reklama

Jedinečný komunitní azyl vrací do života zlomené vlky i vojáky

„Smečka“ je hlavním principem fungování azylu. Zdroj: FB Mattersville
Foto:

S exotickými zvířaty jako domácími mazlíčky se roztrhl pytel po celém světě. Nejde jen o vzácné papoušky nebo ještěrky z druhého konce světa, ale i o velké kočky či vlky. Dříve nebo později se však projeví jejich přirozená divokost a z roztomilých štěňátek se stanou agresivní vlci, kteří nemají kde vybít svou energii. O zvířata, která v rukou lidí strádají, se stará i azyl Mattersville v americké Sedalii. Jeho cíle však sahají mnohem dál.

reklama

Na konci loňského roku zveřejnil největší americký vlčí azyl W.O.L.F. zprávu, že uzavírá své brány. Po více než dvaceti letech práce s týranými a zanedbanými vlky jeho provozovatelům docházel dech. Naštěstí nedaleko azylu nedávno vznikla nezisková organizace pečující o válečné veterány, kteří přišli o střechu nad hlavou či trpí posttraumatickým syndromem. Mattersville je projekt, jehož cílem je vytvořit udržitelnou a nezávislou komunitu válečných veteránů. Právě oni se nyní stali ošetřovateli těchto zlomených bytostí, a společně tak znovu objevují víru v dobro.

Celý projekt příhodně pojmenovali Heroes and Hybrids (Hrdinové a kříženci) – většina vlků v péči azylu je totiž křížencem mezi vlkem a psem, aby byli poddajnější než čistokrevní vlci. I přesto se jejich dravost nedaří utišit. A ani vojáci vracející se z válečných misí nemají mnohdy na růžích ustláno – málokdo si dokáže představit, jakou daň si mohou jejich zážitky z války vybírat.

„Nechtěli jsme vlky rozdělovat. Tvoří smečku a náš program má smečky utužovat,“ vysvětluje Drew Robertson, zakladatelka Mattersville. Zpočátku byl celý pozemek zanesen odpadem – v podstatě šlo o skládku. Díky práci mnoha dobrovolníků se podařilo část již odklidit a vytvořit první zázemí pro nově příchozí vlky i pořádání osvětových přednášek a workshopů o duševním zdraví. Malá vesnička se rozrůstá a z jejího provozu těží veteráni i zachránění vlci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Nemůžeme si nechat vzít demokracii. To už jsme jednou zažili, připomíná Vystrčil
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Další články
reklama
reklama