reklama

Jedinečný komunitní azyl vrací do života zlomené vlky i vojáky

S exotickými zvířaty jako domácími mazlíčky se roztrhl pytel po celém světě. Nejde jen o vzácné papoušky nebo ještěrky z druhého konce světa, ale i o velké kočky či vlky. Dříve nebo později se však projeví jejich přirozená divokost a z roztomilých štěňátek se stanou agresivní vlci, kteří nemají kde vybít svou energii. O zvířata, která v rukou lidí strádají, se stará i azyl Mattersville v americké Sedalii. Jeho cíle však sahají mnohem dál.

reklama

Na konci loňského roku zveřejnil největší americký vlčí azyl W.O.L.F. zprávu, že uzavírá své brány. Po více než dvaceti letech práce s týranými a zanedbanými vlky jeho provozovatelům docházel dech. Naštěstí nedaleko azylu nedávno vznikla nezisková organizace pečující o válečné veterány, kteří přišli o střechu nad hlavou či trpí posttraumatickým syndromem. Mattersville je projekt, jehož cílem je vytvořit udržitelnou a nezávislou komunitu válečných veteránů. Právě oni se nyní stali ošetřovateli těchto zlomených bytostí, a společně tak znovu objevují víru v dobro.

Celý projekt příhodně pojmenovali Heroes and Hybrids (Hrdinové a kříženci) – většina vlků v péči azylu je totiž křížencem mezi vlkem a psem, aby byli poddajnější než čistokrevní vlci. I přesto se jejich dravost nedaří utišit. A ani vojáci vracející se z válečných misí nemají mnohdy na růžích ustláno – málokdo si dokáže představit, jakou daň si mohou jejich zážitky z války vybírat.

„Nechtěli jsme vlky rozdělovat. Tvoří smečku a náš program má smečky utužovat,“ vysvětluje Drew Robertson, zakladatelka Mattersville. Zpočátku byl celý pozemek zanesen odpadem – v podstatě šlo o skládku. Díky práci mnoha dobrovolníků se podařilo část již odklidit a vytvořit první zázemí pro nově příchozí vlky i pořádání osvětových přednášek a workshopů o duševním zdraví. Malá vesnička se rozrůstá a z jejího provozu těží veteráni i zachránění vlci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně
Vláda

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama