Vztahy s Ruskem se aktuálně pohybují na bodu mrazu. České obvinění, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti, východní velmoc odmítá. Jak se vůbec měli agenti do střeženého areálu dostat? Podle vyšetřovatelů do něj vnikli tajně, zprvu se vydávali za inspektory.
Policie ČR z exploze muničních skladů viní dvojici Rusů, kteří údajně pracují jako příslušníci ruské tajné služby GRU – konkrétně mají být členy speciální jednotky 29155 vykonávající mise v zahraničí. Používají různá jména a mají několik pasů, ale jejich pravá jména jsou prý Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.
Oba muži prosluli zejména údajným pokusem otrávit látkou novičok ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala i s jeho dcerou ve Velké Británii v roce 2018. Nyní se ovšem ukazuje, že nejspíš stáli i za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.
Do Prahy měli Čepiga s Miškinem přicestovat 11. října 2014, tedy čtyři dny před výbuchem. Používali pasy se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov, tedy stejná jako v případě otravy Skripala o čtyři roky později.
Inspektoři na obchodní návštěvě
Takřka ve stejnou dobu firma Imex Group Petra Bernatíka, která ve Vrběticích měla zásoby munice připravené k prodeji, dostala informaci, že by do areálu v rámci obchodní návštěvy chtěli zavítat dva inspektoři. Těmi měli být Moldavan Nicolai Popa a Ruslan Tabarov z Tádžikistánu. Mladá fronta DNES ovšem uvádí, že i toto měly být falešné identity Miškina a Čepigy.
„Zahraniční obchodní partner nám oznámil inspekci a poslal pasy těch lidí. Poslali jsme je Vojenskému technickému ústavu. Byly to pasy a fotky lidí slovanského typu, ale nebyla to firma z Ruska ani jeho vlivové zóny,“ řekl MF DNES právník společnosti Radek Ondruš.
Do areálu se ovšem dvojice údajných inspektorů oficiální cestou nedostala. „Nemohu říct, zda tito lidé přijeli do Česka. S našimi zaměstnanci ale do areálu muničních skladů nevstoupili,“ doplnil Ondruš.
Byl adresátem zbrojařský magnát z Bulharska?
Podle vyšetřovatelů se do areálu měli nakonec dostat tajně, a to nejspíš 15. října 2014, tedy pouhý den před výbuchem. Kolem poledne zde přitom byl právě i tehdejší majitel Imex Group Bernatík, který kontroloval zásilku munice. Ta měla pravděpodobně zamířit k bulharskému zbrojaři Emilianu Gebrevovi.
Útok na Gebreva by z pohledu Rusů mohl dávat smysl. Jeho firma Dunarit totiž dodávala zbraně Ukrajincům, kteří na Donbasu bojují proti proruským povstalcům. Samotný Gebrev byl navíc v roce 2015 otráven podobnou látkou, jako je zmiňovaný novičok. Společně s ním byli otráveni i Gebrevův syn a člověk z jeho firmy. Zbrojař přežil a jako možný motiv otravy uvedl, že dodává zbraně Ukrajině.
I český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli naznačil, že k prvnímu výbuchu došlo neplánovaně. Zásilka totiž podle jeho slov měla explodovat až 3. března, tedy v den druhého výbuchu ve Vrběticích, kdy se již měla nacházet v Bulharsku a v možném držení Gebreva. „Dá se říct, že se odehrálo něco, co nebylo plánováno, aby se takto odehrálo. A ten druhý výbuch nastal v situaci, která už byla plánována,“ řekl Hamáček.
Vyhoštění diplomatů na obou stranách
Aktuálně dost napjaté vztahy mezi Českem a Ruskem i nadále eskalují. Český premiér Andrej Babiš (ANO) společně s ministrem vnitra a zastupujícím šéfem diplomacie Janem Hamáčkem v sobotu informovali o ruském zapojení při výbuchu a zároveň dodali, že z Česka vyhostí 18 ruských diplomatů. Ti dostali 48 hodin na opuštění země.
Rusko obvinění odmítlo. „S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské,“ citovala tamní agentura TASS odpověď mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina na otázku novináře. Kromě toho i Rusové zareagovali vyhoštěním diplomatů. Do Česka ovšem vracejí hned 20 českých hodnostářů a navíc jim na opuštění země dali jen 24 hodin.
Prezident Miloš Zeman se k celé situaci zatím nevyjádřil. K situaci má v plánu promluvit až v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.