Vztahy s Ruskem se aktuálně pohybují na bodu mrazu. České obvinění, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti, východní velmoc odmítá. Jak se vůbec měli agenti do střeženého areálu dostat? Podle vyšetřovatelů do něj vnikli tajně, zprvu se vydávali za inspektory.
Policie ČR z exploze muničních skladů viní dvojici Rusů, kteří údajně pracují jako příslušníci ruské tajné služby GRU – konkrétně mají být členy speciální jednotky 29155 vykonávající mise v zahraničí. Používají různá jména a mají několik pasů, ale jejich pravá jména jsou prý Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.
Oba muži prosluli zejména údajným pokusem otrávit látkou novičok ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala i s jeho dcerou ve Velké Británii v roce 2018. Nyní se ovšem ukazuje, že nejspíš stáli i za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.
Do Prahy měli Čepiga s Miškinem přicestovat 11. října 2014, tedy čtyři dny před výbuchem. Používali pasy se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov, tedy stejná jako v případě otravy Skripala o čtyři roky později.
Inspektoři na obchodní návštěvě
Takřka ve stejnou dobu firma Imex Group Petra Bernatíka, která ve Vrběticích měla zásoby munice připravené k prodeji, dostala informaci, že by do areálu v rámci obchodní návštěvy chtěli zavítat dva inspektoři. Těmi měli být Moldavan Nicolai Popa a Ruslan Tabarov z Tádžikistánu. Mladá fronta DNES ovšem uvádí, že i toto měly být falešné identity Miškina a Čepigy.
„Zahraniční obchodní partner nám oznámil inspekci a poslal pasy těch lidí. Poslali jsme je Vojenskému technickému ústavu. Byly to pasy a fotky lidí slovanského typu, ale nebyla to firma z Ruska ani jeho vlivové zóny,“ řekl MF DNES právník společnosti Radek Ondruš.
Do areálu se ovšem dvojice údajných inspektorů oficiální cestou nedostala. „Nemohu říct, zda tito lidé přijeli do Česka. S našimi zaměstnanci ale do areálu muničních skladů nevstoupili,“ doplnil Ondruš.
Byl adresátem zbrojařský magnát z Bulharska?
Podle vyšetřovatelů se do areálu měli nakonec dostat tajně, a to nejspíš 15. října 2014, tedy pouhý den před výbuchem. Kolem poledne zde přitom byl právě i tehdejší majitel Imex Group Bernatík, který kontroloval zásilku munice. Ta měla pravděpodobně zamířit k bulharskému zbrojaři Emilianu Gebrevovi.
Birke: Zeman může krizi prohloubit, ale i uklidnit. Česko teď sleduje celý svět
K diplomatické krizi mezi Českem a Ruskem kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 se již vyjádřili premiér Andrej Babiš (ANO), další členové jeho vlády, opoziční politici, ale stále chybí vyjádření od prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu by se měla vyjádřit až ke konci tohoto týdne. Podle poslance Jana Birkeho (ČSSD) je to pochopitelné, protože Zeman chce zvážit všechny kroky. Birke dodal, že prezidentovo vyjádření bude klíčové pro celý svět.
Útok na Gebreva by z pohledu Rusů mohl dávat smysl. Jeho firma Dunarit totiž dodávala zbraně Ukrajincům, kteří na Donbasu bojují proti proruským povstalcům. Samotný Gebrev byl navíc v roce 2015 otráven podobnou látkou, jako je zmiňovaný novičok. Společně s ním byli otráveni i Gebrevův syn a člověk z jeho firmy. Zbrojař přežil a jako možný motiv otravy uvedl, že dodává zbraně Ukrajině.
I český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli naznačil, že k prvnímu výbuchu došlo neplánovaně. Zásilka totiž podle jeho slov měla explodovat až 3. března, tedy v den druhého výbuchu ve Vrběticích, kdy se již měla nacházet v Bulharsku a v možném držení Gebreva. „Dá se říct, že se odehrálo něco, co nebylo plánováno, aby se takto odehrálo. A ten druhý výbuch nastal v situaci, která už byla plánována,“ řekl Hamáček.
Vyhoštění diplomatů na obou stranách
Aktuálně dost napjaté vztahy mezi Českem a Ruskem i nadále eskalují. Český premiér Andrej Babiš (ANO) společně s ministrem vnitra a zastupujícím šéfem diplomacie Janem Hamáčkem v sobotu informovali o ruském zapojení při výbuchu a zároveň dodali, že z Česka vyhostí 18 ruských diplomatů. Ti dostali 48 hodin na opuštění země.
Rusko obvinění odmítlo. „S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské,“ citovala tamní agentura TASS odpověď mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina na otázku novináře. Kromě toho i Rusové zareagovali vyhoštěním diplomatů. Do Česka ovšem vracejí hned 20 českých hodnostářů a navíc jim na opuštění země dali jen 24 hodin.
Prezident Miloš Zeman se k celé situaci zatím nevyjádřil. K situaci má v plánu promluvit až v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.