Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek poskytl CNN Prima NEWS nebývale otevřený rozhovor. Přinášíme jeho první část, v níž se vrací ke kauze někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha odsouzeného za korupci. Mluví i o prezidentu Miloši Zemanovi či o svém návratu do politiky.
Před patnácti lety jste se stal předsedou ČSSD, pamatujete si na okolnosti svého zvolení?
Ta strana šla tehdy nahoru. Rok předtím – když jsem se v dubnu 2005 stal předsedou vlády – byla na nějakých deseti procentech preferencí a najednou začala atakovat třicetiprocentní hranici. Sjezd v květnu 2006, na němž jsem byl zvolen, proběhl na poměry sociální demokracie naprosto nevídaným způsobem, dostal jsem kolem devíti desetin hlasů delegátů sjezdu. To byla vynikající, manifestační podpora.
Dnes je situace zcela odlišná, sociální demokraté si navzájem okopávají kotníky a není vůbec jisté, zda překročí potřebných pět procent a dostanou se do sněmovny. Čím si vysvětlujete takový propad volebních preferencí?
Těch důvodů je celá řada. Největší problém nastal za éry Bohuslava Sobotky, který se stal předsedou a následně i premiérem. Výsledkem bylo něco málo přes sedm procent hlasů ve sněmovních volbách v roce 2017, což byl naprostý debakl. Došlo k tomu způsobem politiky, která byla chybná, strana ztratila důvěryhodnost. Sobotka se záměrně obklopoval lidmi, o kterých byl přesvědčen, že ho nemohou ohrozit, a vyhovovalo mu, že ho plácali po ramenou, jaký je moudrý vůdce. A ten vůdce to vedl k úpadku. Pluralita strany musí být za všech okolností zachovaná, tedy pokud chcete mít velkou stranu. Když jsem byl předsedou já, snažil jsem se ve vedení strany pěstovat rozmanitost. I když mi někteří lidé osobně nebyli sympatičtí a i názorově jsem byl od nich vzdálen, nedával jsem to najevo a akceptoval jsem je. Bylo to ku prospěchu ČSSD.
Jiří Paroubek (68)
V letech 1976 až 1990 pracoval jako hlavní ekonom podniku Restaurace a jídelny v Praze. V listopadu 1989 vstoupil do ČSSD a na jejím obnovovacím sjezdu v roce 1990 byl zvolen do funkce ústředního tajemníka. V roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu strany, šéfem byl zvolen Miloš Zeman. V letech 2001 až 2003 byl místopředsedou pražské stranické organizace. V roce 2004 ve vládě Stanislava Grosse zastával post ministra pro místní rozvoj. Po demisi celé vlády v roce 2005 sestavil novou vládu a byl jmenován jejím předsedou. V roce 2010 jako šéf sociální demokracie vyhrál parlamentní volby, ale nebyl schopen sestavit vládu a na svou funkci rezignoval. V roce 2011 založil novou politickou stranu s původním názvem Národní socialisté, později LEV 21 a stal se jejím předsedou. V roce 2014 z funkce odstoupil, což zdůvodnil tím, že se rozhodl odejít z politiky, aby se mohl věnovat své rodině, podnikatelským činnostem a akademické činnosti.
Kteří politici to byli?
To už bych asi nechal být...
Když jste po volbách v roce 2010 na svou funkci rezignoval, koho jste si přál jako svého nástupce? Bohuslava Sobotku, nebo Michala Haška? Ti byli od začátku nejžhavějšími adepty.
Já bych nerad mluvil o tom, že jsem se zmýlil. Ta strana se najednou rozdělila na dva tábory, na haškovce a sobotkovce. Dvě skupiny začaly navzájem nesmyslně válčit mezi sebou, tam utápěly veškerou energii, místo toho, aby se soustředily na své politické protivníky z jiných stran. Upřímně, pokud by za mnou oba dva zmiňovaní pánové někdy na podzim 2010 přišli a řekli: Nemáme na to, pojď zpátky a převezmi to po nás, přijal bych to a šel znovu do toho.
Vyčítáte si zpětně něco, co byste ať už jako premiér, nebo šéf ČSSD, udělal jinak?
