Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Uvedla to ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zkoumala možné vedlejší účinky látky, kvůli nimž několik zemí dočasně přestalo vakcínu používat. Její přínos podle EMA stále převyšuje možná rizika. Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko na základě toho od pátku obnoví očkování touto vakcínou. Španělsko se přidá ve středu, Švédsko a Norsko se rozhodnou příští týden.
Experti z výboru pro rizika EMA vyloučili problémy s kvalitou šarží vakcín dočasně stažených v unijních zemích. „Výbor dospěl také k závěru, že vakcína není spojena s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembolie nebo krevních sraženin,“ sdělila šéfka EMA Emer Cookeová.
EMA’s safety committee (PRAC) concludes that the benefits of the #COVID19Vaccine AstraZeneca still outweigh its risks despite possible link to rare blood clots associated with low levels of blood platelets.
— EU Medicines Agency (@EMA_News) March 18, 2021
👉Read more: https://t.co/WCdaKqOPxB pic.twitter.com/0NO8kh5a48
Očkování v uplynulých dnech pozastavila zhruba polovina zemí Evropské unie včetně Německa, Francie či Itálie, které čekaly na stanovisko agentury. Česko patří k zemím, které vakcínu používat nepřestaly.
„Je to bezpečná a účinná vakcína,“ prohlásila Cookeová. „Pokud jde o mě, nechala bych se očkovat hned zítra,“ dodala. EMA si je podle ní vědoma, že na její rozhodnutí čekalo množství států.
Některé státy obnovily očkování
Ještě v průběhu čtvrtka se některé země rozhodly, že od pátku obnoví očkování touto vakcínou. „Italská vláda vítá prohlášení EMA. Podávání vakcíny AstraZeneca se obnoví již zítra (v pátek),“ uvedl ve čtvrtek večer italský premiér Mario Draghi. Dodal, že prioritou vlády zůstává naočkovat proti COVID-19 co nejvíce lidí v co nejkratší době.
Bolest hlavy a zimnice. Mladá učitelka popsala vedlejší účinky vakcíny, pak zemřela
Osmatřicetiletá slovenská učitelka Antónia z Vranova nad Topľou zemřela dva týdny poté, co byla naočkována proti covidu vakcínou od AstraZenecy. Týden před smrtí poskytla tamní televizi rozhovor, ve kterém popsala, jak se po očkování cítí. Později zemřela. Souvislost mezi vakcínou a její smrtí se zatím neprokázala.
V očkování tímto preparátem bude od pátku pokračovat i nejlidnatější země EU, Německo, oznámil ve čtvrtek večer jeho ministr zdravotnictví Jens Spahn. Nicméně nově bude vakcinaci provázet upozornění na možné vedlejší účinky.
Během příštího týdne se vakcína od AstraZenecy vrátí také do očkovacího programu v Nizozemsku. V pondělí s ní začnou opět očkovat i v Portugalsku. Obnovení očkování oznámily ve čtvrtek také Rakousko, Bulharsko či Slovinsko.
Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová ve čtvrtek oznámila, že obnoví očkování vakcínou od firmy AstraZeneca ve středu. V pondělí ale ještě uspořádá další schůzku s vedeními autonomních regionů, na níž se rozhodne, které skupiny obyvatel se začnou s touto vakcínou opět očkovat.
Švédsko s rozhodnutím obnovit očkování ještě „několik dní“ počká. Švédská léková agentura slíbila vydat stanovisko během příštího týdne.
Norský institut pro veřejné zdraví ve čtvrtek oznámil, že je „předčasné dělat závěry“ a že vydá stanovisko koncem příštího týdne. „Očkování s AstraZenecou zůstane pozastaveno, dokud nebudeme mít úplný obraz o situaci,“ řekla ve čtvrtek večer šéfka institutu Camilla Stoltenbergová.
Problémy po očkování se častěji objevily u mladých žen
Agentura nicméně připustila, že definitivně vyloučit spojitost zdravotních problémů s vakcínou umožní až další zkoumání. Předsedkyně expertního výboru EMA Sabine Strausová uvedla, že ačkoli obecně je výskyt trombózy u lidí očkovaných vakcínou britsko-švédské firmy nižší než u neočkovaných, nadprůměrně se problémy po očkování objevily u mladých žen. Ani u nich však není jasné, zda může být mezi vakcínou a obtížemi přímá spojitost.
Agentura dodala, že doporučuje výrobci doplnit informace o hlášených případech mezi doprovodné instrukce k vakcíně.
EMA doporučila používání vakcíny koncem ledna po takzvaném průběžném hodnocení. Podobně jako u ostatních schválených očkovacích látek proto musí výrobce průběžně v dalších letech dodávat nová data umožňující podrobnější hodnocení její efektivity. Podle Cookeové nebyly zmíněné vedlejší účinky mezi nežádoucími následky, které byly zjištěny při testování vakcíny.