajina politika Vít Rakušan STAN Evropská unie Olomoucký kraj Starostové a nezávislí Martin Dvořák Donald Trump kandidátní listina Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Zelená dohoda pro Evropu Mladí Starostové a nezávislí