Jak s vánočními svátky, tak i s přelomem nového roku, se pojí jedna nepopulární činnost: generální úklid domácnosti. Experti však radí, že by se nic nemělo přehánět. Upozorňují zejména na nechtěné vedlejší důsledky honby za čistotou, jako je ohrožení vlastního zdraví. Přesto existují tipy a rady, jak domácnost vyčistit a nestrhat jak sebe, tak peněženku. Co doporučuje odbornice?
Na čistotu domácnosti si mohou lidé pořídit desítky nejrůznějších prostředků, základ je však jasný: číst návody k použití a nemíchat několik látek dohromady. Kombinace se totiž uživateli může silně vymstít. „Dovolila bych si varovat před přílišným úklidem, nebo alespoň nepoužívejte Savo a ocet či jiné maligní kombinace. Přeci nechcete místo adventního rozjímání skončit na JIP,“ apelovala na občany lékařka urgentního příjmu Jana Šeblová.
Už samotné čistící prostředky mohou být při nesprávném užívání nebezpečné. Mnohé obsahují látky, které mohou člověka popálit. V případě, že se zkombinují s dalšími nevhodnými látkami, může přijít chemická reakce, při níž vzniknou nebezpečné výpary. Přehnaná obava z jednotlivých látek však také není na místě. Jak uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Kateřina Brožová z projektu Úklid pro klid, i běžné produkty, které využívají lidé v domácnosti, mohou pomoci odstranit špínu a nečistoty.
Je to mastné, vezmi sodu
Brožová nejčastěji doporučuje čtyři jednoduché produkty, které samy o sobě či v kombinacích pomohou odstranit nečistoty z celého domova. Skvělým pomocníkem je podle ní soda. „Používám ji všude, kde je mastnota. Stačí ji smíchat s přípravkem na mytí, toho však musí být pomálu. Spíše, aby vznikla mazlavá hmota. Soda následně krásně absorbuje mastnotu,“ vysvětlila. Směs doporučuje i na vyčištění trouby.
Stejně tak sodu využívá v koupelně, neboť pohlcuje pachy. „Je vhodná na čištění toalety, kde pohlcuje nejen pachy, ale likviduje i nečistotu,“ pokračovala. Opomenout by mnozí neměli ani umyvadlo nebo vanu, která, byť se to zdát nemusí, nese mnohdy vrstvu mastnoty. „Soda je nesmírně univerzální prostředek. Dá se použít, na cokoliv si vzpomenete,“ zmínila.
Ocet jako leštidlo
Druhým produktem, kterým si mohou lidé v domácnosti úklid ulehčit, je ocet. Konkrétně ten bílý. „Klasický ocet obsahuje menší procento kyseliny octové. Samo o sobě by to nevadilo, jenže se do něj přidává zkaramelizovaný cukr, což mu dodává charakteristickou barvu. V podstatě byste uklízeli s cukrem, což není ideální. Navíc jsem slyšela, že někomu něco i zabarvil,“ vysvětlila.
K úklidu doporučuje 10procentní bílý ocet – tedy ten s obsahem deseti procent kyseliny octové. „Jde ho dále ředit a tím redukovat jeho nepříjemný zápach. I přesto však zůstane účinný. Ředit se může až do poměru 1:4 s vodou, přičemž v této formě jej používám v rozprašovači na přetření všech ploch: linky, stoly... Pravidelně však nesmí na dřevo a přírodní kámen,“ podotkla.
Ocet má navíc podle Brožové ideální vlastnost: „Dodává věcem lesk. Dá se tak použít na přetření umyvadlové baterie nebo jako leštidlo do myčky.“
Vyzrajte na vodní kámen
Brožová bílý ocet doporučuje kombinovat například s kyselinou citronovou, a to zejména na vodní kámen. „Pokud je kámen silný, ředím ho v poměru 1:1 s vodou. Tedy 200 mililitrů vody a stejný poměr octa a přidám dvě lžíce kyseliny citronové. Pokud to jde, namočíme v této směsi hadřík, který na vodní kámen přiložíme. Na místě ho necháme podle potřeby. Někdy je třeba několik hodin, jindy jen půl hodiny,“ uvedla. Vodní kámen by měl jít následně snáze odstranit.
Nechte odpad vyšumět
Na ucpané odpady si lidé pořizují takzvaného krtka, tedy hydroxid sodný v podobě bílých peciček. Sám o sobě je přípravek poměrně nebezpečný. V případě, že při kontaktu s vodou vystříkne, může člověka i poleptat. Jako bezpečnější alternativu tak Brožová doporučuje bílý ocet a sodu. „Sodu postupně zalévám octem, přičemž odpad hezky vypění a nečistoty se rozpustí,“ podotkla. Při této činnost mohou lidé sáhnout i po běžném octu.
Na skvrny vezměte peroxid
Poslední užitečnou látkou je za Brožovou tříprocentní peroxid. „Kombinuji ho se sodou, kdy může pomoci vyčistit různé skvrny – na sedačce, od vína, čokolády, rajčatové omáčky a dalších. Stejně tak lze využít na zašedlé ponožky. Necháme je namočené přes noc ve vodě, s peroxidem a sodou a následně je vypereme v pračce,“ uvedla s tím, že lze peroxid využít i na praní bílých záclon.
„Zároveň je peroxid dezinfekce. Právě z něj se dezinfekce vyrábí. Pokud tedy mám pocit, že se potřebuji zbavit bakterií nebo plísní, stříknu tam peroxid. Například na okna či toaletu. Stejně tak jej využívám na vybělení záchodových prkýnek,“ doplnila.
Myslete na bezpečnost
Přesto by lidé neměli zapomínat na ochranné prostředky. „Tříprocentní peroxid se neřadí mezi nebezpečné látky. Je tak slabý, že se ani neředí. Přesto by člověk měl ze zákona při manipulaci s peroxidem používat ochranné rukavice. Obecně se doporučuje mít je vždy, když s nějakým přípravkem na čištění manipulujete,“ dodala.
Stejnou poučku razí i Olga Ryparová z projektu Olinium. Ta doplňuje, aby lidé používali rukavice z pevnějšího materiálu. „Přípravek může vystříknout a poleptat vás,“ uvedla. S tím souhlasí i lékařka Šeblová. Ta navíc doporučuje, aby lidé měli při úklidu a manipulaci s čistícími prostředky otevřená okna. „Jedná se o nejlepší prevenci a v momentě, kdy má člověk pocit podráždění, by měl opustit danou místnost, kde by se páry mohly nahromadit,“ zdůraznila. Dodala, aby lidé vždy dodržovali pokyny na etiketách daných prostředků.