reklama

Ježčí množírny: Byznys, o kterém se nemluví

Čím vyšší výdělek, tím menší zodpovědnost – ježčí množírny fungují na stejném principu jako psí nebo kočičí. Rozdíl mezi nimi je ten, že o těch ježčích se nemluví. Málokoho by totiž napadlo, že ten roztomilý ježek bělobřichý, kterého nabízejí přes inzerát, má vrozené vady, jeho rodiče byli příbuzní a případného nového majitele tak čeká nejedna návštěva veterináře a nemalé výdaje s nejistým výsledkem.

reklama

„Ježkové z množíren nemají genetická vyšetření, jsou často nabízeni na inzertních webech, v obchodech se zvířaty nebo na burzách,“ popisuje Katka Urbanová ze slovenského spolku Ježko africký v núdzi, který se zaměřuje na péči o ježky z množíren a osvětu. „Množitelé ježky prodají komukoliv, kdo zaplatí, a to bez ověření zázemí v novém domově. Často zájemce přesvědčují o jednoduchosti chovu, aby zvíře zatraktivnili. Díky rostoucí popularitě tohoto zvířete roste i poptávka,“ upozorňuje Urbanová s tím, že lidé však většinou hledí hlavně na cenu, a tak volba většinou padne na levnější zvíře bez jakékoliv záruky.

Stejně jako u koček a psů se i u ježků skrývá pod pojmem „množitel“ každý, kdo zvířata množí bez potřebných testů, znalostí a průkazu původu (PP). „Neznamená to, že ježek bez PP je méněcenný, ale koupí takového zvířete podpoříte byznys někoho, komu na zvířatech nemusí ani záležet,“ vysvětluje Katka Urbanová, která zároveň upozorňuje na zvýšené riziko genetických vad či množení nevhodných jedinců. „PP neznamená, že ježek nikdy neonemocní nebo bude nesmrtelný. Ale chovatelé se snaží eliminovat zdravotní problémy a vy tak dostanete to, za co si zaplatíte i se zárukou, že rodiče byli chováni v dobrých podmínkách.“ Podle Urbanové navíc dobrý chovatel zájemci ježka neprodá, dokud se neujistí, že bude žít v dobrých podmínkách.

Množení pro radost je pořád množení

Za svou praxi se Katka Urbanová setkala se třemi typy množitelů, z nichž nejhorší je podle ní „množitel businessman“. Jak pojmenování napovídá, jde mu pouze o zisk a o zdravotní stav či pohodu zvířat se vůbec nezajímá. Dalším typem jsou „množitelé z neznalosti“, kteří se snaží, aby se u nich zvířata měla dobře a mnohdy vůbec netuší, že existují chovné stanice ježků. V tomto případě je velká šance, že po zjištění informací od chovu ustoupí nebo si chovnou stanici sami zřídí. Poslední skupinou jsou „nezodpovědní množitelé“, jejichž vzorec chování je stejný, jako u drobných množitelů psů či koček. Mají dojem, že množení zvířat nevyžaduje žádné znalosti, a tak vesele množí zvířata především proto, že zkrátka mohou.

Spolek Ježko africký v núdzi se setkal se všemi výše uvedenými typy množitelů. Pomoc u nich našel například sameček se samičkou z nevyhovujících podmínek, kdy je jejich majitelka chtěla prodat za vysoké částky i přes jejich špatný zdravotní stav. Zlomená noha, extrémní podvýživa, vylomené zuby, metabolické problémy a další – taková byla diagnóza samičky, která sloužila jako továrna na ježčí mláďata. Po měsíci snahy o její záchranu musela být utracená. Desítky jejích mláďat skončily rozesety po Slovensku. Jedno z nich se dostalo do jiné množírny, kde ho zřejmě čeká stejný osud, jako jeho matku.

Dalšími zachráněnými ježky, kteří se dostali do péče spolku, byly tři samičky z Česka. „Hula, Babet a Prima pocházely z jedné z největších a chronicky známých českých množíren. Jedna ze samiček byla dokonce prezentovaná jako samec. Šlo o extrémně psychicky zlomená a vystresovaná zvířata krmená nevhodnou stravou, což vedlo ke ztučnění jater,“ popisuje stav ježčích samiček při příjmu Urbanová. Drápky měly zarostlé do tlapek a trpěli plísňovým onemocněním. Prima kvůli tomu dokonce přišla o bodliny a její léčba trvala tři měsíce. „Šlo o matky desítek mláďat v Česku a na Slovensku. Tento množitel pravidelně prodává zvířata na burzách a je chronicky známý mnohým majitelům ježků kvůli prodeji nemocných mláďat. Ta často uhynou pár dní po příchodu do nového domova,“ popisuje praktiky českého množitel Katka Urbanová.

Přemýšlíte o pořízení ježka bělobřichého jako domácího mazlíčka? Přečtěte si, na co dát pozor při výběru a jakou péči ježci vyžadují.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě.

Střelba na ruské univerzitě: Studenti skákali z oken. Zemřelo šest lidí

Aktualizováno

Nejméně šest mrtvých si vyžádala pondělní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dříve uvedl, že na místě zůstalo osm mrtvých. Další tři desítky lidí jsou podle úřadů zraněny. V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací výbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruských médií zadržela. Při zatýkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasný.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Vakcína Pfizer je pro děti účinná, potvrdily studie. Bezpečná je i pro pětileté

Vakcínu proti covidu firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a jedenácti lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to v pondělí napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie. Uvedly rovněž, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině.

Sopka na Kanárech dál chrlí lávu. Dvacet domů sežehl oheň, úřady evakuovaly 5000 lidí

Na španělském ostrově La Palma na Kanárských ostrovech evakuovali kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na pět tisíc lidí. Oběti ani zranění nejsou hlášeni, zničena byla asi dvacítka domů. Sopka stále chrlí lávu a během 48 hodin by se mělo vědět, jak dlouho bude ještě erupce trvat, uvedla televize RTVE s odvoláním na předsedu regionální vlády Ángela Víctora Torrese.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama