reklama

Jak správně pečovat o plodovou zeleninu na záhonech i v nádobách

Bohatá úroda rajčat, paprik a okurek z vlastní zahrady
Zdroj: Prima DOMA

Už se těšíte na letošní úrodu? Jaro je teprve v rozpuku a mnozí z nás už netrpělivě čekají, až budou moci vysadit koupené nebo vlastnoručně předpěstované plodiny na zahradu či do skleníku. Ti, kteří zahradu nemají, mohou pro pěstování využít balkon nebo terasu a umístit rostliny do nádob vhodných pro pěstování zeleniny. Poradíme vám, jaké nádoby zvolit a jak o rostliny pečovat po jejich přesazení.

reklama

Plodová zelenina

Mezi nejvíce oblíbenou plodovou zeleninu pěstovanou na zahrádkách i v nádobách na balkonech patří rajčata, okurky a papriky. Mnozí pěstitelé si sazenice nekupují, raději si je sami předpěstují doma na oknech. Sazeničky jsou ale často slabé, vyhnané do výšky a neduživé. Abychom je co nejrychleji dostali do kondice, musíme o ně správně pečovat.

K tématu

Základem úspěchu je zdravá sadba

Po vysazení mladých rostlinek na záhon nebo do nádob je důležité dodat jim dostatečné množství čerstvého substrátu. Hned po přesazení je nutné rostliny zalít a pravidelně je zalévat, než dostatečně zakoření. Substrát zásobuje rostliny živinami zpravidla jen 4 až 6 týdnů po výsadbě, pak je nutné živiny doplňovat nejlépe dvousložkovými, vodou rozpustnými hnojivy. Obecně pro celou zahradu můžeme použít vodorozpustná, jednosložková hnojiva, kterými lze po zimě oživit všechny plodiny, rostliny, trvalky, okrasné stromy a keře i drobné ovoce.

Dbejte na zdravé sazeničky plodové zeleniny
Dbejte na zdravé sazeničky plodové zeleniny
Zdroj: Prima DOMA

Pěstování v nádobách

Jestliže nemáte zahradu a rozhodli jste se pěstovat plodiny na balkoně nebo terase, což je složitější, poradíme vám, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nejprve si pořiďte vhodnou nádobu a kvalitní substrát. Nádoba by neměla být příliš malá, protože kořenový systém plodové zeleniny vyžaduje prostor. Rostliny v nádobě jsou náročné na živiny, a pokud je prostor pro kořeny omezený, je nutné doplnit více kvalitního substrátu. Rostliny vyžadují i dostatek vzduchu a závlahy, jejich poměr by měl být vyrovnaný.

Rajčata pěstovaná v nádobách
Rajčata pěstovaná v nádobách
Zdroj: Prima DOMA

Černání plodu a hniloba špiček

Jestliže pěstujete rajčata, okurky nebo papriky v pytlích, květináčích nebo jiném omezeném prostoru, možná jste se už setkali s některými chorobami. Na rajčatech se nejčastěji objevují suché, hnědé skvrny, a to nejen na zralých plodech, ale i na zelených. Tato nemoc se vyskytuje i u rostlin pěstovaných na záhonech a ve sklenících a souvisí s nedostatečnou výživou, zejména s nedostatkem vápníku. Jedná se o černání pupku rajčete a hnilobu špiček paprik. Je proto nutné rostliny během celé sezony pravidelně přihnojovat vápníkem a doplňovat i další živiny.

K tématu

Dvousložková hnojiva

Plodovou zeleninu, zejména rajčata a papriky, které jsou náročné na živiny, je nutné přihnojovat. K tomu slouží dvousložková vodorozpustná hnojiva s aktivním vápníkem vhodná zejména pro plodovou zeleninu. Zaléváme takzvaně nadvakrát. Jedna složka je klasická, hnojivová, což představují NPK živiny a mikroprvky, a druhá složka obsahuje aktivní vápník. Protože rostliny nasazují nové květy a plody, je nutné je hnojit pravidelně po celou dobu vegetace.

Tagy: hnojení škůdci ochrana choroby plodová zelenina pěstování v nádobách
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík

Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík

Spory mezi Piráty a premiérem Andrejem Babišem (ANO) jsou stále častější. Tentokrát se Babiš pustil do poslance Mikuláše Ferjenčíka a jeho názoru na polyamorii, tedy vztah více lidí. Český premiér považuje tento způsob života za nemorální. Ferjenčík Babišova slova okomentoval tím, že stát by se neměl motat lidem do života. Následně si z něj vystřelil na sociálních sítích.

USA

Potápěče spolkla velryba. Byla tam úplná tma, myslel jsem, že jsem mrtvý, popsal

Potápěče spolkla velryba. Byla tam úplná tma, myslel jsem, že jsem mrtvý, popsal

Profesionální lovec humrů Michael Packard se dostal na hranici mezi životem a smrtí, když ho u massachusettského pobřeží spolkla velryba. Muž v ní pobyl i s dýchacím přístrojem na zádech asi 30 vteřin. Nebezpečné a nečekané setkání s keporkakem ale potápěč přežil. Kytovec ho totiž po chvíli jen s malými poraněními zase vyplivl ven. Packard to po propouštění z nemocnice řekl televizní stanici WBZ.

Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
Babiš označil senátora Wagenknechta za psychopata. Musí se omluvit, rozhodl soud
Poklekávat nebudeme, rozhodli čeští fotbalisté. Politika do sportu nepatří
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama