Neodkládejte jarní úklid, apelují psychologové. Nepořádek vede k pocitu zmaru, zmatku a únavy

Společně s jarem přichází i čas na důkladný jarní úklid. Podle výzkumů jde však mnohem více než jen o zbavení nečistot a organizaci domácnosti. Hlavní je navodit psychickou pohodu. Věřte tomu nebo ne, ale vaše duševní zdraví je silně provázáno s čistým domovem. Podívejte se, proč byste úklid neměli odkládat.

Jarní úklid signalizuje nový začátek

Podobně jako si někteří lidé kladou novoroční předsevzetí a doufají, že nový rok přinese pozitivní změny, jarní úklid lze chápat také jako začátek nové fáze. Psycholožka Amy Morinová ho dokonce zařazuje mezi takzvané „časové milníky“, které označují nové etapy života, do kterých vstupujeme s optimistickými vyhlídkami.

Snížení stresu a úzkosti

„Pokud se v poslední době cítíte nespokojení a nešťastní, jarní úklid je pro vás správnou volbou,“ uvedla psycholožka Jo Hemmingsová pro web Express. „Uklízení, čištění a zbavování se věcí totiž snižuje hladinu kortizolu (hormonu spojeného se stresem, pozn. red.) a přispívá k navození celkové pohody,“ vysvětlila.

ČTĚTE TAKÉ: Úklid nemusí být horor. Expertka doporučuje čtyři obyčejné produkty s neobyčejnou silou

Toto tvrzení podporuje studie zveřejněná v časopise Personality and Social Psychology Bulletin, která zjistila, že ženy žijící v neuklizeném prostředí častěji cítily únavu a měly depresivní stavy než ty, které měly uklizené a uspořádané domovy.

Právě s depresemi je nepořádek často spojován, což potvrzuje trend takzvaných „depresivních pokojů“ („depression room“), který se před časem objevil na sociální síti TikTok či platformě YouTube. Mladí lidé tam ukazují nepořádek ve svých domovech a připomínají, že byli v takové depresi, že nebyli schopni uklízet.

Zlepšení koncentrace a produktivity

Čisté a uklizené prostředí může pozitivně ovlivnit naši schopnost soustředit se a pracovat efektivněji. Podle výzkumu provedeného na Princetonské univerzitě má nepořádek tendenci rozptylovat naši pozornost. Když je kolem nás neuklizeno, naše mozkové funkce mohou být zatíženy množstvím informací a podnětů, což může vést k pocitu zmatku a únavy.

Naopak, uklizené a uspořádané prostředí může přispět k lepšímu soustředění a jasnému myšlení. Když je náš prostor organizovaný, máme tendenci se cítit klidnější a více soustředěni, což nám umožňuje lépe se zaměřit na důležité úkoly a rozhodnutí.

Pocit kontroly

Uklízení může také poskytnout pocit kontroly nad naším životem. Když máme prostředí kolem sebe uklizené a organizované, máme tendenci cítit se lépe a být připraveni čelit výzvám a změnám. To může vést k pocitu větší jistoty a stability v našem životě. „Pořádek v našem domově je totiž například od ekonomiky či politiky něco, co můžeme ovlivnit,“ uvádí Morinová.

Vytváření zdravých návyků

Pravidelné uklízení nám může také pomoci vytvořit zdravé návyky a rutiny, které jsou důležité pro naše psychické zdraví. Když si stanovíme pravidelný harmonogram úklidu a dodržujeme ho, můžeme si vybudovat pocit odpovědnosti a disciplíny, což může mít pozitivní dopad na naši celkovou životní spokojenost. „Dobré návyky mohou mít efekt sněhové koule a pořádek v domě vás může motivovat k tomu, abyste si ho udělali i v dalších oblastech života,“ vysvětluje Morinová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Je špatně, když děti nemají stres ze známek, říká Pirk. Nesmíme jim uhladit cestu do života

Tagy:
domácnost lifestyle úklid jaro deprese psychologie stres psychika pozitivní vliv Amy Morinová depresivní pokoje Jo Hemmingsová