reklama

Ježčí množírny: Byznys, o kterém se nemluví

Roztomilí, fotogeničtí a na sociálních sítích populární. Na to však ježci bělobřiší doplácí.
Zdroj: Pixabay

Čím vyšší výdělek, tím menší zodpovědnost – ježčí množírny fungují na stejném principu jako psí nebo kočičí. Rozdíl mezi nimi je ten, že o těch ježčích se nemluví. Málokoho by totiž napadlo, že ten roztomilý ježek bělobřichý, kterého nabízejí přes inzerát, má vrozené vady, jeho rodiče byli příbuzní a případného nového majitele tak čeká nejedna návštěva veterináře a nemalé výdaje s nejistým výsledkem.

reklama

„Ježkové z množíren nemají genetická vyšetření, jsou často nabízeni na inzertních webech, v obchodech se zvířaty nebo na burzách,“ popisuje Katka Urbanová ze slovenského spolku Ježko africký v núdzi, který se zaměřuje na péči o ježky z množíren a osvětu. „Množitelé ježky prodají komukoliv, kdo zaplatí, a to bez ověření zázemí v novém domově. Často zájemce přesvědčují o jednoduchosti chovu, aby zvíře zatraktivnili. Díky rostoucí popularitě tohoto zvířete roste i poptávka,“ upozorňuje Urbanová s tím, že lidé však většinou hledí hlavně na cenu, a tak volba většinou padne na levnější zvíře bez jakékoliv záruky.

K tématu

Stejně jako u koček a psů se i u ježků skrývá pod pojmem „množitel“ každý, kdo zvířata množí bez potřebných testů, znalostí a průkazu původu (PP). „Neznamená to, že ježek bez PP je méněcenný, ale koupí takového zvířete podpoříte byznys někoho, komu na zvířatech nemusí ani záležet,“ vysvětluje Katka Urbanová, která zároveň upozorňuje na zvýšené riziko genetických vad či množení nevhodných jedinců. „PP neznamená, že ježek nikdy neonemocní nebo bude nesmrtelný. Ale chovatelé se snaží eliminovat zdravotní problémy a vy tak dostanete to, za co si zaplatíte i se zárukou, že rodiče byli chováni v dobrých podmínkách.“ Podle Urbanové navíc dobrý chovatel zájemci ježka neprodá, dokud se neujistí, že bude žít v dobrých podmínkách.

Množení pro radost je pořád množení

Za svou praxi se Katka Urbanová setkala se třemi typy množitelů, z nichž nejhorší je podle ní „množitel businessman“. Jak pojmenování napovídá, jde mu pouze o zisk a o zdravotní stav či pohodu zvířat se vůbec nezajímá. Dalším typem jsou „množitelé z neznalosti“, kteří se snaží, aby se u nich zvířata měla dobře a mnohdy vůbec netuší, že existují chovné stanice ježků. V tomto případě je velká šance, že po zjištění informací od chovu ustoupí nebo si chovnou stanici sami zřídí. Poslední skupinou jsou „nezodpovědní množitelé“, jejichž vzorec chování je stejný, jako u drobných množitelů psů či koček. Mají dojem, že množení zvířat nevyžaduje žádné znalosti, a tak vesele množí zvířata především proto, že zkrátka mohou.

/ fotografií

Spolek Ježko africký v núdzi se setkal se všemi výše uvedenými typy množitelů. Pomoc u nich našel například sameček se samičkou z nevyhovujících podmínek, kdy je jejich majitelka chtěla prodat za vysoké částky i přes jejich špatný zdravotní stav. Zlomená noha, extrémní podvýživa, vylomené zuby, metabolické problémy a další – taková byla diagnóza samičky, která sloužila jako továrna na ježčí mláďata. Po měsíci snahy o její záchranu musela být utracená. Desítky jejích mláďat skončily rozesety po Slovensku. Jedno z nich se dostalo do jiné množírny, kde ho zřejmě čeká stejný osud, jako jeho matku.

/ fotografií

Dalšími zachráněnými ježky, kteří se dostali do péče spolku, byly tři samičky z Česka. „Hula, Babet a Prima pocházely z jedné z největších a chronicky známých českých množíren. Jedna ze samiček byla dokonce prezentovaná jako samec. Šlo o extrémně psychicky zlomená a vystresovaná zvířata krmená nevhodnou stravou, což vedlo ke ztučnění jater,“ popisuje stav ježčích samiček při příjmu Urbanová. Drápky měly zarostlé do tlapek a trpěli plísňovým onemocněním. Prima kvůli tomu dokonce přišla o bodliny a její léčba trvala tři měsíce. „Šlo o matky desítek mláďat v Česku a na Slovensku. Tento množitel pravidelně prodává zvířata na burzách a je chronicky známý mnohým majitelům ježků kvůli prodeji nemocných mláďat. Ta často uhynou pár dní po příchodu do nového domova,“ popisuje praktiky českého množitel Katka Urbanová.

Přemýšlíte o pořízení ježka bělobřichého jako domácího mazlíčka? Přečtěte si, na co dát pozor při výběru a jakou péči ježci vyžadují.

K tématu

Tagy: ježci množírna domácí mazlíček množitel ježek bělobřichý
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
Zaslouží si takovou poctu? V USA odhalují sochy George Floyda, lidé ale pochybují
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama