Muži hrozí za zabití kocoura statisícová pokuta (zdroj: CNN Prima NEWS)
Muž, který v Liberci ukradl a poté vyhodil kocoura z okna v devátém patře panelového domu, bude možná muset zaplatit odškodné v řádu statisíců. Hrozí mu také nepodmíněný trest vězení. Zákon umožňuje majiteli žádat odškodnění i za psychickou újmu. Podle právníků to nebude jednoduché, ale šanci uspět prý rozhodně má.
O náhradu nemajetkové újmy běžně žádají pozůstalí po obětech trestných činů. Jenže co když namísto blízkého člověka zemře cizím zaviněním domácí mazlíček, který je pro mnoho lidí plnohodnotným členem rodiny? Podle advokátů, které reportéři CNN Prima NEWS oslovili, neexistuje žádný sazebník, kterého by se soud mohl držet.
„Je na majiteli zvířete, aby soudu doložil, jaké psychické utrpení ztrátou mazlíčka prožil on a jeho rodina. Poměrně jednoduché je to v případě, kdy poškozený vzhledem ke zhoršení psychického stavu potřeboval lékařskou pomoc a skončil například v pracovní neschopnosti. Tam to lze vypočítat podle tabulek,“ uvedl advokát Michal Tandler.
Celý případ začal tím, že na šestiletého Macíka, který se pohyboval okolo domu, narazila dvojice mladíků. Jeden z nich si vzpomněl, že jeho přítelkyně by chtěla kočku. A tak kocoura popadli a odnesli do blízkého panelákového domu. Když ho žena chtěla vzít do náruče, poškrábal ji. Jeden z mužů se ho rozhodl potrestat a vyhodil ho z okna bytu v devátém patře.
Kocour si pádem z výšky pětadvaceti metrů přerazil páteř, trpěl krutými bolestmi, a tak ho veterináři museli uspat. U plotu, kam kocour dopadl, je stále malé pietní místo. Jeho majitel Tomáš Špecián sem pravidelně chodí zapalovat svíčku. „Vzdávám mu tím úctu, stále na něj myslím já i celá moje rodina,“ řekl majitel.
Čeká se na exemplární případ?
„Nebyl jsem potom schopen chodit ani do práce. Moje psychická újma stále trvá. Ještě jsem se nevzpamatoval. Měli jsme ho rádi, zvedal nám náladu a zkrátka s námi žil. Teď nám moc chybí,“ řekl majitel.
Podle advokáta Roberta Plicky, který se na kauzy týrání zvířat specializuje, zatím v Česku neexistuje judikatura neboli návod, jak určit škodu za usmrcení domácího mazlíčka. „Obecně se čeká na nějaký exemplární případ, který by dal do budoucna vodítko, jak v takových situacích postupovat,“ dodal.
Ani Tomáš Špecián ještě nemá představu, jakou částku bude po mladíkovi žádat. Podle právníků se odškodné za násilnou smrt jeho kocoura může vyšplhat i do řádu statisíců korun. Sedmadvacetiletému muži také hrozí trest podle novely trestního zákoníku z loňského roku. Tam je v případě zvlášť surového způsobu usmrcení zvířete sazba od dvou do šesti let.
„Novinkou je i to, že soudy mohou uložit nepodmíněný trest i v případě, že pachatel do té doby vedl bezúhonný život. To je důležité, protože dosud naprostá většina podobných případů končila pouze podmíněným trestem nebo veřejně prospěšnými pracemi,“ upozornil advokát Plicka, který se osobně podílel na přípravě novely zákona o týrání zvířat platné od letošního února.