Pravděpodobnost, že se na místě nedělní nehody dopravního letadla v Nepálu najdou přeživší, je nízká, řekl stanici BBC mluvčí nepálské policie Tek Prasád Rai. Asi 300 záchranářů v pondělí však pokračuje v pátrání po možných přeživších v ohořelých troskách zříceného stroje. Zatím byly identifikovány první oběti, mezi nimiž byli i cizinci. Jedním z nich je ruská cestovatelská blogerka, která svůj poslední vzkaz poslala jen chvíli před nehodou. Nepálské letecké úřady oznámily, že byly nalezeny černé skříňky z letadla.
Na palubě havarovaného stroje nepálské společnosti Yeti Airlines bylo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny. Právě cestující z Ruska se již podařilo identifikovat. Jedná se o Viktorii Altuninovou, Jurije Lugina, Viktora Lagina a cestovatelskou blogerku Elenu Bandurovou.
उनी Russian नागरिक हुन "Elena Banduro" २४ घन्टा अगाडि मात्रै उनले आफ्नो Story मा share गर्दै "Go to Nepal" लेखेकी थिइन् । नेपाल पुगेको २४ घन्टा नहुदै काठमाडौं बाट पोखरा जाने क्रममा उनी दुर्घटनामा परेकी छन। pic.twitter.com/bniE1QrPfC
— samikshya Devkota ( Bhardwaz ) (@SwomikXa) January 15, 2023
Jen chvíle před leteckou katastrofou 33letá Bandurová na svých sociálních sítích sdílela selfie z paluby, k němuž připojila krátký vzkaz: „Jeďte do Nepálu.“ Její sociální sítě se následně zaplnily kondolenčními vzkazy. Sledující a známí ji popisují jako „nejbystřejší a nejlaskavější duši, kterou kdy znali“.
Smrt čtyř krajanů potvrdil také ruský velvyslanec v Nepálu Alexej Novikov. „Bohužel, zahynuli čtyři občané Ruské federace. Jsme v neustálém kontaktu s nepálskými úřady a příbuzným zesnulých Rusů poskytneme veškerou potřebnou pomoc,“ vzkázal, píše web Daily Mail.
Celkem bylo na palubě v době tragédie 72 lidí. Dosud se podařilo nalézt 68 těl obětí. „Vyzvedneme pět těl z rokle a budeme pátrat po čtyřech stále pohřešovaných lidech,“ řekl agentuře Reuters představitel místní policie.
Snažil se pilot vyhnout domům?
Premiér země Pušpa Kamál Dahal vyhlásil na pondělí státní smutek a vláda svolala komisi, která má vyjasnit příčinu nehody. Pomoci by přitom mohly černé skříňky z havarovaného letadla, které se už podařilo nalézt. Zařízení obsahují údaje o průběhu letu a také záznam komunikace mezi piloty a podle úřadů jsou v dobrém stavu.
#NepalPlaneCrash
— Tejshree Purandare (@tejshreethought) January 15, 2023
Video of what seems to be moments before the crash of #ATR72 carrying 72 passengers near #PokharaAirport #Nepal #planecrash #YetiAirlines pic.twitter.com/89HjSHJzIc
Jedna z místních obyvatelek, která podle svých slov viděla letadlo spadnout, se domnívá, že pilot se snažil vyhnout obydleným oblastem. „Pilot se snažil, jak mohl, aby nenarazil do žádného domu nebo obydleného místa. Hned za řekou Seti je malý prostor a letadlo spadlo na něm,“ řekla žena BBC.
Strašidelné záběry z letadla těsně před zřícením: Pasažér měl cestu streamovat, zachytil i pád
Jeden z údajných pasažérů letadla nepálské společnosti, které se zřítilo k zemi, zřejmě zachytil poslední okamžiky před tragédií. Podle webu Daily Mail měl muž video živě streamovat na Facebooku. Při nehodě zemřelo nejméně 69 lidí, mezi nimi údajně i známá blogerka.
Nedělní havárie je podle agentury AP nejhorším leteckým neštěstím v Nepálu od roku 1992. Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem – zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Často používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo.
Letecké nehody jsou v Nepálu podle agentury DPA relativně časté. Země leží na úpatí nejvyššího pohoří světa, kvůli čemuž se podmínky pro létání mění relativně rychle. Nepálské letecké společnosti mají navíc z evropského hlediska nízké standardy údržby svých strojů a bezpečnosti. Podle agentury Reuters od roku 2000 zahynulo v zemi při nehodách letadel a vrtulníků zhruba 350 lidí.