Udržitelnost a ekologie. Pojmy, které se v posledních letech skloňují v každém ohledu našich životů. A pracovní sféra není výjimkou. Čím dál více Čechů se snaží i ve svém povolání myslet na životní prostředí, soustředí se na recyklaci a omezuje plýtvání. Na podobné snahy sází i sami zaměstnavatelé a orientace firem tímto směrem se stává příležitostí i lákadlem pro nové pracovníky.
Spousta z nás doma třídí odpad, nenošené oblečení věnuje potřebným nebo si pořizuje spotřebiče s co nejnižšími náklady na provoz. Ovšem v práci z nás všechno odhodlání šetřit životní prostředí z různých důvodů často vyprchá. Ale i v pracovní době můžeme zůstat věrní svému přesvědčení o šetrném přístupu k planetě. Stačí vědět jak.
Začněte u sebe
Jídlo s sebou
Noste si vlastní jídlo nebo jezte v oblíbeném podniku, případně mějte v pracovním stole schované nádobí, do něhož si necháte naservírovat oběd s sebou. Totéž platí pro kávu, kterou si zpříjemňujete každodenní cestu do práce.
Auto nechte doma
Jasně, v případě, že vás po práci čeká pravidelný domácí nákup nebo vyzvedávání dětí z kroužků, vyrazte ráno z garáže autem. Ale pokud před sebou máte prostě cestu tam a zpět, zkuste se sblížit s MHD. Méně aut na silnici = rychlejší provoz, nižší spotřeba pohonných hmot a méně zplodin v ovzduší.
Šetřete papírem
Tiskněte a kopírujte oboustranně. Papíry, které jsou popsané jen z jedné strany, z té druhé použijte na poznámky.
Pokud potřebujete zápisník či diář, volte ty z recyklovaného papíru. A pokud s tím nadřízení ještě nepřišli sami, navrhněte jim, aby firma začala nakupovat recyklované papíry.
Zvažujte, kdy je skutečně potřeba zapojit tiskárnu. Opravdu potřebujete vytisknout mail o dvou řádcích? A web Fair Venture ve svém doporučení jde ještě dál: „Již běžným krokem je nákup ekologických čisticích výrobků a udržitelné kávy. Tam to ale zdaleka nekončí. Pokud chcete významný pozitivní dopad, řiďte se zásadami odpovědného zadávání. Vytvořte systém posuzování, seznam preferovaných certifikací a rozšiřte ho na všechny dodavatele. Například nákup elektroniky má velký potenciál, jak šetřit planetu. V praxi je nejudržitelnějším řešením často nákup služby místo produktu. V takovém případě nekupujete kopírku, ale platíte pouze za samotný tisk.“
Máte na starosti výrobu propagačních materiálů? Zkuste na poradě nadhodit další nápad - co takhle nechat si je vyrobit ekologicky? „Pořiďte si takové reklamní materiály, které jsou vyrobené z něčeho úplně jiného a byl jim dán druhý život. Z odpadu, který by se jinak vyhodil, se vlastně stal nový plnohodnotný produkt,“ píše web Za lepší život s tím, že poznámkové bloky i batohy lze vyrobit ze starých gramofonových desek, hasičských hadic či cyklistických duší.
Ani v práci nezapomínejte na třídění
Doma máte zvlášť koš na papír, plasty, kov i bioodpad, ale v práci házíte vše do jedné popelnice? Stejně jako doma ani v zaměstnání vám vyhodit kelímek od jogurtu do plastů nezabere o moc víc času.
Vypínejte počítače a sviťte jen v případě potřeby
Známe to všichni. Ráno přijdeme do práce a čekáme, než se nastartuje počítač. Většina z nás tu chvíli považuje za ztracený čas a tak raději nechává počítač ve spořícím systému. Ten tak ovšem sice omezeně, ale nepřetržitě spotřebovává elektřinu. Vypínejte ho po skončení pracovní doby každý den. Ušetříte tím energii a prodloužíte mu životnost.
Když je udržitelnost kritériem, podle něhož volíte zaměstnavatele
Chystáte se na pohovor do společnosti, která se tváří, že udržitelnost je pro ni zásadní? Stránky Welcome to the jungle radí, jak poznat, že to tak skutečně je. „Udržitelnou firmu poznáme podle toho, že aktivně snižuje svou enviromentální stopu. To může mít mnoho podob, ideálně se společnost věnuje všem zároveň. Jde zejména o snižování uhlíkové stopy... Dál by firma měla řešit i snižování vlastní spotřeby, ať už vody, energie, obalových materiálů či jakýchkoli jiných zdrojů. Stejně tak by se měla věnovat otázce odpadu.“
Udržitelnost jako šance
Ekologický přístup a ohled na budoucí generace přinášejí také nová pracovní místa a s nimi příležitosti pro posily. Ačkoli jsou to v posledních letech velmi skloňované pojmy, stále se jedná o téma, s nímž si většina společností zatím neví rady. A potřebují proto pomoc odborníků. „Je to smysluplná, velmi dynamická práce, která bude čím dál tím víc žádaná i ohodnocená. Například banky shánějí pro své klienty z řad firem už dnes konzultanty schopné pomoci jim právě s nastavením udržitelnějšího fungování,“ vysvětluje pro Jobs.cz, Hana Fořtová odbornice na strategickou implementaci a komunikaci managmentu udržitelnosti ve firmách.