Dopřát si dostatek času i sil na studium, nebo na nic nečekat a začít s prací? To je otázka, kterou řeší řada studentů. Obě možnosti mají jistě své výhody, ovšem faktem je, že brigáda při studiu nepřináší pouze finanční nezávislost. Ten, kdo se rozhodne být ekonomicky aktivní, ačkoli ještě nemusí, získává první zkušenosti a praxi, které později ocení on i personalisté, které bude žádat o práci.
O problémech čerstvých absolventů vysokých škol s hledáním práce už jsme psali. Jen minimum čerstvých majitelů diplomů navzdory rokům stráveným soustavným vzděláváním získá svoji vysněnou práci. Jak ale zařídit, aby se personalisté ve vytoužené firmě rozhodli zaměstnat právě vás? Můžete pro to udělat víc než se šprtat a připisovat si na konto dobré známky. Jednoduše si najít brigádu.
Co o studentech prozradí brigáda
Pomiňme finanční stránku brigád. A zaměřme se na benefity, které pracující studenty potěší později. Prvním z nich jsou zkušenosti. Pracující studenti velmi brzy vymění často nerealistické představy o zaměstnání za vlastní praxi.
Dalším plusem, který náboráři ocení, je zodpovědnost. Škola a práce současně – to už o zralosti dotyčného vypovídá mnohé.
Vyšší sebevědomí. Kdo před pohovorem touží po zpocených dlaních a knedlíku v krku? Praxe vám pomůže zbavit se přílišné nervozity.
Rozhled a všestrannost. „Když se zaměříte na brigády, které s vaším oborem nesouvisí, můžete zároveň nasytit jiné své potřeby, na které během školy nemáte čas. Vystrčíte nos ze svojí bubliny, podíváte se na běžné věci jiným úhlem pohledu a poznáte spoustu nových lidí,“ zmiňují stránky Platy.cz další plus.
Studenti, kteří dokáží biflování zkombinovat s prací, vynikají bezvadným time managementem. Skloubit obě disciplíny, které jsou náročné samy o sobě, dá zabrat. A to na HR odděleních dobře vědí. Kdo to zvládne, ten dává najevo, že si dokáže poradit i v ostrém provozu firmy, do níž se hlásí.
Pracovitost. Další z pozitiv, kterých si náboráři považují. Pokud v životopise vidí, že žadatel o práci nezahálel, často je zajímá proč. A pokud zní odpověď tak, že jsme po škole zkrátka chtěli nabrat skutečné zkušenosti v praxi, je napůl vyhráno.
Kdo se navíc rozhodne brigádničit v oboru, který studuje, může si připsat i další potenciální výhodu. Sezónní práce může přerůst v oficiální zaměstnání. Pozitiva jsou na vaší straně: Šéfové vás znají a vědí, jak pracujete. Vy si nemusíte procházet stresem z hledání nového místa.
Při hledání brigády zvažte své možnosti
Brigáda při studiu se jeví jako jednoznačná výhoda. Ovšem je potřeba vzít rozum do hrsti a nevrhnout se bez rozmyslu do kolotoče, který ve výsledku člověku víc uškodí než pomůže. Kdo má nárok s brigádou ještě počkat? „Jste v prvním semestru náročného oboru? Máte ve škole povinnou docházku od pondělí do pátku? Pak odborníci radí hledat práci s velkou rozvahou,“ upozorňuje všechny nováčky na univerzitách web SJ News. Během prvního roku je zkrátka lepší soustředit se na studium. Teprve až se člověk rozkouká a zjistí, kolik času a sil mu zbývá, může se začít rozhlížet po práci.
Totéž pochopitelně platí také v případě, že se třeba staráte o příbuzné nebo vykonáváte jinou pro vás důležitou činnost. Ať už se věnujete charitě, nebo sportujete a nechcete se této součásti svého života vzdát, pak brigádu oželte. Nikde není psáno, že zkušenosti, kterými se dokážete při pracovním pohovoru prodat, musí nutně pocházet z práce. I schopnost studovat a přitom pomáhat rodinným příslušníkům z kohokoli může udělat posilou, na kterou se netrpělivě čeká.
Důležitou poznámkou je také fakt, že na brigádu nutně nemusíte docházet denně. Zásadní je zkrátka zvážit své možnosti a umět odhadnout dopady studia s prací na váš život. Je dobré mít na paměti, že už i čeští zaměstnavatelé mnohdy neváhají požádat předchozího chlebodárce o reference. A nikdo nechce, aby potencionální šéf dostal informace o tom, jak jsme brigádu ukončili předčasně, protože jsme na ni nestačili.