reklama

Jarní alergie může mít podobné příznaky jako koronavirus. Jak je odlišit?

(Ilustrační foto)
Zdroj: istock.com

Alergie na poletující pyl způsobující například slzení očí v těchto dnech u mnoha lidí propukla v plné síle. Toto onemocnění má přitom řadu příznaků shodných s koronavirem. Jak tedy poznáte rozdíl a proč jsou alergici více ohrožení?

reklama

Typickými příznaky alergie jsou nosní obstrukce, svědění nosu, očí a uší, sekrece z nosu, kýchání, pálení a svědění v krku – děje se tak po předchozím kontaktu s alergenem, jenž je pacientovi obvykle známý. V době pylové sezony mohou být následky i bolest hlavy či zvýšená únava. U koronavirového onemocnění chybí faktor kontaktu s alergenem, je u něj jiná epidemiologická anamnéza, projevuje se kromě rýmy (povětšinou částečnou či úplnou ztrátou čichu) také kašlem, horečkou, bolestmi svalů a kloubů, což jsou příznaky, které se v případě alergie nevyskytují.

„V rámci projevů alergie se předpokládá o něco větší riziko nákazy jakýmkoliv virem, neboť překrvená sliznice v nose a na jiných místech obličeje je optimální vstupní branou pro uchycení se viru na sliznici a jeho proniknutí do organismu a kromě toho v době alergických obtíží mají alergičtí pacienti tendenci neustále se dotýkat obličejové části, ať už kvůli tomu, aby se vysmrkali, kýchli, či poškrábali svědící nos či oči, čímž je riziko zavlečení viru na sliznici ještě větší,“ říká Iva Pončáková, alergo-imunoložka z Nemocnice Na Homolce. Důležité ale je, že na rozdíl od koronavirového onemocnění existuje na alergii lék, a to alergenová imunoterapie, která onemocnění léčí. Antihistaminika pak jeho projevy umí tlumit.

Slzící oči či kašel trápí nejednoho alergika
Slzící oči či kašel trápí nejednoho alergika

Lékaři budou umět léčit i alergii na břízu pouhou tabletkou

„V léčbě alergie hraje největší roli, kromě antihistaminik, specifická alergenová imunoterapie,“ zdůrazňuje lékařka Iva Pončáková a doplňuje, že tato léčba se používá ve formě injekcí, kapiček či tablet a je doporučena jak u alergie na časné (jarní) stromy, tak i na trávy a plevele. „Opět i zde se v poslední době s ohledem na spolupráci s pacientem, jeho časovou vytíženost, nutnost dojíždění do ambulance a tak dále v poslední době preferuje tabletová forma, kdy se tabletka rozpustí pod jazykem bez nutnosti zapití,“ hodnotí své zkušenosti s léčbou alergií a disciplínou pacientů lékařka. Léčba je důležitá nejen s ohledem na snížení či úplné vymizení alergických obtíží, ale zejména také jako prevence před rozvojem bronchiálního astmatu. V současné době je v Česku k dispozici tabletová forma roztočové a trávové alergenové imunoterapie. „V nejbližší době bude již možné léčit alergenovou imunoterapií i alergii na ambrozii a na podzim tohoto roku by měla být k dispozici tabletová alergenová imunoterapie na alergen břízy (břízovitých, pozn. red.), který je největším spouštěčem jarní alergické reakce u naší populace,“ kvituje MUDr. Pončáková.

Jarní alergie
Jarní alergie

Prevence je základ

K preventivním opatřením pylového alergika patří například zavírání oken v  odpoledních a večerních hodinách, větrat nad ránem, kdy je koncentrace pylových zrn ve vzduchu nejmenší, převlékat se po příchodu domů z venku již v předsíni a věci uschovat, umývat si pravidelně vlasy, nesušit prádlo venku, nesekat trávu, pobývat venku spíše brzy ráno a po dešti, chránit si oči brýlemi a při jízdě autem nevětrat oknem. A to je pouze výčet doporučení. Jsou zde i další možnosti, do nichž ale již musíte zainvestovat. Například existují protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu, jejichž nejdůležitějším kritériem by měla být schopnost za jednu hodinu pročistit alespoň trojnásobek objemu vzduchu v místnosti.

Jaké pyly stromů budou v nejbližších měsících způsobovat alergikům největší obtíže?

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Téměř dva týdny už Česko splňuje čtvrtý stupeň PES, rizikové skóre kleslo na 68 bodů
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama