reklama

Ježčí množírny: Byznys, o kterém se nemluví

Čím vyšší výdělek, tím menší zodpovědnost – ježčí množírny fungují na stejném principu jako psí nebo kočičí. Rozdíl mezi nimi je ten, že o těch ježčích se nemluví. Málokoho by totiž napadlo, že ten roztomilý ježek bělobřichý, kterého nabízejí přes inzerát, má vrozené vady, jeho rodiče byli příbuzní a případného nového majitele tak čeká nejedna návštěva veterináře a nemalé výdaje s nejistým výsledkem.

reklama

„Ježkové z množíren nemají genetická vyšetření, jsou často nabízeni na inzertních webech, v obchodech se zvířaty nebo na burzách,“ popisuje Katka Urbanová ze slovenského spolku Ježko africký v núdzi, který se zaměřuje na péči o ježky z množíren a osvětu. „Množitelé ježky prodají komukoliv, kdo zaplatí, a to bez ověření zázemí v novém domově. Často zájemce přesvědčují o jednoduchosti chovu, aby zvíře zatraktivnili. Díky rostoucí popularitě tohoto zvířete roste i poptávka,“ upozorňuje Urbanová s tím, že lidé však většinou hledí hlavně na cenu, a tak volba většinou padne na levnější zvíře bez jakékoliv záruky.

Stejně jako u koček a psů se i u ježků skrývá pod pojmem „množitel“ každý, kdo zvířata množí bez potřebných testů, znalostí a průkazu původu (PP). „Neznamená to, že ježek bez PP je méněcenný, ale koupí takového zvířete podpoříte byznys někoho, komu na zvířatech nemusí ani záležet,“ vysvětluje Katka Urbanová, která zároveň upozorňuje na zvýšené riziko genetických vad či množení nevhodných jedinců. „PP neznamená, že ježek nikdy neonemocní nebo bude nesmrtelný. Ale chovatelé se snaží eliminovat zdravotní problémy a vy tak dostanete to, za co si zaplatíte i se zárukou, že rodiče byli chováni v dobrých podmínkách.“ Podle Urbanové navíc dobrý chovatel zájemci ježka neprodá, dokud se neujistí, že bude žít v dobrých podmínkách.

Množení pro radost je pořád množení

Za svou praxi se Katka Urbanová setkala se třemi typy množitelů, z nichž nejhorší je podle ní „množitel businessman“. Jak pojmenování napovídá, jde mu pouze o zisk a o zdravotní stav či pohodu zvířat se vůbec nezajímá. Dalším typem jsou „množitelé z neznalosti“, kteří se snaží, aby se u nich zvířata měla dobře a mnohdy vůbec netuší, že existují chovné stanice ježků. V tomto případě je velká šance, že po zjištění informací od chovu ustoupí nebo si chovnou stanici sami zřídí. Poslední skupinou jsou „nezodpovědní množitelé“, jejichž vzorec chování je stejný, jako u drobných množitelů psů či koček. Mají dojem, že množení zvířat nevyžaduje žádné znalosti, a tak vesele množí zvířata především proto, že zkrátka mohou.

Spolek Ježko africký v núdzi se setkal se všemi výše uvedenými typy množitelů. Pomoc u nich našel například sameček se samičkou z nevyhovujících podmínek, kdy je jejich majitelka chtěla prodat za vysoké částky i přes jejich špatný zdravotní stav. Zlomená noha, extrémní podvýživa, vylomené zuby, metabolické problémy a další – taková byla diagnóza samičky, která sloužila jako továrna na ježčí mláďata. Po měsíci snahy o její záchranu musela být utracená. Desítky jejích mláďat skončily rozesety po Slovensku. Jedno z nich se dostalo do jiné množírny, kde ho zřejmě čeká stejný osud, jako jeho matku.

Dalšími zachráněnými ježky, kteří se dostali do péče spolku, byly tři samičky z Česka. „Hula, Babet a Prima pocházely z jedné z největších a chronicky známých českých množíren. Jedna ze samiček byla dokonce prezentovaná jako samec. Šlo o extrémně psychicky zlomená a vystresovaná zvířata krmená nevhodnou stravou, což vedlo ke ztučnění jater,“ popisuje stav ježčích samiček při příjmu Urbanová. Drápky měly zarostlé do tlapek a trpěli plísňovým onemocněním. Prima kvůli tomu dokonce přišla o bodliny a její léčba trvala tři měsíce. „Šlo o matky desítek mláďat v Česku a na Slovensku. Tento množitel pravidelně prodává zvířata na burzách a je chronicky známý mnohým majitelům ježků kvůli prodeji nemocných mláďat. Ta často uhynou pár dní po příchodu do nového domova,“ popisuje praktiky českého množitel Katka Urbanová.

Přemýšlíte o pořízení ježka bělobřichého jako domácího mazlíčka? Přečtěte si, na co dát pozor při výběru a jakou péči ježci vyžadují.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

reklama