Na začátku března padlo jasné rozhodnutí ze strany japonské vlády. Nadcházející letní olympijské hry v Tokiu budou pro zahraniční fanoušky zcela uzavřené. Ze šťastlivců dlouho dopředu vlastnících vstupenku na očekávanou akci se stali nešťastlivci. A příliš je nepotěší nejnovější zprávy, podle kterých za nepoužitelné zakoupené lístky nedostanou plnou náhradu. Navíc, pokud nějakou skutečně dostanou, stane se tak za poměrně dlouhou dobu.
Kvůli obavám ze šířícího se koronaviru uzamkla japonská vláda odloženou olympiádu před zbytkem světa. Samozřejmě vyjma sportovců a jejich doprovodu. Aspoň částečně se tak utlumila kritika nespokojených „běžných“ Japonců, kteří v obavách o zdraví letní hry ve své metropoli nechtějí. Proti účasti fanoušků ze zahraničí se v průzkumu listu Jomiuri vyslovilo 77 procent dotázaných, pro jejich příjezd bylo 18 procent respondentů.
To vše už v době, kdy byly statisíce vstupenek vyslány do světa. Existuje mnoho autorizovaných prodejců lístků, kteří jsou obvykle jmenováni národními olympijskými výbory. Účtovali si nemalý manipulační poplatek za zprostředkování – obvykle 20 %.
Prodej celosvětově odstartoval už v červnu 2019.
Například v USA měla prodej vstupenek na starost společnost CoSport. Ta uvedla, že část sumy, která obnáší manipulační poplatek, navrácena nebude. Většinu by ale měli zklamaní fanoušci dostat. „CoSport a další subjekty vyzvaly japonskou vládu a organizátory k vrácení veškerých nákladů vzniklých mezinárodním divákům,“ uvedl prezident společnosti Robert F. Long v dopise, kterým se obrací na držitele vstupenek.
Organizátoři her v Tokiu uvedli, že vrátí nominální hodnotu vstupenek, ale nejsou odpovědní za další přidané poplatky. Nepokryjí tedy poplatky uložené autorizovanými prodejci ani storno poplatky za hotely nebo letenky.
Ti, kteří chtějí dostat aspoň nějaké peníze zpět, musí žádat prakticky hned – do 9. dubna. „Pokud toto datum nedodržíte, ohrozí to vaši refundaci,“ dodal Long. Část financí, které „zahučely“ do olympiády, však dostanou nejdříve až ve třetím čtvrtletí tohoto roku.
Japonsko počítalo s částkou 800 miliard
Organizátoři uvedli, že lidé vně Japonska koupili přibližně 600 000 vstupenek. Japonští obyvatelé – pro které zatím platí, že na tribuny budou moct – si pak rozebrali 4,45 milionu lístků. Před několika lety Japonci uvedli, že k dispozici bude celkem 7,8 milionu vstupenek.
Červená pro zahraniční fanoušky bude velkou ranou pro rozpočet místního organizačního výboru, který má už teď v rukou nejdražší olympiádu v historii. Očekávalo se, že prodeje vstupenek vygenerují 800 milionů dolarů (17,7 miliard korun) a případný schodek budou muset vyrovnat japonské vládní subjekty. S kompenzací pro nejaponské držitele vstupenek však tento balík dostane značný zásah.
Oficiální náklady na olympiádu jsou 15,4 miliardy dolarů (340 miliard korun). Několik vládních auditů však naznačuje, že by to nakonec mohlo být dvakrát tolik, a až na 6,7 miliardy dolarů jde o peníze japonských daňových poplatníků.
Tokijské hry, jež byly odloženy loni v březnu kvůli sílící pandemii, by se měly uskutečnit letos mezi 23. červencem a 8. srpnem. Hned o půlrok později je pak na programu další velká sportovní událost – zimní hry v Pekingu. A lidé ze zahraničí, kteří zvažují navštívení her, by si měli nákup vstupenek pečlivě rozmyslet. Je totiž dost pravděpodobné, že i pro tuto olympiádu bude účast diváků ze zemí mimo dějiště zakázaná.