Zatímco nedaleká Jižní Korea sčítá denní přírůstky nakažených po tisících, v Japonsku evidují denně vždy jen několik desítek infikovaných. V zemi navíc na covid téměř nikdo neumírá. Sedmidenní průměr zemřelých tam už nějakou chvíli drží na úctyhodném čísle jedna. A nikdo úplně nechápe, jak to Japonci dokázali.
Nula, nula, jedna, dva, tři, jedna, jedna – to jsou počty lidí, kteří v Japonsku v jednotlivých dnech uplynulého týdne zemřeli na covid. Sedmidenní průměr obětí nemoci drží tokijská vláda na čísle jedna.
Už v listopadu si svět začal všímat, že nakažených v Japonsku rapidně a záhadně ubývá. A začal se pídit proč. Japonsko má sice vysokou proočkovanost, jenže vakcínu má hodně lidí také v nedaleké Jižní Koreji, kde denní přírůstky nakažených oscilují kolem hranice osmi tisíc. Vakcíny tedy pravděpodobně nejsou primárním důvodem toho, že v Japonsku virus pro tuto chvíli prakticky vymizel.
Jak vzniká nová varianta koronaviru?
- Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
- Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
- Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.
A nemohou za to ani žádné tvrdé restrikce. Japonská vláda totiž ani jednou nevyhlásila plošný lockdown a spoléhala se jen na lokální opatření a disciplínu svých obyvatel (roušky například nosí prakticky každý, i když nejsou povinné). Japonsko má přitom nejstarší populaci na světě a v zemi žijí desítky tisíc lidí, kterým je více než sto let.
Úctyhodnou práci občanů i zdravotního systému dokládají i celkové statistiky – za celou pandemie v Japonsku zemřelo přibližně 18 370 lidí. Zdaleka nejméně ze srovnatelně lidnatých a ekonomicky vyspělých zemí světa, upozornila agentura Bloomberg.
Umutoval se k smrti?
Ze států skupiny G20 se s úspěchem japonského boje s koronavirem může měřit jen Čína. Peking ale na druhou stranu svázal občany řadou velmi tvrdých restrikcí.
Vědci proto došli k závěru, že za vymizením viru v Japonsku musí stát lokální anomálie. Je totiž nejvíce pravděpodobné, že koronavirus se na ostrovním státě „umutoval“ k smrti. Vir zřejmě mutoval tak překotně, že se často do těla nového hostitele dostal s chybami v genetickém kódu, které patogen oslabili a potenciálně mu mohli zamezit v dalším šíření.
I přes momentální optimismus se Japonci obávají nové koronavirové varianty omikron. V zemi už zachytili nejméně osm případů této varianty. I proto Japonsko zavřelo hranice a turisté se tak nyní do země nedostanou.