Je tu výjimečný meteorický roj. Geminidy překonají i letní „slzy“, letos to má háček

Zatímco letní meteorický roj Perseid zná leckdo, zimní Geminidy tak proslulé nejsou. A přitom hodinová frekvence meteorů, které v prosinci zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), je ještě vyšší. Výjimečné jsou ale Geminidy i z jiného hlediska, upozorňuje web astro.cz.

Maximum meteorického roje Geminid v roce 2024 nastane v noci ze 13. na 14. prosince ve tři hodiny ráno, zvýšené počty meteorů (až 50 za hodinu) ovšem bude možné pozorovat už od 11. prosince.

Předpověď počasí do konce týdne slibuje každý den postupné vyjasňování, takže by pozorování Geminid nemuselo být beznadějné. Ještě horší to ale bude při maximu s viditelností, protože prakticky celou noc bude svítit Měsíc, který se už hodně přiblíží úplňku.

ČTĚTE TAKÉ: Sibiř ozářil výbuch asteroidu, ukazují fotky a videa. Vědci ho zachytili den předem

„Naštěstí je velké procento Geminid dostatečně jasných na to, aby byly pozorovatelné i za takto problémových podmínek. Obecně lze pouze doporučit: najděte způsob, jak zablokovat jasný Měsíc při vašem sledování oblohy,“ píše na webu astro.cz Karel Halíř.

Radiant roje se nachází v souhvězdí Blíženců poblíž dvojice výrazných hvězd – Castora a Polluxe. Z tohoto místa meteory zdánlivě vylétají, vidět je ale můžete prakticky po celé obloze.

Frekvence zastíní i Perseidy

Hodinové frekvence Geminid v maximu se v průběhu let od jejich objevení v roce 1862 stále zvyšují, v současnosti se mluví o 120 až 140 meteorech za hodinu. To z nich dělá nejsilnější pravidelný roj vůbec, zastíní právě i letní Perseidy, nazývané lidově „slzy svatého Vavřince“.

Geminidy jsou ale výjimečné i svým původem. Zatímco většina meteorických rojů je pozůstatkem nějaké komety, prosincová sprška „padajících hvězd“ je první, u které se prokázalo spojení s asteroidem. Ten byl objeven v roce 1983 a po zpřesnění dráhy získal označení 3200 Phaethon.

Co je to meteor?

Termínem meteor označujeme optický jev, který vzniká shořením drobného kosmického tělesa v zemské atmosféře. Tyto fragmenty nazýváme meteoroidy a zůstávají ve vesmíru většinou na drahách pravidelných komet, nebo jako v případě Geminid asteroidu.

Když pak Země prolétá tímto pásem vesmírných nečistot, stoupá frekvence meteorů a můžeme mluvit o meteorickém roji. Pokud je těleso větší a jeho zlomek dopadne až na zem, označujeme ho jako meteorit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry

Tagy: