Zřejmě kolem žádné jiné certifikované vakcíny se nevedou takové diskuse jako kolem té od firmy AstraZeneca. Kvůli údajné souvislosti s krevními sraženinami s ní přestávají některé státy dočasně očkovat. Evropská agentura pro léčivé přípravky se však zaručuje za její bezpečnost. Žádné pochybnosti nemají ani čeští praktičtí lékaři.
„My samozřejmě nejsme hodnotitelé vakcín, nicméně pokud je schválená, domníváme se, že jde o bezpečnou vakcínu, která se dá bez problémů použít. Celou dobu ji pacientům také doporučujeme,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Uher za Sdružení praktických lékařů.
Když nechcete AstraZenecu, my ji bereme, vzkazuje Belgie do světa
Belgie se hlásí o některými státy nechtěné vakcíny společnosti AstraZeneca. Očkování touto látkou zastavila řada evropských zemí kvůli podezření, že její aplikace může způsobit zdravotní problémy. Belgičané nejenže vakcinaci AstraZenecou nepozastavili, ale část země, konkrétně Vlámsko, oficiálně požádala společnost, zda by mohla získat dávky ze zemí, které zmiňovanou látkou přestaly očkovat.
Upozornil zároveň na skutečnost, že také ostatní vakcíny mají u nepatrného počtu případů vedlejší účinky. „Měli jsme možnost vidět prezentace o nežádoucích účincích u všech používaných vakcín. Že se v nějakém promile z promile očkovaných objeví nějaká obtíž, je celkem běžné a není to něco, co by se týkalo jenom AstraZenecy,“ řekl Uher.
Pokles zájmu o vakcínu v Česku zatím nepozoruje. „Pacientům doporučujeme, ať se s ní očkují. Ano, občas se na vedlejší účinky někdo ptá, měli jsme pár jednotek pacientů, kteří ji odmítli, ale to bylo ve chvíli, kdy probíhala mediální bouře, která některé lidi znejistila,“ vysvětlil.
Podstatné podle něj je, že látka zachraňuje životy. „U věkové kategorie 80+ bylo vyčísleno, že jeden lidský život zachráníte naočkováním 160 lidí starších osmdesáti let. Pokud by si tedy důchodci řekli, že se nepůjdou očkovat, protože se bojí, že se jednomu z 50 tisíc možná něco stane a možná to bude souviset s očkováním, a výsledek bude takový, že každý 160. umře, tak to nedává smysl,“ uvažoval Uher.
Vakcína AstraZeneca je bezpečná, potvrdila agentura EMA
Evropská agentura pro léčivé přípravky nedávno vydala prohlášení, kde opakuje, že krevní sraženiny se u očkovaných nevyskytují častěji než u zbytku populace. Jednotlivé případy nežádoucích vedlejších účinků zároveň začala podrobněji zkoumat.
Vakcína od AstraZenecy je bezpečná, tvrdí epidemiolog. Česko v očkování pokračuje
V posledních dnech dala řada zemí Evropské unie stopku vakcíně proti COVID-19 od firmy AstraZeneca. Česko mezi nimi ale není. Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je tato očkovací látka bezpečná.
To českým praktikům stačí. „Pro nás není co řešit. Vakcínu schválila evropská léková agentura a následně potvrdila, že je bezpečná. Já osobně nechápu, proč se mediální pozornost zaměřila právě na AstraZenecu. Jinak s ní samozřejmě žádný problém nemáme, kromě toho, že ji nemáme,“ řekl Uher.
I podle britského úřadu pro kontrolu léčiv (MHRA) důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou a případy krevních sraženin. „Zprávy pečlivě analyzujeme, ale vzhledem k velkému množství podaných dávek a frekvenci, s jakou se mohou krevní sraženiny vyskytovat přirozeně, se nezdá, že příčinou je vakcína,“ citoval web BBC Phila Bryana, který v MHRA vede oddělení pro bezpečnost vakcín.
V posledních dnech přesto pozastavilo očkování několik evropských států. Dánsko tak učinilo už minulý týden a postupně se k němu přidaly i země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od AstraZenecy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.
Firma AstraZeneca uvedla, že zdravotníci očkovací látku v Evropské unii a Británii podali 17 milionům lidí. Analýza údajů o očkování podle ní nepřinesla ani důkazy o zvýšeném riziku tvorby krevních sraženin.