Podnikatelé a živnostníci, na které dopadla koronavirová krize, mohou od čtvrtka žádat o půjčky v programu COVID II, a to od 10 tisíc do 15 milionů korun. Pomoc se ale nevztahuje na pražské firmy a podniky.
Podnikatelé a živnostníci, kterým koronavirus nebo vládní nařízení omezily či zastavily tržby, mají možnost dostat se k hotovosti. Vyčleněno je pro ně 1,5 miliardy korun. Podnikatelé budou moci žádat u komerčních bank o úvěry od 10 tisíc do 15 milionů korun a o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Základní parametry programu jsou zveřejněny na webu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která bude ručit za úvěry až do 80 procent jistiny. Program nebudou moci využít pražské firmy, protože je financován z evropských strukturálních fondů, na něž Praha jako bohatý region nemá nárok.
Praha chystá vlastní pomoc
Tento fakt nese nelibě pražský zastupitel a šéf klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). Je to podle něj skandální. „Budu tlačit na koaliční partnery, abychom v Praze našli alternativní řešení,“ uvedl Pospíšil na svém Twitteru.
Pro CNN Prima News doplnil, že by se měl vytvořit obdobný projekt pro Prahu. „Není možné, aby stát zřídil program pro celou republiku a nezahrnul do toho Prahu. Chci analogický program pro pražské podnikatele. Buď by na tom spolupracovaly stát a Praha, nebo by šlo o peníze garantované pouze Prahou,“ řekl Pospíšil.
Pomocí úvěrů mohou zasažení podnikatelé financovat provozní náklady, tedy mzdy, nájmy či energie. Úvěry ale nebude možné použít na investiční výdaje nebo refinancování jiných úvěrů, upozornil předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.
„Program COVID II je nastaven tak, aby živnostníkům a podnikatelům zajistil nejen rychlé, ale také velmi levné provozní financování. Klientům proto přispějeme až milionem korun na úroky, které za své komerční provozní úvěry zaplatí. Značná část úvěrů tak bude bezúročná,“ řekl Jirásek. Žádosti budou přijímat komerční banky, které jsou podle ČMZRB na program připraveny. Maximální délka záruky bude tři roky.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU Mariana Piechy by se díky zapojení komerčních bank měla podpora k podnikatelům dostat rychleji než u předchozího programu COVID I. Pokračování pomoci bude fungovat etapově, první kolo je plánováno od 2. dubna, další termíny zatím ČMZRB nezveřejnila.
Přijde i třetí fáze podpory
COVID II je financován z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ministerstva průmyslu a obchodu ze strukturálních fondů EU. Vznikl rozšířením a úpravou podmínek stávajícího programu Expanze-záruky, který ČMZRB poskytuje od loňského února.
V první vlně získali podnikatelé přes 100 milionů korun, další žádosti jsou nyní vyhodnocovány. Úvodní fáze byla kritizována především za to, že podnikatelé museli ručit blankosměnkou, tedy vlastním majetkem.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počítá i s třetí fází programu. Ta už by se na pražské firmy vztahovat mohla.