Karel Janeček se stal dalším odvážným účastníkem pořadu Milionář mezi námi, v rámci kterého čeští milionáři pomáhají potřebným. Podle Janečka šlo o velmi obohacující zkušenost, která mu dala víc, než očekával. Co pro něj bylo nejtěžší? Komu pomáhal? Jakou roli hrají v jeho životě peníze? A proč věří, že koronavirus lidské společnosti v celkovém součtu pomůže?
Sedm statečných milionářů vyměnilo vedoucí pozici v úspěšných firmách za manuální práci a týden s pouhými 550 korunami v kapse se každý z nich vydal pomáhat do některého z českých měst. Díky neziskovým organizacím poznaly životy zdravotně nebo sociálně znevýhodněných a na konci týdenní utajené mise darují statisíce korun potřebným. V pondělí ve 21:35 startuje další epizoda pořadu Milionář mezi námi a dalším z hrdinů je Karel Janeček.
„Byl jsem velmi příjemně překvapen tímto nápadem. Ale moje první reakce byla, že to nezvládnu časově, protože týden je přeci jenom moc,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „No ale pak jsem nad tím trochu přemýšlel a čím dál víc jsem si uvědomoval, že toto je skutečně výjimečná myšlenka. Že to může obohatit hodně lidí a že je ode mě zodpovědnost se zúčastnit. Že to za ten čas rozhodně stojí.“
Jak celý týden vyšel s omezeným rozpočtem?
Pro Janečka šlo nakonec o velmi obohacující zkušenost. „Víc než jsem očekával. Bylo to na horním kvantilu, decilu mého očekávání. Byl jsem velmi příjemně překvapen.“
Jiří Antoš, první Milionář mezi námi: Ještě po revoluci jsme prali na valše
Už dnes ve 21:35 budou moci diváci televize Prima sledovat první díl celosvětově úspěšné reality show Milionář mezi námi, ve které si sedm českých milionářů vyzkouší život dobrovolníka. Na týden opustí svoji rodinu, podnikání i kreditní karty a s pouhými 550 korunami se vypraví do cizího města, aby zde pomáhali potřebným a na konci své týdenní mise jim ze svého věnovali statisíce korun.
„Těch korun jsem měl 555. Vyžádal jsem si pětikorunu navíc,“ pochlubil se s tím, že nízký rozpočet pro něj problémem nebyl. „Já jsem byl zvyklý jako student šetřit, protože jsem měl velmi omezené rozpočty. A musím přiznat, že jsem se třeba nechal pozvat na pivo,“ dodal s úsměvem. Nejnepříjemnější pro něj bylo ubytování: „To byla úplně vybydlená ubytovna a hlavně to bylo v létě, kdy bylo vedro.“
Dle svých slov měl Janeček příležitost pomáhat bezdomovcům, pracovat na zahradách s postiženými lidmi, setkat se s dětmi ze sociálně vyloučených rodin. „To bylo pro mě velmi zajímavé, protože sám mám několik dětí.“ Také griloval a obsluhoval rodiče dětí, kteří se o hendikepované ratolesti musejí starat celý život. „Vidět to byla jedna z nejtěžších věcí,“ uvedl a dodal, že jde žít a být šťastný i za mnohem těžších situací, než si většina z nás dovede představit.
Peníze jsou pro mě v jistém smyslu důležité stále méně
Jakou roli hrají v životě miliardáře peníze a jak jsou pro něj důležité? „Dneska, nevím, jestli kupodivu, nebo z logiky věci, v jistém smyslu stále méně a méně. Na té osobní rovině moje spotřeba je, myslím si, velmi nízká v poměru k mým příjmům nebo celkovému majetku,“ uvedl Janeček. „Příjmy, respektive můj kapitál je pro mě důležitý z důvodu, co dělám, o co se snažím: sociální reformy, volební systém a další.“
Ceny potravin v obchodě pro něj prý nejsou důležitou položkou. „Já hlavně nechodím nakupovat. Mám třeba přehled, kolik co stojí, ale nakupovat nechodím. Takže moje osobní spotřeba v tomto smyslu je opravdu minimální. To, co já osobně utratím, je skoro nic, protože nenakupuju… Je pravda, že když se do osobní spotřeby započítá to, že mám jisté aktivity, třeba seskoky padákem – i když to je taky součástí nadace, takže to je na pomezí toho osobního a řekněme toho společenského – takže kdybych tohle odečetl, tak už skutečně akorát benzin.“
Biologická rozbuška, skok v dějinách lidské evoluce
Proč je pro Janečka důležité věnovat se rozvoji společnosti a neužívá si třeba někde v exotické zemi své jmění? „Vnímám náš svět jako jeden celek. Vnímám to, že jsem součástí našeho světa a už vlastně jako dítě jsem snil o tom, že my jako lidé máme před sebou skvělou budoucnost, že máme vědu a že dokážeme nikdy nevídané věci. A tento můj pohled se zpřesnil, ale nezměnil,“ vysvětlil.
Miliardář Karel Janeček zamířil mezi bezdomovce: Byl tam strašný smrad a špína
Matematik, podnikatel, miliardář a spoluvlastník firmy RSJ, která na světových burzovních trzích vydělává kolem miliardy korun ročně. Je i úspěšným investorem, vizionářem, bojovníkem proti korupci a jedním z největších českých mecenášů. Karel Janeček teď svůj život změní a na týden opustí svoji práci i rodinu, aby se vydal pomáhat jako dobrovolník do Plzně. Bydlet bude na ubytovně a celý týden si musí vystačit s částkou odpovídající životnímu minimu. Dívejte se na Milionář mezi námi 7. 12. ve 21:35 na Primě.
„Pro mě je klíčové věnovat v tomto a v příštím roce maximum úsilí, aby se lidská společnost posunula k dalším hodnotám. Abychom byli schopni nastoupit další level lidské evoluce, protože teď jsme na hranici dějin. Teď se rozhoduje. Teď jsme na křižovatce dějin a rozhoduje se, jestli v dalších letech půjdeme cestou marasmu a ztráty svobody, anebo jestli v dalších letech budeme prosperovat a využijeme ty technologie, jaké máme, abychom jako lidé začali vzkvétat.“
„Rok 2020 pro mě znamená start biologické rozbušky, start takzvané sociální singularity 21. století. Singularita je bod zlomu. Bod, kdy se koncentruje obrovské množství energie. A tato singularita, tento skok v dějinách lidské evoluce vyvrcholí příští rok,“ myslí si miliardář a filantrop. „Letos to začalo díky koronaviru, díky této biologické rozbušce, která vystrašila spoustu lidí, zmanipulovala velkou část světa, což je úplně fascinující, jak se to podařilo. A tím, jak vysunula lidi mimo jejich komfortní zóny, vystrašila je, tak sice je to hrozba, ale je to rovněž příležitost, abychom se jako lidé probudili,“ uvedl v závěru pořadu. „Já věřím, že to lidské společnosti v celkovém součtu pomůže.“