Lidé PRO Mikuláše Mináře zatím veřejnost příliš nelákají. Nové politické hnutí bývalého předsedy iniciativy Milion Chvilek pro demokracii odstartovalo s velkými ambicemi, které však podmínilo sběrem podpisů. Pro zapojení se do voleb chce Minář a spol. získat 500 tisíc podpisů. Více než měsíc od založení však hnutí získalo jen necelých 25 tisíc signatářů. Navíc čelí četným odpůrcům.
Když začátkem prosince Minář odhalil své nové hnutí nazvané Lidé PRO, představil i jasné body, které musí uskupení podle svých pravidel splnit, pokud chce usilovat o hlasy voličů v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Hlavní cíl byl jasný – získat před volbami 500 tisíc podpisů. Minář to vysvětloval tím, že pokud by jeho hnutí ve volbách získalo zhruba takový počet hlasů, mělo by dostatečný počet mandátů k ovlivnění politiky.
Hned první den po spuštění webu a nastínění svých dílčích cílů pro vstup do voleb se hnutí podařilo získat několik tisíc hlasů. Po 24 hodinách se jejich počet blížil deseti tisícům a Minář hlásil, že je takové číslo skvělé. „Je možné, že těch lidí, kteří nám říkají, že jsou pro, bude už dnes 10 tisíc. A když si vezmete, kolik času je do voleb, budeme potřebovat 1 500 hlasů denně,“ řekl tehdy Minář v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Po více než měsíci fungování se však počet podpisů zase tolik neposunul. Číslo se sice více než zdvojnásobilo a aktuálně má hnutí necelých 25 tisíc signatářů, po zmíněném prvním dni, kdy uskupení získalo téměř 10 tisíc podpisů, jde však o nepříliš povedené pokračování.
Redakce CNN Prima NEWS oslovila Mikuláše Mináře s dotazy na aktuální počet podpisů a případné další kroky. Představitel hnutí však dosud nereagoval.
Proti hnutí se postavili politici, vznikla i protiakce
Proti Minářově hnutí se navíc zvedla i vlna nevole. V době, kdy Minář pořádal demonstrace spolku Milion chvilek, volal po tom, aby nynější opoziční strany postupovaly do voleb proti hnutí ANO Andreje Babiše společně. Tuto výzvu posléze strany skutečně vyslyšely a vytvořily dvě předvolební koalice. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do voleb pod hlavičkou uskupení SPOLU. Na spolupráci se pak domluvili také Piráti s hnutím STAN.
Přesto se však Minář rozhodl vstoupit do politiky sám. To se samozřejmě setkalo s kritikou lídrů zmiňovaných stran, které dříve exšéf spolku Milion chvilek vyzýval ke spojování, aby nedocházelo k rozdrobení opozičních hlasů.
„Je velmi zvláštní, když někdo, kdo volá po sjednocování a větší spolupráci, nakonec tuto svoji výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit,“ napsal na Twitter jeden z lídrů SPOLU a předseda lidovců Marian Jurečka.
Je velmi zvláštní, když někdo kdo volá po sjednocování a větší spolupráci nakonec tuto svoji výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit.
— Marian Jurečka (@MJureka) September 28, 2020
Podobně hovořila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pokud někdo vyzýval ke spojování stran a k tomu, abychom tímto způsobem porazili hnutí ANO, a pak přijde sám s iniciativou, která síly tříští, je to jenom těžko pochopitelné,“ uvedla předsedkyně TOP 09 pro Novinky.cz.
Odpor dávali lidé najevo na sociálních sítích. Dokonce vznikla i webová stránka přímo namířená proti Minářovu hnutí. Vypadala takřka stejně jako ta patřící uskupení Lidé PRO. Pár rozdílů se však našlo. Velký palec míří na originální stránce směrem vzhůru na znamení souhlasu. Zde však byl naopak, což lze interpretovat jako znak proti. Název akce zněl navíc „Lidé PROTI Lidem PRO“.
Stejný název nesla i webová doména – lideprotilidempro.cz. Její tvůrci uváděli, že sbírají podpisy proti Minářovu hnutí, které kritizovali. Doména nyní sice funguje, ale stránku odpůrců uskupení Lidé PRO již nezobrazuje. V jejím úvodu nicméně stálo: „Hledáme půl milionu lidí, kteří jsou PROTI vzniku nové politické síly.“
Lidé proti Lidé PROTI Lidem PRO. pic.twitter.com/Yw5U3xtfqc
— Chovatel (@chovatel) December 10, 2020
Minář se při představení svého nového hnutí zavázal, že musí ke vstupu do voleb sesbírat 500 tisíc hlasů. Kromě toho oznámil i řadu dílčích kroků. Při dosažení mety 100 tisíc hlasů by mělo dojít na představení „plánu pro Česko“. Pokud se tento počet zdvojnásobí, dojde na ustavující sjezd hnutí. Při zisku 300 tisíc podpisů by se začaly připravovat přímé volby kandidátů na kandidátní listiny. O dalších sto tisíc hlasů dále pak Minář a spol. uvádějí: „Nechte se překvapit“.
Co s Čižinským?
Není příliš jasné, jakou roli v hnutí sehraje poslanec zvolený za KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Vlivná a výrazná postava pražské politiky měla být jednou z tváří nového hnutí, zatím ale takřka vůbec není vidět. „Jan Čižinský je člověk, se kterým se potkáváme. Řadu věcí vidíme podobně, zároveň není klíčovým hybatelem, který by to nyní táhl. V tuhle chvíli se chce soustředit na politiku Prahy a magistrát. Je možné, že do toho s námi časem půjde naplno, třeba jako kandidát. Ale to je otázka na něj,“ vysvětlil Čižinského roli Minář v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Mezi lidmi, kteří se rozhodli do Minářova hnutí aktivně zapojit, jsou například ředitel Transparency International David Ondráčka, náměstek pražského primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek, který byl zvolen za Čižinského uskupení Praha sobě, nebo starostka Peček Alena Švejnohová.
Minář se dostal do povědomí lidí sérií demonstrací, které byly zaměřené proti vládě premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Protesty se staly nebývale velkými, neboť na ně přišlo ohromné množství lidí. Podařilo se mu dokonce zorganizovat akci na Letné, na kterou v červnu 2019 přišlo až 250 tisíc demonstrantů. Po oznámení, že Minář vstupuje do politiky, se novým šéfem Milionu chvilek stal Benjamin Roll.