Jak řešit energokrizi? Vláda by mohla zmrazit ceny po vzoru Slovenska, říká expert

Ceny energií nadále rostou, pro některé dodavatele je to likvidační

K VĚCI - 17.2. v 12:30

Česká vláda by energetickou krizi mohla řešit jako její kolegové na Slovensku, tedy zajistit nižší ceny energií jejich zmrazením díky dohodě s některým z výrobců elektřiny. Ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. Ten ale dodává, že česká politická scéna je k tomuto tématu mnohem více roztříštěná, než na Slovensku. Stejně tak má za to, že vliv energetických společností je na našem území podstatně větší.

Slovensko se energokrizi rozhodlo vyřešit tím, že na tři roky ceny energií zmrazí. S největším výrobce v zemi – společností Slovenské elektrárne (SE) – se vláda dohodla na výrazně nižších cenách oproti těm, co jsou na současném trhu. Výměnou vláda premiéra Eduarda Hegera ustoupí od plánovaného zdanění podniku.

Celkově by slovenské rodiny měly do konce platnosti dohody, tedy do roku 2024, ušetřit až miliardu eur – kolem 24,4 miliardy korun. Úspora průměrné rodiny má být zhruba kolem 12 tisíc korun. V samotné společnosti SE vlastní Slovensko 34 procent procent akcií, přičemž zbylý podíl má pod kontrolou Energetický a průmyslový holding (EPH) s italským koncernem Enel.

Podle Janečka by se česká vláda Petra Fialy s výrobcem elektřiny na nižších cenách měla dohodnout podobným způsobem jako slovenský kabinet. „Slovenská cesta rozhodně řešení je. V České republice by se něco podobného mělo udělat také,“ uvedl Janeček v pořadu K věci.

Srovnávat situaci v ČR s tou Slovenskou vnímá jako nejpřesnější paralelu. „Slovenská vláda společně s parlamentem, generálními řediteli společností a lobbisty projednávali svůj energetický zákon v souladu. Zajímali se o to, jaký bude dopad zvýšených cen energií na slovenskou veřejnost a podniky,“ vysvětluje odborník na energetiku.

Musí přijít i další kroky, například s plynem

Situace v Česku je však podle něj jiná a takovému řešení nenahrává. „U nás je politická scéna strašlivě roztříštěná a vliv těch společností na území ČR je zjevně silnější,“ míní bývalý šéf Pražské plynárenské.

I kdyby se česká vláda ke kroku po vzoru Slovenska odhodlala, musela by podle jeho názoru přijít i série dalších kroků. Opět zmiňuje příklad našich východních sousedů, kteří mají podchycený trh s plynem, neboť má k němu regulovaonu cenu.

V tomto ohledu by tak Česko mohlo jednat obdobně. „Zafixovat ceny a jednat s producenty plynu a snažit se zafixovat cenu na nějakém vzorci. Původně to bylo navázáno na ropu, nevím, zda je to v současné době akceptovatelné,“ říká Janeček.

Faktorem pro vysoké ceny energií je podle něj green deal. „Problém, který máme, je, že elektrická energie je strašně vysoká a díky tomu, že Německo svůj green deal prosazuje brutálně rychle bez elementárních sociálních aspektů, tak navázalo elektrickou energii na cenu plynu a to je veliký problém,“ popsal dále Janeček.

Tagy:
Slovensko energie Petr Fiala plyn K věci energetika Česko Pavel Janeček Eduard Heger Green Deal Slovenské elektrárne Enel