Japonsko od pondělí do konce ledna zavřelo své hranice všem cizincům, kteří nemají na území registrovaný pobyt. Tamní vláda rozhodla o tomto opatření kvůli obavám ze šíření nových a údajně nakažlivějších mutací koronaviru. Několik dalších je hlášeno z Velké Británie, Jihoafrické republiky, Spojených arabských emirátů, Nigérie a Itálie. „Britskou“ mutaci hlásí i naši sousedé v Německu, kde se měla objevit už v listopadu.
V Japonsku zaznamenali první případy britské mutace koronaviru v pátek. Nákaza novou mutací se prokázala u cestujících z Británie. V pondělí pak zdravotníci potvrdili u jedné ženy přítomnost mutace COVID-19, jež byla poprvé zaregistrována v jižní Africe. Během úterý zaznamenali novou mutaci také ve Spojených arabských emirátech. Podle místní vlády jde o omezený počet infikovaných, kteří přijeli ze zahraničí. Odkud přicestovali, úřady neupřesnily,
Objevila se další mutace koronaviru z Jihoafrické republiky. Británie omezuje cesty
V Británii se objevily dva případy další mutace koronaviru, oba pacienti nedávno cestovali do Jihoafrické republiky (JAR). Británie zavádí omezení cest do JAR a všichni lidé, kteří tuto zemi v posledních 14 dnech navštívili nebo přišli do kontaktu s někým, kdo tam byl, musí okamžitě do karantény. Nová varianta se šíří rychleji než ta původní. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Před několika dny právě úřady v Jihoafrické republice uvedly, že v zemi se šíří nová, nakažlivější mutace koronaviru. Jde přitom o jinou, než je ta britská. Několik nemocnic v zemi sdělilo, že se potýká s obrovským přívalem pacientů. Nová varianta koronaviru, označovaná jako 501.V2, se vyskytuje především na jihu a jihovýchodě země. Po oznámení výskytu nové mutace přerušily některé státy s Jihoafrickou republikou letecké spojení.
Jihoafrická mutace se objevila také u několika nakažených v Anglii, kteří se dostali do kontaktu s navrátilci z Jižní Afriky. I proto Velká Británie zakázala od 24. prosince vstup lidem, kteří v posledních deseti dnech v JAR byli nebo jí projížděli. Zákaz se netýká Britů a Irů, kteří ale musejí do karantény. Jihoafrická i britská mutace se měly objevit nezávisle na sobě.
Naopak britská mutace koronaviru se už objevila v řadě zemí. První případy ohlásila Jižní Korea, dříve ji evidovalo Japonsko, Norsko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Itálie, Španělsko, Belgie, portugalská Madeira, Libanon, Singapur nebo Německo.
Německo informovalo o případu nové mutace prokázaném na svém území minulý týden ve čtvrtek. Podle listu Die Welt ovšem nyní zpětné analýzy prokázaly, že se mutace B1.1.7 objevila v Německu už v listopadu. Lékaři ji objevili ve vzorku odebraném seniorovi z Dolního Saska, který později zemřel. Podle místního ministerstva zdravotnictví dcera zesnulého pacienta pobývala v polovině listopadu v Anglii.
Nové mutace i v Itálii nebo v Nigérii
Novou mutaci koronaviru, která by mohla být předchůdcem té britské, údajně objevili v Itálii. V pondělí to podle webu Seznam Zprávy oznámil předseda Italské virologické společnosti Arnaldo Caruso. Mutaci objevili v Itálii náhodou u pacienta, který se nakazil v dubnu a přetrvávala u něj atypická infekce. I měsíce po jeho uzdravení ukazovaly testy na vysokou přítomnost viru.
V Nigérii objevili nový kmen covidu. Nejde o stejnou mutaci jako ve Velké Británii
V Nigérii identifikovali další variantu koronaviru. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jde o jinou mutaci, než která se během prosince objevila ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Podle některých britských odborníků může na světě existovat přes čtyři tisíce mutací viru SARS-CoV-2
Podle Carusa výzkum v laboratořích v Římě ukazuje na to, že nová varianta koronaviru v Itálii vznikla nejspíš už na začátku července. Je podobná té britské, ale není identická.
Další jinou variantu koronaviru identifikovali během svátků také v Nigérii. „Je jiného původu než ta v Británii a Jihoafrické republice. Dejte nám čas, je zatím (na vyhodnocení) velmi brzo,“ řekl ředitel afrického CDC John Nkengasong. Podle něj se budou analyzovat další vzorky a dodal, že zpráva o nové variantě je založená na dvou nebo třech genetických sekvencích.
Ačkoliv mají být nové varianty údajně nakažlivější, neexistuje zatím žádný důkaz, že by byly smrtelnější nebo přinášely vyšší riziko těžšího průběhu. „Zda virus vykazuje nějaké nové antigenní složení, nebo se jedná o nějaké změněné chování viru, zatím vůbec není známé. Neděsila bych lidi, že jde o něco nového, podle mě tomu tak skutečně není,“ uvedla dříve primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.