reklama

Svět filmu vyměnil za život obohacený vůní skvělé kávy

Káva je luxusní nápoj s výrazně aromatickou chutí. Její excelentní vyváženou chuť má v rukou pražič. Člověk, který se stará o proces pražení kávových zrn, při němž se mění nejen barva zrna, ale také se rozvíjejí její nejrůznější chutě. Pro Aleše Siřínka byla vždy káva největším koníčkem. Představovala únik ze světa, kdy se mohl na chvíli zastavit a být se svými myšlenkami úplně sám. Právě proto pozvedl svou zálibu na vyšší úroveň a stalo se z ní živobytí.

reklama

Pražení kávy

Aleš Siřínek je muž, který se vždy snažil živit prací, která jej naplňuje a baví ho. V každé činnosti, jež ho prováděla určitou částí jeho života, se snažil co nejvíc vzdělávat a posouvat, ať už se věnoval fotografování, filmování nebo pražení kávy. Fotografie a film sice naplňovaly jeho touhu po kreativitě, život však přináší změny. Svět filmu tak vyměnil za životní etapu obohacenou o kvalitní kávová zrna.

Aleš vystudoval procesní inženýrství a nějakou dobu pracoval jako strojní inženýr. Projektoval potravinářské linky. Díky této zkušenosti měl velice blízko k potravinám. Tuto zkušenost pouze obohatil o milovanou kávu a začal pražit kávová zrna. Hektický život v reklamě a u filmu vyměnil tedy za svou celoživotní lásku ke kávě a pořídil si vlastní malou pražičku. Prvotní myšlenkou bylo zajistit pro sebe a svou ženu dobrou kvalitní kávu. Hledal nejrůznější dodavatele zelené kávy a posléze se pustil do pražení kávy.

Ve své pražírně má italskou pražičku kávy, která se liší od moderních plechových pražíren. Jejím základem je plynový hořák. Celý sloup, na kterém je pražička postavená, je vyložený šamotem. V moderních pražírnách jsou hořáky umístěné přímo pod bubnem. V této italské pražičce se vzduch ohřívá mimo pražící buben. Principielně funguje jako horkovzdušná trouba, kde horký vzduch proudí šamotovými deskami a vstupuje zezadu do pražičky. Zde je i perforované čelo. Horký vzduch prochází hlavní částí, kde se káva míchá a vystupuje kouřovodem do cyklonu. Horký vzduch vystupuje komínem.

Než začne celý proces pražení, je nutné jednotlivé várky ve skladě navážit. Změří se vlhkost kávy, aby pan Aleš dokázal upravit správný proces pražení. Při pražení kávy se používají nejrůznější počítačové softwary. Je nutné sledovat jednotlivé parametry pražení jako např. teplotu zrn či teplotu spalin. Dále je možné sledovat návaznost v průběhu krok po kroku. Je možné přesně vědět, v jakém kroku se proces nachází v danou chvíli nebo, jak probíhalo pražení předchozí várky. Tím je možné jednotlivé várky opakovat tak, aby byly identické. Pro zákazníka je velice důležité, aby káva chutnala vždy stejně.

Kávu je nutné nejprve vysušit. Poté začíná hlavní proces pražení. Při vysypávání kávy z pražičky do karuselu, se teplota může pohybovat pouze mezi 180 °C až 220 °C. Právě na základě této teploty docílíme u kávy přesně toho, čeho docílit chceme. Při chlazení kávy v karuselu je velice důležité, aby se kávová zrna dostala z původní teploty během pěti minut na teplotu nižší než 60 °C. Tento krok je důležitý pro vizuální vzhled kávových zrn. Tak musí být krásně matná. Kdyby nebyl dodržen krok rychlého ochlazování, vyšel by olej, obsažený v zrnech, napovrch a kávová zrna by pak byla lesklá.

Vychlazená káva se vysype do barelů a provede se ruční třídění. Vytřídí se zrna, která neodpovídají vizuální kvalitě. Zbylá kávová zrna se zabalí do sáčků. Aleš Siřínek vidí svou budoucnost velice pozitivně. Skupina lidí, kteří řeší kvalitu kávy, neustále roste. Navíc přibývá lidí, kteří si domů pořizují kvalitní stroje, aby si i doma mohli pochutnat na výborné kvalitní kávě. O svou budoucnost se tento muž rozhodně bát nemusí.

Tagy:
káva řemeslo pražírna pražič kávy

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama