O kalifornském městě Petaluma s necelými šedesáti tisíci obyvateli jste nejspíš nikdy neslyšeli. Možná se brzy stane slavné coby první město světa, kde bude zakázána výstavba nových čerpacích stanic na fosilní paliva a napříště bude počítat pouze s dobíječkami vodíku pro elektromobily.
V Petalumě se místní rozhodli, že už v roce 2030 by rádi žili bez emisí CO2. To s sebou mimo jiné přinese i nutný přechod k elektromobilům. A tam, kde nebude možné jezdit auty na benzin a naftu, nebudou nutné ani čerpací stanice.
Už ani jednu novou pistoli
Místní radnice se pro začátek rozhodla zakázat výstavbu nových „pump“ a rozšiřování těch stávajících. Stát se tak má v nejbližší době. Místní zastupitelé totiž zjistili, že z každého bodu města mají majitelé aut k dispozici do pěti minut jízdy hned několik čerpacích stanic. Nezmění se na tom nic ani po výstavbě nových rezidenčních čtvrtí. Pokud návrh projde, nebude možné na „čerpačky“ přidat ani jednu jedinou tankovací pistoli. Zato je vedení města nakloněno postupnému přidávání nabíjecích slotů a stojanů na vodík.
Ropná krize elektromobilů: V americkém státě Texas stojí nabití Tesly 900 dolarů
Ropné šoky 70. let znamenaly na tehdejší poměry masivní zdražení benzinu a nafty. Odstavené větrné a plynové elektrárny v americkém Texasu teď vystřelily ceny elektrické energie podobným stylem enormně vysoko. Těžko odhadnout, zda nás může něco podobného s přibývajícími dobíjecími stanicemi potkat i v globálnějším měřítku.
„Jde o zásadní krok vpřed v boji za ochranu ovzduší,“ uvedl k návrhu města Petaluma šéf environmentální organizace Stand.earth, která podporuje programy měst bojujících za omezení fosilních paliv. Po zákazu v Petalumě tak budou nepochybně následovat podobné zákazy v dalších amerických městech. Petaluma ale s prvním návrhem na eliminaci fosilních paliv přišla už v roce 2019.
Elektrická revoluce
Už 27 zemí zveřejnilo plány na zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Norsko a Jižní Korea tak chtějí učinit už v roce 2025 a Velká Británie, Slovinsko, Island, Nizozemsko, Dánsko, Izrael nebo Švédsko o pět let později. Kalifornie sice plánuje skoncovat s auty na fosilní paliva „až“ v roce 2035, to ale neznamená, že místní samosprávy si nemohou vytyčit i dřívější termín.
Podobné to je s automobilkami. Volvo chce jezdit výlučně na elektřinu v roce 2030 a evropský Ford dokonce za tři roky! Je bez diskuze, že záhy se přidají další.