reklama

Jak správně pečovat o plodovou zeleninu na záhonech i v nádobách

Už se těšíte na letošní úrodu? Jaro je teprve v rozpuku a mnozí z nás už netrpělivě čekají, až budou moci vysadit koupené nebo vlastnoručně předpěstované plodiny na zahradu či do skleníku. Ti, kteří zahradu nemají, mohou pro pěstování využít balkon nebo terasu a umístit rostliny do nádob vhodných pro pěstování zeleniny. Poradíme vám, jaké nádoby zvolit a jak o rostliny pečovat po jejich přesazení.

reklama

Plodová zelenina

Mezi nejvíce oblíbenou plodovou zeleninu pěstovanou na zahrádkách i v nádobách na balkonech patří rajčata, okurky a papriky. Mnozí pěstitelé si sazenice nekupují, raději si je sami předpěstují doma na oknech. Sazeničky jsou ale často slabé, vyhnané do výšky a neduživé. Abychom je co nejrychleji dostali do kondice, musíme o ně správně pečovat.

Základem úspěchu je zdravá sadba

Po vysazení mladých rostlinek na záhon nebo do nádob je důležité dodat jim dostatečné množství čerstvého substrátu. Hned po přesazení je nutné rostliny zalít a pravidelně je zalévat, než dostatečně zakoření. Substrát zásobuje rostliny živinami zpravidla jen 4 až 6 týdnů po výsadbě, pak je nutné živiny doplňovat nejlépe dvousložkovými, vodou rozpustnými hnojivy. Obecně pro celou zahradu můžeme použít vodorozpustná, jednosložková hnojiva, kterými lze po zimě oživit všechny plodiny, rostliny, trvalky, okrasné stromy a keře i drobné ovoce.

Pěstování v nádobách

Jestliže nemáte zahradu a rozhodli jste se pěstovat plodiny na balkoně nebo terase, což je složitější, poradíme vám, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nejprve si pořiďte vhodnou nádobu a kvalitní substrát. Nádoba by neměla být příliš malá, protože kořenový systém plodové zeleniny vyžaduje prostor. Rostliny v nádobě jsou náročné na živiny, a pokud je prostor pro kořeny omezený, je nutné doplnit více kvalitního substrátu. Rostliny vyžadují i dostatek vzduchu a závlahy, jejich poměr by měl být vyrovnaný.

Černání plodu a hniloba špiček

Jestliže pěstujete rajčata, okurky nebo papriky v pytlích, květináčích nebo jiném omezeném prostoru, možná jste se už setkali s některými chorobami. Na rajčatech se nejčastěji objevují suché, hnědé skvrny, a to nejen na zralých plodech, ale i na zelených. Tato nemoc se vyskytuje i u rostlin pěstovaných na záhonech a ve sklenících a souvisí s nedostatečnou výživou, zejména s nedostatkem vápníku. Jedná se o černání pupku rajčete a hnilobu špiček paprik. Je proto nutné rostliny během celé sezony pravidelně přihnojovat vápníkem a doplňovat i další živiny.

Dvousložková hnojiva

Plodovou zeleninu, zejména rajčata a papriky, které jsou náročné na živiny, je nutné přihnojovat. K tomu slouží dvousložková vodorozpustná hnojiva s aktivním vápníkem vhodná zejména pro plodovou zeleninu. Zaléváme takzvaně nadvakrát. Jedna složka je klasická, hnojivová, což představují NPK živiny a mikroprvky, a druhá složka obsahuje aktivní vápník. Protože rostliny nasazují nové květy a plody, je nutné je hnojit pravidelně po celou dobu vegetace.

Tagy:
hnojení škůdci ochrana choroby plodová zelenina pěstování v nádobách
Sdílejte článek Facebook Twitter

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama