Jeďte do Nepálu, psala z letadla ruská blogerka chvíli před katastrofou. Nikdo asi nepřežil

Pravděpodobnost, že se na místě nedělní nehody dopravního letadla v Nepálu najdou přeživší, je nízká, řekl stanici BBC mluvčí nepálské policie Tek Prasád Rai. Asi 300 záchranářů v pondělí však pokračuje v pátrání po možných přeživších v ohořelých troskách zříceného stroje. Zatím byly identifikovány první oběti, mezi nimiž byli i cizinci. Jedním z nich je ruská cestovatelská blogerka, která svůj poslední vzkaz poslala jen chvíli před nehodou. Nepálské letecké úřady oznámily, že byly nalezeny černé skříňky z letadla.

Na palubě havarovaného stroje nepálské společnosti Yeti Airlines bylo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny. Právě cestující z Ruska se již podařilo identifikovat. Jedná se o Viktorii Altuninovou, Jurije Lugina, Viktora Lagina a cestovatelskou blogerku Elenu Bandurovou.

Jen chvíle před leteckou katastrofou 33letá Bandurová na svých sociálních sítích sdílela selfie z paluby, k němuž připojila krátký vzkaz: „Jeďte do Nepálu.“ Její sociální sítě se následně zaplnily kondolenčními vzkazy. Sledující a známí ji popisují jako „nejbystřejší a nejlaskavější duši, kterou kdy znali“.

Smrt čtyř krajanů potvrdil také ruský velvyslanec v Nepálu Alexej Novikov. „Bohužel, zahynuli čtyři občané Ruské federace. Jsme v neustálém kontaktu s nepálskými úřady a příbuzným zesnulých Rusů poskytneme veškerou potřebnou pomoc,“ vzkázal, píše web Daily Mail.

Celkem bylo na palubě v době tragédie 72 lidí. Dosud se podařilo nalézt 68 těl obětí. „Vyzvedneme pět těl z rokle a budeme pátrat po čtyřech stále pohřešovaných lidech,“ řekl agentuře Reuters představitel místní policie.

Snažil se pilot vyhnout domům?

Premiér země Pušpa Kamál Dahal vyhlásil na pondělí státní smutek a vláda svolala komisi, která má vyjasnit příčinu nehody. Pomoci by přitom mohly černé skříňky z havarovaného letadla, které se už podařilo nalézt. Zařízení obsahují údaje o průběhu letu a také záznam komunikace mezi piloty a podle úřadů jsou v dobrém stavu.

Jedna z místních obyvatelek, která podle svých slov viděla letadlo spadnout, se domnívá, že pilot se snažil vyhnout obydleným oblastem. „Pilot se snažil, jak mohl, aby nenarazil do žádného domu nebo obydleného místa. Hned za řekou Seti je malý prostor a letadlo spadlo na něm,“ řekla žena BBC.

Nedělní havárie je podle agentury AP nejhorším leteckým neštěstím v Nepálu od roku 1992. Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem – zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Často používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo.

Letecké nehody jsou v Nepálu podle agentury DPA relativně časté. Země leží na úpatí nejvyššího pohoří světa, kvůli čemuž se podmínky pro létání mění relativně rychle. Nepálské letecké společnosti mají navíc z evropského hlediska nízké standardy údržby svých strojů a bezpečnosti. Podle agentury Reuters od roku 2000 zahynulo v zemi při nehodách letadel a vrtulníků zhruba 350 lidí.

Tagy: