reklama

Slovensko nedalo signál, že stojí o české turisty, říká Jan Papež

Jak budou letos vypadat letní dovolené Čechů vzhledem k probíhající pandemii koronaviru? Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR se můžeme v létě těšit například do Bulharska nebo Slovinska. Slovensko se zatím ještě nevyjádřilo, jestli přijme české turisty.

reklama

Jan Papež byl v pátek večer hostem v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Tématem byla dovolená v době koronaviru. „Věřím, že si užijeme dovolenou v Evropě,“ řekl Papež s tím, že do Maďarska, Slovinska nebo třeba Bulharska budeme moci cestovat bez problémů. Podle něj chce letos i přes pandemii koronaviru vyrazit za hranice 2,5 milionu Čechů – polovina těch, co obvykle vycestují.

K tématu

Slovensko

Slovensko se podle Papeže ještě k cestování Čechů do své země nevyjádřilo. „Slovensko jednoznačně nedalo signál, že stojí o české turisty. Přitom loni tam z Čech odjelo skoro 900 000 lidí,“ sdělil Papež. Dovolená na Slovensku by ale pro Čechy byla výhodná, protože ceny by tam měly být podobné jako vždycky a po návratu bychom ani nemuseli do karantény.

Podle Papeže mohou být nicméně letošní dovolené obecně o něco dražší kvůli propadu koruny. Hoteliéři by ale měli být vstřícnější a neměli by zdražovat, protože budou chtít obsadit hotely či apartmány.

Chorvatsko, Řecko, Bulharsko

Chorvati doufají, že se hranice brzy otevřou. Od pondělí by se měly otevřít restaurace a bary, hotely a apartmány jsou podle Slaviši Kisiče z cestovní kaceláře Aquarius Adriatic také připravené otevřít. Češi by do Chorvatska podle něj mohli začít jezdit už od 15. června, podle Papeže je to ale reálné až od 1. července.

V případě Řecka dvacet procent jeho ekonomiky závisí na cestovním ruchu. Část hotelů tam otevře koncem června, další hned v červenci a Češi jsou tam podle mluvčí FIRO-tour Lucie Frnochové vítáni. Nemusí se ani bát zdražení. „Už jsou uzavřené smlouvy, hotely ceny zvedat nebudou,“ sdělila Frnochová. Podle Papeže mají Chorvatsko i Řecko věrné klienty, takže se nemusí bát, že by tam turisté po otevření hranic necestovali.

K tématu

Podobná situace jako v Řecku je i v Bulharsku. První turisté jsou podle Frnochové očekáváni na začátku července a ceny dovolených se měnit nebudou.

Rakousko a Itálie

Manažerka Hornorakouské centrály cestovního ruchu Jitka Zikmundová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedla, že v Rakousku je situace stabilní. 15. května se v Rakousku otevřou gastronomické podniky, 29. května se otevřou ubytovací zařízení a další turistické atraktivity, naříklad lanovky.

Co se týče Itálie, tam v dubnu klesl počet turistů v hotelích o 99 procent. „Získat důvěru turistů bude trvat, aby tam opět cestovali, asi budou jezdit spíš na ostrovy jako je Sicílie, do Itálie se asi začne jezdit až v zimě,“ myslí si Papež.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama