Českem již rezonují jména možných kandidátů na prezidenta. Ti se o místo na Hradě utkají již za rok a půl. Horkým adeptem je i bývalý armádní generál Petr Pavel. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny přiznal, že je rozhodnutý o post hlavy státu usilovat. Už nyní má přichystané první téma kampaně: „Desatero proti krizi“.
Bývalý druhý nejvyšší muž v NATO svou kandidaturu oficiálně neoznámil, již nyní však potvrdil, že o místo na Hradě zabojuje. Oficiální oznámení Pavel plánuje asi půl roku před volbami. Teprve pak svou kampaň naplno rozjede, nechce nic uspěchat. „Beru to vážně, ale s tím, že oficiální oznámení je věcí správného času. Ten teď ještě nevidím. Přicházet s něčím takovým rok a půl dopředu by bylo spíš nezodpovědné,“ říká Pavel.
Jediné, co by mu v kandidatuře mohlo zabránit, je zdravotní stav. „Takové věci by určitě měly velký vliv. Ale žádné další důvody si nedovedu představit,“ uvedl pro Hospodářské noviny Pavel.
Důležité téma pro celou společnost
Přesto, že do voleb zbývá ještě rok a půl, Pavel již nyní ví, na čem bude svou kampaň stavět. Jedná se o takzvané „Desatero proti krizi“, které bývalý generál zveřejnil na sociálních sítích. Soubor opatření má České republice pomoci lépe zvládat nečekané situace, jako jsou pandemie, povodně nebo jiné přírodní katastrofy. „Jedná se o důležité téma pro celou společnost a jako takové může být součástí mé kampaně,“ pokračoval.
Kandidáti na prezidenta: Kdo je hlavním favoritem a kdo post kategoricky odmítá?
Kdo nahradí Miloše Zemana, až skončí na Pražském hradě? Současnému prezidentovi do konce mandátu zbývají sice ještě bezmála dva roky, už teď ale některé osobnosti kandidaturu buď potvrdily, nebo ji alespoň zvažují. Podle politologů je přitom důležité oznámení kandidatury správně načasovat.
Zveřejněné desatero pak generál plánuje přednést šéfům a bezpečnostním odborníkům politických stran, které by mohly tvořit budoucí vládu. Má v plánu je přesvědčit, aby rozpracovaných deset bodů vzaly za své. Pokud by následně v říjnu vyhrály volby, doufá, že by soubor opatření zapracovaly do programového prohlášení vlády. Pavel totiž podle HN vidí problém v současné vládě, která se z krize kolem pandemie vůbec nepoučila a ve výsledku nic nedělá.
V desateru kupříkladu navrhuje vytvořit státního tajemníka pro bezpečnost na Úřadu vlády jako pravou ruku premiéra. Ten by zodpovídal za řízení krize a shromažďoval by veškeré informace. Díky tomu by se tak podle Pavla předcházelo zmatkům, které v pandemii současná vláda předvedla.
Stejně tak navrhuje, aby si lidé vyzkoušeli, jak se mají chovat například při povodních či jiných krizových situacích. Bezpečnostní cvičení by podle něj měla organizovat města či obce. Dále se Pavel v desateru zaobírá digitalizací, komunikací s veřejností, financováním systému, úpravou legislativy či mezinárodní spoluprací s partnery.
Výsledky ankety systému protikrizové ochranyChci, aby naše země byla bezpečná a připravená na krize jakéhokoliv druhu. Poslední rok a půl nám ukázal, jak daleko od tohoto cíle jsme. Dal jsem proto dohromady 10 klíčových oblastí, na které se musíme zaměřit, aby byl náš stát lépe připraven na krize všeho druhu – 10 bodů Systému protikrizové ochrany. Více najdete na www.desateroprotikrizi.cz. Tvorbu tohoto desatera jsem konzultoval nejen s mnoha odborníky z veřejné i komerční sféry včetně dobrovolnických organizací, ale i s vámi. Chci proto poděkovat téměř 6 tisícům z vás, kteří vyplnili naši anketu a podělili se se mnou o svůj názor na to, kde podle vás stát selhával. Zároveň bych vás poprosil o vaši součinnost ještě jednou. Zažili jste během protiepidemických opatření situace, nad kterými zůstává rozum stát? Napište nám je do komentářů!
Posted by Petr Pavel on Tuesday, July 27, 2021
O možnosti kandidatury bývalého náčelního Generálního štábu se diskutuje již od roku 2014. Jako podpora pro Pavla pak vznikla i facebooková skupina „Petr Pavel prezidentem“. Tehdy však dlouho prohlašoval, že s politikou nechce mít nic společného. Názor však zřejmě změnil.
Nyní se obklopuje profesionály, kteří by ho mohli zdárně dovést až na Pražský hrad. Mezi ně se řadí například bývalý mluvčí vlády Petra Nečase Jan Osúch nebo bývalý šéf think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.