Pokud by se stal předsedou ČSSD Tomáš Petříček, kauza „Hamáček“ by se nikdy neobjevila. Jít do vlády s Andrejem Babišem chyba nebyla. Návrat do vrcholové politiky nevylučuje. A jakou osobní zkušenost má s údajným zákulisním hráčem strany Miroslavem Pochem? Také to v druhé části rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil její bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek.
Byla podle vás chyba, že ČSSD vstoupila do vlády s Andrejem Babišem? I někteří vlivní členové strany tento krok od začátku kritizují.
Díky tomu, že je sociální demokracii ve vládě, prosadila řadu pozitivních věcí a mírnila kroky populistického hnutí ANO. Navíc s výsledkem, jaký v posledních parlamentních volbách měla, a se ziskem patnácti poslanců, získala pět velmi zajímavých resortů, které vedou její ministři. Otázkou samozřejmě je, kolik z toho vytěžila. I tak si ale myslím, že její politické špičky jsou vidět a slyšet. Pokud by skončila v opozici, nebyla by vidět vůbec.
Je to pokračování toho, co se předtím nepovedlo Petříčkovi a spol. na sjezdu. Tedy dostat ČSSD na druhou stranu spektra, rozbít vládu a přivést sociální demokracii do protibabišovského tábora.
Právě kvůli spojení s ANO se část sociálních demokratů obává, že to odnese právě v podzimních parlamentních volbách...
To si nemyslím. Šance dostat se do Sněmovny tady je. Končí pandemie, slibně se rozbíhá očkování, v průběhu léta se otevře společnost. Voliči to uvidí jinak než před pár měsíci.
Mimochodem, vy už očkování máte za sebou?
Zatím první dávku. Všechno bez problémů. Druhá mě ještě čeká.
Jiří Paroubek (68)
V letech 1976 až 1990 pracoval jako hlavní ekonom podniku Restaurace a jídelny v Praze. V listopadu 1989 vstoupil do ČSSD a na jejím obnovovacím sjezdu v roce 1990 byl zvolen do funkce ústředního tajemníka. V roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu strany, šéfem byl zvolen Miloš Zeman. V letech 2001 až 2003 byl místopředsedou pražské stranické organizace. V roce 2004 ve vládě Stanislava Grosse zastával post ministra pro místní rozvoj. Po demisi celé vlády v roce 2005 sestavil novou vládu a byl jmenován jejím předsedou. V roce 2010 jako šéf sociální demokracie vyhrál parlamentní volby, ale nebyl schopen sestavit vládu a na svou funkci rezignoval. V roce 2011 založil novou politickou stranu s původním názvem Národní socialisté, později LEV 21 a stal se jejím předsedou. V roce 2014 z funkce odstoupil, což zdůvodnil tím, že se rozhodl odejít z politiky, aby se mohl věnovat své rodině, podnikatelským činnostem a akademické činnosti.
Jan Hamáček pozici předsedy strany na letošním sjezdu ČSSD obhájil. Myslíte si, že právě on je tím, kdo může sociální demokracii vyvést z krize?
Není tam nikdo jiný, kdo by zaujal jeho pozici.
Jeho vyzývatelem byl například exministr zahraničních věcí Tomáš Petříček...
Podpořil jsem Jana Hamáčka, protože pod jeho vedením má strana reálnou šanci dostat se do Sněmovny se slušným výsledkem a překonat výsledek z roku 2017, kdy měla něco málo přes sedm procent. U Petříčka jsem tu šanci neviděl. Jeho rétorika se v některých oblastech blížila rétorice stran české pravice. Lidé kolem něj, Poche (Miroslav Poche, někdejší europoslanec a vlivný člen pražské ČSSD, pozn. red.) a další jsou úplně mimo názorový proud sociální demokracie, aniž si to možná sami uvědomují.
O Miroslavu Pochem se traduje, že má v ČSSD dlouhodobě velkou moc a v zákulisí tahá za nitky. Jakou zkušenost s ním máte vy?
Těmito věcmi se nezabývám. Ten člověk se prostě z dlouhodobého hlediska neosvědčil. Ať už přímým, nebo zákulisním jednáním přivedl pražskou organizaci sociální demokracie k debaklu. Já přitom vybudoval politickou pozici ČSSD v Praze, vytvořil jsem z ní respektovanou stranu na pražské radnici. V mých očích ten člověk nemá žádnou prestiž a váhu.
Paroubek: Rath skončil ve vězení kvůli expremiéru Sobotkovi. Plnil jen jeho pokyny
Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek poskytl CNN Prima NEWS nebývale otevřený rozhovor. Přinášíme jeho první část, v níž se vrací ke kauze někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha odsouzeného za korupci. Mluví i o prezidentu Miloši Zemanovi či o svém návratu do politiky.
Vraťme se ještě k Hamáčkovi. Co soudíte o kauze, kdy údajně hodlal vyměnit milion dávek Sputniku V a setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina v Praze za mlčení o Vrběticích?
Podle mě jde o vykonstruovanou záležitost. Je to útok na něj, snaha politicky ho zničit... A také likvidační útok na sociální demokracii. Snaha co nejvíce ji oslabit. Zkrátka a dobře pokračovat v tom, co se předtím nepovedlo Petříčkovi a spol. na sjezdu. Tedy dostat ČSSD na druhou stranu spektra, rozbít vládu a přivést sociální demokracii do protibabišovského tábora. Na sjezdu to nevyšlo, tak se o to teď pokusili novináři Kroupa s Kubíkem znovu a jiným způsobem. Není to ostatně poprvé, co Kroupa v citlivé době před volbami nefér útočí na ČSSD.
Takže pokud by se stal šéfem ČSSD Petříček, tato kauza by podle vás vůbec nevznikla?
Přesně tak. Ale strana by se již nedostala do Sněmovny.
Na kandidátce ČSSD pro říjnové sněmovní volby se objevují bývalí političtí matadoři. Jen namátkou exministr průmyslu a obchodu Milan Urban, expremiér Vladimír Špidla, exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Myslíte si, že to je ten správný směr? Nebylo by lepší dávat prostor spíše novým neokoukaným tvářím?
Já to vítám, je to dobře. V minulosti si něco odpracovali, jsou za nimi výsledky a měli důvěru veřejnosti. Myslím, že jsou schopni důvěru veřejnosti získat znovu. Ale samozřejmě to, že strana za poslední léta nevygenerovala víc zajímavých osobností, je velká škoda. I když se Jan Hamáček s Janou Maláčovou hodně snaží, zatím to nestačí. Zajímavých figur je potřeba více, stejně jako v mé éře. Díky tomu jsme vítězili ve volbách.
A co vy? Vás vrcholná politika neláká? Nechtěl byste také figurovat na kandidátce sociální demokracie?
Uvidíme. Záleží na nabídce. Nic není vyloučeno.