Andor Šándor o činnosti špionů na ruské ambasádě (CNN Prima NEWS)
Každá země vysílá na ambasády i zástupce tajných služeb dané země, to nikdo nezastírá, řekl v Novém dni na CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Je však důležité, jakou činnost špióni vykonávají. Uvedl tak v reakci na možné zapojení Rusů do výbuchu skladů ve Vrběticích a upozorňuje, aby se stát začal zajímat, kdo stojí za druhou explozí.
To, že státy posílají na ambasády do jiných států členy svých zpravodajských služeb, není nic tajného. „Rozhodující je, jakou činnost pod diplomatickým krytím vykonávají. Pokud se nesnaží získávat utajované informace, je to v pořádku,“ vysvětlil bezpečnostní expert Andor Šándor.
O špionech se ví od začátku
Pokud se ale špioni snaží verbovat příslušníky domácích tajných sil nebo ovlivňují veřejné mínění a činnost státních orgánů, jde o problém, který nejde tolerovat. „O tom, že na české ambasádě pracují zástupci GRU, se ví od prvního dne,“ dodal Šándor. Dva ruští agenti Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, které policie hledá v souvislosti s explozemi skladů, ale nikdy členy úřadu v Praze nebyli.
Ke dvěma detonacím skladů ve Vrběticích došlo v říjnu a v prosinci 2014. Miškin a Čepiga, kteří cestovali pod falešnými pasy, byli na našem území prokazatelně pouze v prvním případě. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) následně prozradil, že první exploze byla plánovaná, protože munice měla být už v Bulharsku.
„Druhý výbuch mohl sloužit k zakrytí stop. Je evidentní, že nám chybí odpověď, kdo udělal druhý útok. První se přisuzuje Čepigovi s Miškinem, kteří mi někdy přijdou jako putovní agenti GRU objíždějící svět, kteří někde něco vyhodí a jinde někoho otráví. Odjeli hned v den první exploze. Na druhý útok se nikdo neptá,“ upozornil Šándor.
Naše státní orgány zaspaly
Česko se v reakci na zjištění bezpečnostních složek rozhodlo vyhostit 18 ruských diplomatů, naopak Rusové posílají zpět 20 pracovníků naší ambasády v Moskvě. Hamáček prohlásil, že česká ambasáda je tímto krokem paralyzována.
Ruský úřad v Praze má ale přibližně 150 členů. „Je to opomenutá událost z doby, kdy se Rusové stahovali z našeho území a došlo k rozpadu Sovětského svazu. Naše orgány zaspaly a nepožadovaly přiměřené snížení,“ dodal Šándor. Když pak Češi požadovali vyrovnání počtu zaměstnanců, Rusové vždy odpověděli, že můžeme do Moskvy poslat více lidí.
Experta také zarazilo načasování, kdy Hamáček s Babišem informace vypustili. „Ukazuje se, že členové vlády to věděli dříve než v pátek,“ myslí si. Šándor podotkl, že vláda do té doby nevyřadila Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan a Hamáček plánoval cestu do Moskvy kvůli vakcíně proti koronaviru Sputnik V.
„To ukazuje, že data nevyhodnotili tak vážně, jak to znělo na sobotní tiskové konferenci. Aby s tím šel premiér ven, musel být impuls opravdu silný,“ zhodnotil situaci bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby.
Vláda také plánuje zveřejnit dokumenty, které má od bezpečnostních složek k dispozici. „Pracovníci BIS ani státní zástupce nebudou šťastní, že něco takového se dostane k veřejnosti. Buď půjde o něco strašně vágního, nebo se ukážou věci, které by BIS neměla zveřejňovat,“ dodal Šándor skepticky.
Jsme slabší stránkou evropské struktury
A proč k pravděpodobnému útoku došlo na českém území? „Rusko nás považuje za slabší stránky evropské struktury, zároveň zde má dobré vztahy,“ vysvětlil Šándor. Česká republika by tak měla počítat s tím, že se zde země prezidenta Vladimira Putina bude snažit působit. „Rusko není pro Česko vojenskou, ale bezpečnostní hrozbou,“ podotkl Šándor.
Hostem Nového dne byl bezpečnostní odborník Andor Šándor. Zdroj: Profimedia.cz