reklama

Slovensko nedalo signál, že stojí o české turisty, říká Jan Papež

Jak budou letos vypadat letní dovolené Čechů vzhledem k probíhající pandemii koronaviru? Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR se můžeme v létě těšit například do Bulharska nebo Slovinska. Slovensko se zatím ještě nevyjádřilo, jestli přijme české turisty.

reklama

Jan Papež byl v pátek večer hostem v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Tématem byla dovolená v době koronaviru. „Věřím, že si užijeme dovolenou v Evropě,“ řekl Papež s tím, že do Maďarska, Slovinska nebo třeba Bulharska budeme moci cestovat bez problémů. Podle něj chce letos i přes pandemii koronaviru vyrazit za hranice 2,5 milionu Čechů – polovina těch, co obvykle vycestují.

Slovensko

Slovensko se podle Papeže ještě k cestování Čechů do své země nevyjádřilo. „Slovensko jednoznačně nedalo signál, že stojí o české turisty. Přitom loni tam z Čech odjelo skoro 900 000 lidí,“ sdělil Papež. Dovolená na Slovensku by ale pro Čechy byla výhodná, protože ceny by tam měly být podobné jako vždycky a po návratu bychom ani nemuseli do karantény.

Podle Papeže mohou být nicméně letošní dovolené obecně o něco dražší kvůli propadu koruny. Hoteliéři by ale měli být vstřícnější a neměli by zdražovat, protože budou chtít obsadit hotely či apartmány.

Chorvatsko, Řecko, Bulharsko

Chorvati doufají, že se hranice brzy otevřou. Od pondělí by se měly otevřít restaurace a bary, hotely a apartmány jsou podle Slaviši Kisiče z cestovní kaceláře Aquarius Adriatic také připravené otevřít. Češi by do Chorvatska podle něj mohli začít jezdit už od 15. června, podle Papeže je to ale reálné až od 1. července.

V případě Řecka dvacet procent jeho ekonomiky závisí na cestovním ruchu. Část hotelů tam otevře koncem června, další hned v červenci a Češi jsou tam podle mluvčí FIRO-tour Lucie Frnochové vítáni. Nemusí se ani bát zdražení. „Už jsou uzavřené smlouvy, hotely ceny zvedat nebudou,“ sdělila Frnochová. Podle Papeže mají Chorvatsko i Řecko věrné klienty, takže se nemusí bát, že by tam turisté po otevření hranic necestovali.

Podobná situace jako v Řecku je i v Bulharsku. První turisté jsou podle Frnochové očekáváni na začátku července a ceny dovolených se měnit nebudou.

Rakousko a Itálie

Manažerka Hornorakouské centrály cestovního ruchu Jitka Zikmundová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedla, že v Rakousku je situace stabilní. 15. května se v Rakousku otevřou gastronomické podniky, 29. května se otevřou ubytovací zařízení a další turistické atraktivity, naříklad lanovky.

Co se týče Itálie, tam v dubnu klesl počet turistů v hotelích o 99 procent. „Získat důvěru turistů bude trvat, aby tam opět cestovali, asi budou jezdit spíš na ostrovy jako je Sicílie, do Itálie se asi začne jezdit až v zimě,“ myslí si Papež.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama