Japonský profesor vyvinul kuriózní prototyp olizovatelné televizní obrazovky. Ta podle něj dokáže věrně napodobit konkrétní chutě – třeba červené víno nebo mléčnou čokoládu. Zařízení s názvem Taste the TV (TTTV) by mohlo posloužit jak pro školení kuchařů na dálku, tak pro komerční účely, informovala zpravodajská agentura Reuters.
Vynález používá zásobník s deseti sloty na různé příchutě. Ty se různě kombinují, načež se vzorek směsi rozstříkne na hygienickou fólii a vytvoří chuť požadovaného jídla. Profesor Homei Mijašita z tokijské univerzity Meidži věří, že tato technologie otevře celou škálu nových možností na poli vzdělání i gastronomie.
„Může to být zajímavý způsob, jak mohou lidé v covidové éře komunikovat se světem. Cílem je dát jim možnost ochutnat pokrmy i z druhého konce světa – a z pohodlí domova,“ sdělil japonským médiím vedoucí projektu.
📺 ‘Taste the TV’: A Japanese professor has developed a prototype lickable TV screen that can imitate food flavors https://t.co/JWVhiU94z1 pic.twitter.com/ZgxmfTf1Xn
— Reuters (@Reuters) December 23, 2021
Samotný prototyp postavil už během minulého roku, společně se skupinou zhruba třiceti studentů pak do letoška zdokonaloval zásobníky a kombinace příchutí. Jejich věrnost vůči vybraným potravinám je podle Mijašity dostatečná, teoreticky by podobné zařízení mohlo jednoduše změnit chuť toastového chleba třeba na pizzu. Takový koncept by se mohl uchytit především v masové výrobě.
Praktickou stránku TTTV předvedla před pozvanými novináři 22letá studentka Juki Hóová z téže univerzity. Nejprve na začátku demonstrace řekla, že by chtěla ochutnat čokoládu. Po několika pokusech trysky nastříkaly vzorek směsi na fólii, kterou studentka posléze olízla.
„Je to něco jako mléčná čokoláda. Taková sladká čokoládová omáčka,“ konstatovala. Profesor Mijašita se rovněž pochlubil, že vyvinul doprovodnou příchuť vidličky, která „jídlu dodává ještě bohatší chuť“. Pokud by se tato televize vyráběla komerčně, nejspíše by podle něj stála v přepočtu okolo 20 tisíc korun, uvedla agentura Reuters.
Prototyp získal v řadách veřejnosti velkou pozornost, někteří uživatelé sociálních sítí si z něj ale střílí. „Nevím, jestli je olizování obrazovky něco, co bychom měli dělat během pandemie,“ zavtipkovali lidé pod videem na Twitteru.