Samozřejmě. Kdybych měl dnešní zkušenosti... Nějaké chyby jsem udělal, v některých věcech jsem měl být důraznější, v jiných obratnější, ale to vidíte až s odstupem let.
Můžete být konkrétnější?
Já si myslím, že už nemá cenu se v minulosti babrat. Ponechal bych to v obecné rovině.
Ve vaší vládě jako ministr zdravotnictví působil David Rath. V roce 2012, když už jste ve vrcholné politice nepůsobil, byl zadržen protikorupční policií s krabicí od vína napěchovanou sedmi miliony korun, kterou si nesl od svých kompliců. Následně byl odsouzen a skončil ve vězení, kde sedí dodnes. Nebylo chybou vytáhnout ho do tak vysoké funkce?
Byl to výborný ministr zdravotnictví, skvělý speaker. Ve všech volbách měl vynikající výsledek, byl tahounem všech našich volebních kampaní. Ale Bohuslav Sobotka zpackal i tohle. Vždyť to byl on, kdo tehdejší hejtmany za sociální demokracii, včetně Davida Ratha, vyzval, aby straně díky svým funkcím a vlivu pomohli k penězům. Co se stalo v ČSSD po mém odchodu z funkce předsedy, za to opravdu nenesu odpovědnost.
Rath jenom plnil Sobotkovy pokyny. Nemluvím do větru. Sám jeden z tehdejších hejtmanů Palas to potvrdil.
Chcete říci, že za to, že Rath sedí ve vězení, může Sobotka?
Vlastně ano. Rath jenom plnil jeho pokyny. Nemluvím do větru. Sám jeden z tehdejších hejtmanů Palas (Jaroslav Palas byl hejtmanem Moravskoslezského kraje v letech 2008-2012, pozn. red.) to potvrdil. Sobotka na nějaké schůzce s hejtmany požadoval, aby straně takto pomohli. Pak je otázka, do jaké míry to na Ratha bylo nastražené. Myslím to, co předcházelo jeho zatčení. Pokud jde o moji éru do roku 2010, nemůžu říci proti Rathovi křivé slovo. Jako ministr zdravotnictví vyřešil řadu dlouholetých problémů, které jeho předchůdci nedokázali vyřešit, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny. Když přišel do funkce, byla v děsivém deficitu, řešili jsme to spolu, něco o tom vím. Bez něj by se to nikdy nevyřešilo. On ji stabilizoval, což byl nesmírně důležitý úkol. Všichni ministři zdravotnictví, co přišli po něm, to díky němu a jeho práci měli lehčí.
Po Bohuslavu Sobotkovi se předsednictví v ČSSD krátce ujal bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. Jak jeho osobu vnímáte?
Byla to krátká epizoda. Bohužel byl až moc spjatý se Sobotkou, byl to takový jeho zlý muž. Žádný přínos pro stranu neznamenal. Naopak.
S prezidentem ČR Milošem Zemanem byly vaše vztahy celkem proměnlivé. Někdy jste se vzájemně podporovali, jindy z vás byli nepřátelé. Jak to je mezi vámi nyní?
Já ho volil. Když to řeknu jednoduše, jeho protikandidáti byli horší. Byly časy, kdy jsme byli přátelé, pak zase ne, ale dlouho jsme se neviděli. Myslím, že kolem něj je skupina lidí, která k němu nikoho moc nepouští. A ani on asi zájem o vztahy s někým zvenčí nemá.
Když jste působil v aktivní politice, televizní debaty s vašimi protivníky byly mnohdy vyhrocené. Prozraďte, byl někdo, ke komu jste měl lidsky blízko, byť působil v jiné straně a zastával jiné hodnoty než vy?
Tak třeba dobré vztahy jsem měl s prezidentem Václavem Klausem. I když jsme na řadu věcí měli rozdílné názory, v některých jsme se kupodivu shodli.
Co říkáte na jeho postoj k pandemii koronaviru? Tvrdí, že se zbytečně přeceňuje, a vyzývá, aby lidé nenosili roušky.
To je nesmyslné. Ale každý má právo na to, v určitém věku dělat chyby.