reklama

Jakub Štáfek si vyzkoušel akrobatický let. Co mu činilo největší potíže?

Víte, co je to FBAT? Jde o zkratku jediné letecké skupiny na světě, která předvádí vrcholnou akrobacii na obloze. Pravidelně se účastní třeba závodů Formule 1 a její piloti působí také na gripenech v české armádě. Co piloti umí s letadlem, si na vlastní kůži vyzkoušel i herec Jakub Štáfek.

reklama

Letecká akrobatická skupina vznikla v Československu v roce 1960 původně pod jménem Chrudimská čtyřka. Poté si říkala Zlín Devils, Sky box a teď brázdí vzduchem jako Flying Bulls Aerobatic Team.

K tématu

„Skupina, ve které pokračujeme i my, byla vybrána jako nejlepší a reprezentovala Českou republiku,“ řekl v pořadu ShowTime akrobatický pilot Stanislav Čejka.

Při svých performacích splyne tahle čtyřka v jednotný celek a v oblacích předvádí prvky, při kterých je nutná absolutní synchronizace. „V čem je naše skupina unikátní, jsou především záporné prvky, jako točené přemety, vertikální půlvýkrut, což je manévr, který jiné skupiny nelétají, takže na tom my si zakládáme a stavíme prim,“ pokračoval Čejka.

Možnost vyzkoušet si let rychlostí 350 kilometrů v hodině, půl kilometru nad zemí, měl i herec Jakub Štáfek. Jaké byly jeho pocity po přistání? „Já jsem si to užíval, ale bylo mi tam dost vedro, takže jsem byl dost zpocený v tom kokpitu a navíc asi není dělaný na tak vysoké lidi, jako jsem já, takže jsem občas skřípal zubama,“ vyprávěl herec.

Na to, jak akrobatický let vypadá, se můžete podívat v reportáži.

K tématu

Tagy: létání akrobacie letadlo Flying Bulls Aerobatic Team akrobatické létání

Další hlavní zprávy

Nehody

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

Na pražské Kampě sjel v pondělí pozdě večer do Vltavy automobil, ve kterém byl zřejmě jeden člověk. Hasiči ho z řeky vytáhli a došlo i na oživování. Uvedl to v pondělí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči na Twitteru později informovali, že nalezli a z Vltavy vyprostili i vozidlo. Nikdo další v něm nebyl.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Sledujte ŽIVĚ Nový den s Plagou: Prodlouží se prezenční výuka do letních prázdnin?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama