Vystudovala jsem angličtinu na filozofické fakultě Ostravské univerzity. Těsně před ukončením studia jsem „zaskakovala“ na jedné pracovní skupině, kde vypadl tlumočník. Skupinu vedl velmi zkušený holandský manažer, který řídil několik projektů EU pod hlavičkou ministerstva zdravotnictví. Ze záskoku se postupně vyklubala čtyřletá spolupráce, v rámci které jsem měla možnost tyto projekty v České republice koordinovat, pořádat konference a workshopy a být součástí Zajímavých setkání. Příležitost spolupracovat s takto zkušeným manažerem hned na začátku mé kariéry byla pro mě velkým přínosem a inspirací.
Již během vysoké školy jsem zároveň lektorovala a úzce spolupracovala se vzdělávacími agenturami a po skončení projektů jsem dostala možnost metodicky vést agenturu s 80 lektory. Zde jsem pochopila, že práce s talenty a jejich rozvoj je to, čemu bych se chtěla věnovat naplno. Nabídka vést vzdělávání a rozvoj v ocelářské firmě ArcelorMittal se 7 500 zaměstnanci byla příležitostí, která se nedala odmítnout. Náš tým dostal možnost vybudovat talent management na všech úrovních organizace a byla to úžasná zkušenost.
ČTĚTE TAKÉ: Brigáda při studiu? Nejen příjemný přivýdělek, pomůže i při hledání zaměstnání
Příležitost by měli dostat talenti ve všech patrech organizace
Brzy jsme si uvědomili, že kulturu podporující talenty nelze vybudovat, pokud se budeme soustředit jen na horní patra organizace a nedáme příležitost i talentům v dělnických pozicích. Všichni víme, že na liniovém managementu stojí a padá efektivita firmy, avšak nástupnictví do liniových pozic bývá často podceňováno. Hodnocení potenciálu u dělnických pozic, assessment centra pro talenty z řad operátorů, vlastní robustní program pro rozvoj budoucích mistrů, plánování nástupnictví do všech klíčových pozic na základě jasně stanovených kritérií, systémový přístup k předávání zkušeností nástupcům bylo něco, co dodnes považuji za jeden z velkých úspěchů, na který jsme byli s celým týmem skutečně velice hrdí.
Rozvoji talentů jsem se věnovala i poté, co jsem zamířila do dalších HR pozic, kdy jsem mohla koordinovat HR pro země CEE, nebo byla v pozici personální ředitelky pro celou skupinu firem v České republice. Vždy mě zajímalo, jak HR dělají ti nejlepší, sledovala jsem trendy a know-how špičkových konzultačních firem. Proto přestup ke Korn Ferry po 12 letech v byznysu a možnost zapojit se do globálních projektů byla vítaná změna.
Udržitelnost v zaměstnání. Co všechno lze udělat pro planetu v pracovní době?
Udržitelnost a ekologie. Pojmy, které se v posledních letech skloňují v každém ohledu našich životů. A pracovní sféra není výjimkou. Čím dál více Čechů se snaží i ve svém povolání myslet na životní prostředí, soustředí se na recyklaci a omezuje plýtvání. Na podobné snahy sází i sami zaměstnavatelé a orientace firem tímto směrem se stává příležitostí i lákadlem pro nové pracovníky.
Talent v centru pozornosti
Kolem talentů se v Korn Ferry točí prakticky všechno. Spolu s dalšími více než 8 000 kolegy ve 111 zemích světa každý den vstáváme s tím, jak podpoříme organizace v úsilí si dobře nastavit strategii v oblasti lidí tak, aby reflektovala nejen současné, ale hlavně budoucí potřeby firmy. Věnujeme se také jednotlivcům a pomáháme jim se efektivně rozvíjet. Věříme, že talenti mají velký potenciál k pozitivní disrupci uvnitř firmy a že pokud jej firmy nevyužijí, připravují se o příležitosti být konkurenceschopnější, výkonnější a inovativnější.
Denní péče
Jednou z oblastí, která je pro mě osobně důležitá, je pracovat s talenty na každodenní bázi. Často se setkávám s představami, že pokud s talentem strávím hodinu dvakrát do roka a proberu jeho rozvoj, tak mám splněno a dělám to správně. Ačkoliv jsou pravidelná setkávání důležitá, teprve každodenní práce vede ke skutečným výsledkům. Schopnost mikrokoučování, instantní zpětná vazba nebo blesková reflexe je něco, co možná už trochu ve svém repertoáru máme, ale děláme to možná nahodile bez toho, abychom si uvědomili, jak důležité tyto koučovací momenty jsou.
Rozvíjení talentů patří podle dlouholetých výzkumů Korn Ferry k těm jednoznačně nejnáročněji osvojitelným kompetencím a manažerů, kteří umí pracovat s talenty opravdu dobře, je poměrně málo. Přesto nebo právě proto bylo pro každého z nás setkání s někým, kdo nás inspiroval a rozvíjel v nás talent, něco, co v nás nejspíše zanechalo hluboký dojem a nesmazatelnou stopu. Dovolte mi tedy na závěr položit otázku: Kolik talentů jste inspirovali vy sami?
Autorka: Veronika Muroňová
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo