Co na to vaše peněženka, Lubomír Kuchynka, Cyril Svozil jr. - 7.11. v 18:00
Svetry, teplé ponožky a hrnek čaje. To začíná pomalu, ale jistě patřit k běžnému večernímu vybavení některých Čechů. Především těch, kteří se obávají vysokých účtů za dodávky tepla a kteří ještě dost možná splácejí poslední nedoplatky. Zdražuje elektřina, plyn i pevná paliva. Existuje vůbec způsob, jak za energie neplatit stále víc? Podle odborníků je cestou soběstačnost. Mezi možnosti, k nimž se Češi v posledních měsících uchylují čím dál častěji, patří tepelná čerpadla. Princip jejich fungování a hlavní výhody se dočtete v následujících řádcích.
Výrazné snížení úrovně tepelného komfortu a daleko širší zásoby svetrů. S takovou vidinou Češi vyhlížejí nadcházející zimu. A zapnutí topení odkládají na co nejpozdější možnou dobu. Mnozí hledají způsob, jak topit elektřinou, která ze všech paliv zatím zdražila nejméně, byť rekordně.
Nárůst ceny energií Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
Lubomír Kuchynka ze společnosti AC Heating ovšem vidí ve snížení teplot v domácnosti jen jako jednu z cest, jak ušetřit.
„Obava o peněženku z hlediska nákladů na vytápění není neoprávněná. Určitě je tam ale vícero variant, jak se s tím popasovat. Jedna z nich je úspora, to znamená sáhnout trošku do zóny komfortu. Ale nemyslím si, že je to jediné a přední řešení. Tím jsou opatření, která povedou k tomu, že se energetická spotřeba sníží. Jedná se například o fotovoltaiku i o tepelná čerpadla, která představují velkou pomoc.“
Soběstačnost jako řešení pro zemi i jednotlivce
Podle Lubomíra Kuchynky k současné situaci přispěl i závazek dekarbonizace, který si dala Evropská unie: „Je třeba si přiznat, že plán, kdy se spolehnulo ve velkém na ruský plyn, nevyšel. Nestane se, že bychom dnes nebo zítra našli řešení, které okamžitě bude spásou, a šmahem bude zase svět růžový.“ Ale vzápětí nezapomíná dodat, že na řešení se pracuje: „Konkrétně tepelná čerpadla představují užitek i pro celek, protože plynu je málo. Pokud se bude přecházet na zdroje, které té elektřiny spotřebují málo, což právě třeba tepelná čerpadla jsou, tak závislost na plynu se výrazně sníží. A potom už nám třeba bude stačit zásobování pomocí terminálů, které zajistila vláda. Ale důležité je konat, byť pozdě.“
Jak už Čechům bývá vlastní, energetická krize u nich vyvolala nejen starou dobrou houževnatost, ale také nutkání dostat se z ní rychle ven. A hledají cestu právě v soběstačnosti. Výrazně častěji se shánějí třeba právě po zmiňovaných tepelných čerpadlech. Dodavatelé a jejich výrobní linky ale zatím naštěstí stíhají, ačkoli najít dobré řemeslníky je podle Lubomíra Kuchynky celkem umění. „Jsme dobře zásobeni. Pochopitelně instalační kapacity jsou dány tím, jak funguje vzdělávání řemeslníků, zájem o řemeslo v posledních letech uvadal. Dneska se ukazuje, že řemeslo má zlaté dno a býti elektrikářem nebo instalatérem tepelného čerpadla dává smysl,“ Čekací doba na tepelná čerpadla se podle Lubomíra Kuchynky z AC Heating aktuálně pohybuje kolem tří měsíců.
Návratnost tepelných čerpadel
Návratnost tepelných čerpadel je podle Lubomíra Kuchynky pod sedm let, v současnosti i méně. „Ceny energií se zvýšily, dá se hovořit i o kratším období, třeba 4 roky.“ Kombinace zmíněných systémů, tedy bateriových úložišť a tepelných čerpadel, navíc Lubomír Kuchynka vidí jako velmi výhodný způsob hospodaření s energiemi.
„Pokud se daří tyto dvě technologie propojit a kombinovat je způsobem, že řídící systém tepelného čerpadla ví, jestli se vyrábí elektřina a v jakém stavu se nachází bateriové úložiště, tak to tepelné čerpadlo může velmi efektivně koordinovat využití dané energie.“
A uvádí konkrétní příklad ve spolupráci s využitím konstrukčního pláště domu, vytápění či chlazení. „Aby se dům předtopil, anebo třeba v létě předchladil, a tím pádem se zajistilo velmi efektivní hospodaření s energií, což zvyšuje komfort radikálním způsobem,“ říká Lubomír Kuchynka v pořadu Co na to vaše peněženka a dodává, že vhodným vybavením se dá velmi výrazně ušetřit při spotřebě energie s ohledem na hodinová pásma. „Pokud ji spotřebováváte v době, kdy je levná a stojí třeba polovinu, tak samozřejmě máte potom poloviční náklady, než když je ta elektrická energie nejdražší. Takže chytrou kombinací technologií a chytrým řízením se dá posunout ještě dál. A to jsou věci, kterými se můžeme zabývat a jakým způsobem si v téhle situaci pomoct.“
Jak si vybrat tepelné čerpadlo?
„Každá z těch technologií má svůj význam a své využití. Nejvíce se v České republice rozšířila tepelná čerpadla vzduch-voda, která mají velmi příznivý poměr cena/výkon, a tím pádem velmi příznivou návratnost. Představují 90 % všech instalací,“ radí Lubomír Kuchynka s tím, že se není potřeba bát následků instalace tepelného čerpadla, například poničení pozemků a zahrad.
Ideální dům 21. století
Pro vytvoření ideálního domu 21. století, který v sobě kombinuje ekologii a spořivost, je podle Lubomíra Kuchynky zapotřebí racionální vyvážený přístup. „V každém případě by v tom rodinném domě kromě kvalitní obálky z hlediska zateplení, určitě nemělo chybět tepelné čerpadlo a fotovoltaika s bateriovým úložištěm. Tepelná čerpadla v rodinných i bytových domech dávají smysl a smysl ještě dlouhou dobu dávat budou, zatím nic lepšího vymyšleno nebylo.“