reklama

Vakcína od AstraZenecy je bezpečná, tvrdí epidemiolog. Česko v očkování pokračuje

V posledních dnech dala řada zemí Evropské unie stopku vakcíně proti COVID-19 od firmy AstraZeneca. Česko mezi nimi ale není. Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je tato očkovací látka bezpečná.

reklama

„Přímá souvislost mezi vakcínou a trombózou stále nebyla dokázána, podle aktuálních statistik je navíc výskyt trombóz v populaci mnohem vyšší než počet případů souvisejících s očkováním,“ konstatoval šéf České vakcionologické společnosti Chlíbek.

S tím souhlasí i předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Pokud se podíváme na množství případů, které se objevily po světě, a na množství případů, o kterých teď slyšíme, jedná se o naprosto mizivé procento,“ upozornil Šonka.

O bezpečnost této vakcíny se zasazuje i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Již dříve uvedla, že očkovací látka od společnosti AstraZeneca je bezpečná a nic nenaznačuje tomu, že by způsobovala krvácení či krevní sraženiny. Také zdůraznila, že přínos očkování touto vakcínou převažuje nad možnými riziky. Přesto k ní lidé ztrácejí důvěru a někteří se jí odmítají nechat naočkovat. Na otázku, proč tedy AstraZeneca ztrácí důvěru, odpovědět Chlíbek nedokázal. „Nevidím důvod, proč ne. Nevím. Říkají krevní sraženiny, ale nevím,“ uvedl.

Vakcíně od AstraZenecy přestaly věřit i velké evropské země včetně Německa nebo například Francie. Česko jí ale zatím očkuje dál. „Na tuto látku jsem se ptal ministra zdravotnictví Jana Blatného. Pan ministr řekl, že je hematolog a rozumí tomu a že Česká republika bude pokračovat dál v očkování,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka se souvislost mezi vakcínou od AstraZenecy a trombózou neprokázala. „Zatím nikdo nepotvrdil, že by krevní sraženiny byly způsobené očkovací látkou. Frekvence výskytu tromboembolií a krevních sraženin odpovídá běžnému výskytu v populaci,“ doplnil Chlíbek.

Tagy:
očkování vakcína vedlejší účinky Petr Šonka Roman Chlibek AstraZeneca nežádoucí účinky

Hlavní zprávy

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky
Kultura

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama