reklama

Jakub Štáfek si vyzkoušel akrobatický let. Co mu činilo největší potíže?

Víte, co je to FBAT? Jde o zkratku jediné letecké skupiny na světě, která předvádí vrcholnou akrobacii na obloze. Pravidelně se účastní třeba závodů Formule 1 a její piloti působí také na gripenech v české armádě. Co piloti umí s letadlem, si na vlastní kůži vyzkoušel i herec Jakub Štáfek.

reklama

Letecká akrobatická skupina vznikla v Československu v roce 1960 původně pod jménem Chrudimská čtyřka. Poté si říkala Zlín Devils, Sky box a teď brázdí vzduchem jako Flying Bulls Aerobatic Team.

K tématu

„Skupina, ve které pokračujeme i my, byla vybrána jako nejlepší a reprezentovala Českou republiku,“ řekl v pořadu ShowTime akrobatický pilot Stanislav Čejka.

Při svých performacích splyne tahle čtyřka v jednotný celek a v oblacích předvádí prvky, při kterých je nutná absolutní synchronizace. „V čem je naše skupina unikátní, jsou především záporné prvky, jako točené přemety, vertikální půlvýkrut, což je manévr, který jiné skupiny nelétají, takže na tom my si zakládáme a stavíme prim,“ pokračoval Čejka.

Možnost vyzkoušet si let rychlostí 350 kilometrů v hodině, půl kilometru nad zemí, měl i herec Jakub Štáfek. Jaké byly jeho pocity po přistání? „Já jsem si to užíval, ale bylo mi tam dost vedro, takže jsem byl dost zpocený v tom kokpitu a navíc asi není dělaný na tak vysoké lidi, jako jsem já, takže jsem občas skřípal zubama,“ vyprávěl herec.

Na to, jak akrobatický let vypadá, se můžete podívat v reportáži.

K tématu

Tagy: létání akrobacie letadlo Flying Bulls Aerobatic Team akrobatické létání

Další hlavní zprávy

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Zaorálek je excelentní ministr, říká jeho nástupce Birke. Chce zůstat i starostou Náchoda
Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Další články
reklama
reklama