Jedinečný komunitní azyl vrací do života zlomené vlky i vojáky

S exotickými zvířaty jako domácími mazlíčky se roztrhl pytel po celém světě. Nejde jen o vzácné papoušky nebo ještěrky z druhého konce světa, ale i o velké kočky či vlky. Dříve nebo později se však projeví jejich přirozená divokost a z roztomilých štěňátek se stanou agresivní vlci, kteří nemají kde vybít svou energii. O zvířata, která v rukou lidí strádají, se stará i azyl Mattersville v americké Sedalii. Jeho cíle však sahají mnohem dál.

Na konci loňského roku zveřejnil největší americký vlčí azyl W.O.L.F. zprávu, že uzavírá své brány. Po více než dvaceti letech práce s týranými a zanedbanými vlky jeho provozovatelům docházel dech. Naštěstí nedaleko azylu nedávno vznikla nezisková organizace pečující o válečné veterány, kteří přišli o střechu nad hlavou či trpí posttraumatickým syndromem. Mattersville je projekt, jehož cílem je vytvořit udržitelnou a nezávislou komunitu válečných veteránů. Právě oni se nyní stali ošetřovateli těchto zlomených bytostí, a společně tak znovu objevují víru v dobro.

Celý projekt příhodně pojmenovali Heroes and Hybrids (Hrdinové a kříženci) – většina vlků v péči azylu je totiž křížencem mezi vlkem a psem, aby byli poddajnější než čistokrevní vlci. I přesto se jejich dravost nedaří utišit. A ani vojáci vracející se z válečných misí nemají mnohdy na růžích ustláno – málokdo si dokáže představit, jakou daň si mohou jejich zážitky z války vybírat.

„Nechtěli jsme vlky rozdělovat. Tvoří smečku a náš program má smečky utužovat,“ vysvětluje Drew Robertson, zakladatelka Mattersville. Zpočátku byl celý pozemek zanesen odpadem – v podstatě šlo o skládku. Díky práci mnoha dobrovolníků se podařilo část již odklidit a vytvořit první zázemí pro nově příchozí vlky i pořádání osvětových přednášek a workshopů o duševním zdraví. Malá vesnička se rozrůstá a z jejího provozu těží veteráni i zachránění vlci.

Tagy: