reklama

I když je nemůže ihned otestovat na moři, patří mezi světovou špičku

Řemeslná výroba mořských kajaků nepaří v Česku mezi tradiční obory. Vlastně se zde vůbec nevyučuje. Přesto ji lze ovládnout, a to dokonce tak, že můžete patřit mezi světovou špičku. Podobně jako Stanislav Klokočník. Jeho kajaky vznikají v malé dílně a s obrovským podílem poctivé ruční práce. Výsledkem jsou elegantní plavidla, která křižují všechny světové oceány. Základem je osvojit si principy laminování. Právě z laminátů se totiž mořské kajaky nejčastěji vyrábějí.

reklama

Kdo chce vyrábět mořské kajaky, musí být tak trochu modelář a částečně i blázen – v dobrém slova smyslu. Výroba každého kusu totiž zabere desítky hodin práce, často spojené s broušením, kytováním a pak zase broušením a kytováním.

„Jako kluk jsem kdysi s kamarády nasedl na necky a vyrazil na vodu. Necky se na vodě pochopitelně převrhly, ale já jsem už tehdy věděl, že se na moře jednou dostanu,“ vzpomíná Stanislav Klokočník.

Na první pohled bezvýznamná dětská příhoda odstartovala splnění snu, kterým se stala právě výroba mořských kajaků. V dílně Stanislava Klokočníka vznikají lodě přesně na míru – každý kus je naprostý originál. Zákazník si může vybrat materiál lodi, jeho velikost, tvar i barvu. Samotná výroba začíná vytvarováním modelu kajaku. Z něj se pak odlijí formy, které tvoří základ budoucí lodi. Nejčastěji se k výrobě používá laminát, dražší, ale kvalitnější variantou je například karbon.

Kajaky se spojují ze dvou dílů, a to kýlu a paluby. Po jejím slícování a slepení se dovnitř lepí vodotěsné přepážky, sedačka nebo například opěrátko. Devadesát procent práce musí řemeslník odpracovat ručně. Z nástrojů přijde ke slovu nejčastěji váleček a štětka, kterými se nanáší materiál. Flexou se pak brousí, řeže a tvaruje.

„Forma na kajaky se musí vypéct v peci. Když je loď vypečená, vyjme se z formy a slupka paluby se odřeže. Jediné, do čeho se nemontujeme a nevyrábíme, jsou pádla,“ popisuje výrobu Stanislav Klokočník.

Budoucnost svého řemesla vidí kajakář skvěle. Laminátová technologie totiž nalézá uplatnění nejen při výrobě lodí, ale například i v automobilovém nebo leteckém průmyslu, z laminátů se vyrábí třeba i špičkové luky a další sportovní vybavení.

Záliba pro dobrodruhy

Mořské kajaky se od těch standardních, které plují například na Sázavě, liší především délkou a tvarováním kýlu. Jsou určené na několikadenní putování po moři a zvládnou projet i relativně vysoké vlny. Jsou velmi rychlé a zároveň pohodlné. Některé modely vybavují výrobci kormidlem, aby byly lépe ovladatelné v rozbouřeném moři. Pořídit se dají i varianty pro dvě až tři osoby.

Mořské kajaky se rozhodně nehodí pro úplné začátečníky. Těm jsou určené spíš jednodušší modely. Ať už budete vybírat turistický kajak nebo jeho mořskou variantu, vždy trvejte na vyzkoušení lodi.

První český kajakář nosil brnění a meč

Historie kajaků je spojena především s Eskymáky, kteří kajaky používali při lovu ledních medvědů a tuleňů. Právě proto potřebovali lodě rychlé, obratné, a přitom stabilní na divoké vodě. Ve střední Evropě se podle literatury objevily první kajaky v patnáctém století, a to právě na území dnešního Česka. Na tehdy podivném plavidle se po řekách a rybnících proháněl rytíř Jan Zachař z Pašiněvsi, který si kajak vetknul do rytířského erbu. Historie samotné výroby v Česku tak dlouhou tradici nemá. Za minulého režimu se kajaky vyráběly především ze dřeva, až později se vodáci naučili lodě svépomocí laminovat.

Víte, že:

  • Jiří Oliva obeplul na mořském kajaku celou Evropu? Cesta mu trvala tři a půl roku, část absolvoval na kole.
  • V technologii laminování patří Česko mezi špičku na světě? Kromě lodí nachází velké uplatnění při výrobě ultralehkých letadel.
  • Ztráta pádla může mít pro mořského kajakáře fatální následky. Proto jsou lodě vybaveny ještě jedním náhradním.
  • Laminování je technologie založená na postupném nanášení jednotlivých vrstev materiálu, které se pojí pryskyřicí?
Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama