reklama

Z přírody do klece: Jak může touha po nevšedním mazlíčkovi způsobit utrpení?

Jít do přírody na procházku a odnést si z ní nového a neobvyklého domácího mazlíčka nebo sehnat chráněného živočicha pokoutně – s takovými případy se setkávají záchranné stanice po celé republice. Právě u nich totiž zvířata pak končí, když majitele omrzí nebo zjistí, že jeho představy se s realitou značně rozcházejí.

reklama

Lišky, ježci, kuny, ale i ptáci – ti všichni se ocitají v rukou lidí toužících po roztomilém zvířátku, které jen tak někdo nemá. Mnohdy jim nedochází, že tím zvíře vystavují množství rizik i případné smrti. Problémy, které nastanou odebráním z přirozeného prostředí a nevhodnou péčí, řeší v drtivé většině záchranné stanice, kam se zvířata (pokud mají štěstí) po ukončení chovatelských experimentů dostanou.

Častým terčem těchto lidí jsou i krkavcovití – ptáci vynikající svou vynalézavostí a intelektem. Ve statistikách zvířat přijatých v záchranných stanicích jich najdete celou řadu. „Stanice do evidence uvádějí také podezření na umělý odchov, např. zvířata uniklá ze zajetí, cvičená zvířata, apod. Obvykle se jedná o zhruba desítku zvířat ročně. Jen vloni to bylo 7 krkavců, 1 kavka, 1 vrána a 1 straka,“ uvádí Zdeňka Nezmeškalová, koordinátorka Národní sítě záchranných stanic.

„V kleci trpí“

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek považuje ochočování jakéhokoliv zvířete z volné přírody za velmi nešťastné. „Krkavec i straka jsou volně žijící ‚divocí‘ ptáci, kteří do zajetí nepatří. Rizika plynou jak pro ptáka, tak pro majitele a lidi okolo. Pták se v nepřirozeném prostředí může zranit, je-li zavřený v kleci, trpí.“ Krkavcovití jsou inteligentní ptáci, kteří špatně snášejí stereotypní prostředí s málo podněty.

Rizika pro chovatele a okolí jsou především v nevyzpytatelnosti ptáků – jakmile dospějí, mohou si začít bránit teritorium, což zvláště v případě krkavce může být hodně problematické. „Je to velký pták, který dokáže citelně i vážně zranit. Přitom nikdo dopředu není schopen říci, jak se který konkrétní pták bude chovat, až dospěje,“ vysvětluje Vermouzek. „Původní mazlíčci tak končí buďto v doživotním vězení zavření v kleci nebo ‚vypuštění‘ na svobodu, kde ale brzy špatně skončí, protože buďto na lidi dál přímo útočí nebo se jich nebojí a někdo je zastřelí.“

Vtipné? jak pro koho

Případ ochočených krkavcovitých mají i v Záchranné stanici hl. m. Prahy. Vrána, kterou najdete na stanici ve voliéře, byla odchycena poté, co „obtěžovala“ děti u základní školy s cílem získat potravu. Pracovníci stanice také vyjížděli ke strace, která vyhledávala maminky s kočárky, z nichž brala chrastítka a dudlíky dětem. Na první pohled se to může zdát jako úsměvná historka. Na pohled druhý to ale pro ptáky znamená doživotní pobyt ve voliéře. „Vzhledem k návykům z umělého odchovu většina takovýchto zvířat není schopna fungovat běžným způsobem a začlenit se zpět do přírody,“ vysvětluje Nezmeškalová.

Navíc – vzít si jen tak domů volně žijící zvíře a udělat z něj mazlíčka je nezákonné. A platí to i u krkavcovitých. „Z hlediska legislativy musí mít především legálně získaného ptáka, tj. koupeného od jiného chovatele se všemi potřebnými doklady. Dále musí splnit požadavky dané veterinárním zákonem na velikost klece atd.,“ popisuje Zdeněk Vermouzek a jedním dechem dodává: „V 21. století máme spoustu možností pozorovat ptáky v přírodě, obdivovat je ve volnosti, pozorovat a učit se porozumět jejich přirozenému chování. Neměli bychom mít potřebu držet ptáky v zajetí.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba
360°

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama