První oběť tsunami na souostroví Tonga
Je známá první oběť tsunami na souostroví Tonga, kterou vyvolala erupce vulkánu. Voda vyplavila na břeh tělo padesátileté Britky Angely Gloverové, která na Tonze žila společně s manželem. Leteckou pomoc už do zasažené oblasti vyslal Nový Zéland a Austrálie.
Britka Angela Gloverová se společně s manželem na souostroví Tonga po dobu pěti let starala o psí útulek. Jen několik hodin před tím, než udeřila tsunami způsobené erupcí sopky, zveřejnila na svém instagramovém profilu svou poslední zprávu.
„Toto je západ slunce po erupci sopky. Platí tu varování před tsunami. Všechno je v pořádku. Chvilku fouká, pak nastává děsivé ticho,“ napsala.
Když přišla tsunami, její manžel se údajně stihl chytit palmy, ji ale společně se čtyřmi psy mohutná vlna vtáhla přímo do vody. S každou hodinou naděje na přežití ženy klesala. „Je to už 48 hodin. Nemám příliš velkou naději. Myslím si, že najdou její tělo,“ řekl deníku Daily Mail bratr pohřešované Britky Nick Eleini.
Následně v pondělí britským médiím potvrdil, že tělo ženy skutečně vyplavila voda na břeh. Smetla ji prý přílivová vlna, když se snažila zachránit psy. Informace o dalších obětech zatím nejsou známy.
„Milovala zvířata, zejména psy. Čím byl pes ošklivější, tím víc ho milovala. Smáli jsme se jí, když nám posílala fotky zvířat, které zachránila. Byla to milá holka a byla středobodem naší rodiny,“ řekl bratr zesnulé Angely. „Od malička bylo jejím snem plavat s velrybami a právě Tonga jí dala příležitost, tyto sny naplnit,“ dodal.
Stanice zaznamenaly další erupci
Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla v sobotu brzy ráno středoevropského času. Austrálie a Nový Zéland v pondělí vyslaly k izolovanému souostroví pozorovací letouny, aby posoudily rozsah škod. Jenže situaci ve vzdušném prostoru nad souostrovím může komplikovat hustý sopečný popel. „Sopka vychrlila velké množství sopečného materiálu, který vystoupal do výšky třiceti kilometrů,“ uvedl vulkanolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Petr Brož.
Vlna tsunami způsobená výbuchem zasáhla kromě pobřeží Tongy, také pobřeží Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy. V Peru se při nich utopili dva lidé.
Že se sopka uklidnila, se zatím zřejmě říct nedá. V neděli krátce po jedenácté hodině večerní našeho času australské monitorovací stanice zaznamenaly další erupci.