Youtuber a ježek: Když cenu za popularitu člověka platí zvířata

Mýval, liška a teď ježek – aktéři videí mladého youtubera se od domácích mazlíčků liší jedním zásadním způsobem. Jedná se totiž o divoká zvířata, v jednom případě odebraná přímo z přírody (alespoň podle pořízených videí). Zatímco mýval se v domácnosti Daniela Sonnleitnera moc neohřál (neměli na něj čas a ničil vybavení), k lišce, kterou má údajně už přes rok, přibyl v poslední době ježek.

Mýval, liška a teď ježek – aktéři videí mladého youtubera se od domácích mazlíčků liší jedním zásadním způsobem. Jedná se totiž o divoká zvířata, v jednom případě odebraná přímo z přírody (alespoň podle pořízených videí). Zatímco mýval se v domácnosti Daniela Sonnleitnera moc neohřál (neměli na něj čas a ničil vybavení), k lišce, kterou má údajně už přes rok, přibyl v poslední době ježek.

„Stalo se to úplně náhodou. Byl jsem zrovna na cestě domů, byl večer, jeli jsme s kamarádem v autě a najednou na zemi vidím, jak se něco plazí a utíká. Málem jsem to přejel, neviděl jsem co to je v první chvíli, kamarád vyběhnul a já najednou vidím ježka. A tak jsem si ze srandy řekl – pojď ho normálně vzít,“ popisuje ve videu Sonnleitner. Na následujících záběrech je zachycen další mladík odchytávající ježka, který se smotává do klubíčka a snaží se utéct zpět do křoví.

Nakonec se „odchyt“ podařil. „Jak vidíte, nic příjemnýho, ale každopádně skončil u nás doma, protože jsem ho tam nemohl jen tak nechat. Vemte si, že já jsem asi tejden před tím viděl dva rozjetý ježky na silnici,“ líčí autor videa a dodává: „Dá se říct, že jsem ho na tu chvilku zachránil.“ S tím ale nesouhlasí ochránci zvířat.

Podle Zuzany Pokorné ze Záchranné stanice hl. m. Prahy bylo odchycení ježka naprosto zbytečné. „Na videu je vidět, že ježek žádnou pomoc nepotřeboval. Pohyboval se venku za tmy, tedy v době své přirozené aktivity (ježci, kteří potřebují lidskou pomoc, se obvykle nacházejí venku během dne, za světla), byl čilý, aktivní a snažil se před nálezcem utéci. Projevoval i přirozené obranné chování  - naježil bodliny,“ vysvětluje Pokorná.

Zároveň upozorňuje na to, že odchytávat volně žijícího živočicha bez důvodu je v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. „Pokud by šlo o dospělou samici v době, kdy má mláďata, mohlo by takové chování nálezce vést k tomu, že by mláďata přišla o péči matky a uhynula. Volně žijící živočichy by neměl nikdo bez důvodu odchytávat a někam je přemisťovat.“

Může ho to stát život

Sonnleitner ve videu uvedl, že ježka plánuje opět pustit do přírody. „Máme ho doma už měsíc a půl, kdy se o něj staráme, dáváme mu všechno, co potřebuje, jídlo, myjeme ho,“ popisuje youtuber další úskalí, které ježkovi připravil. „Na začátku videa je vidět, že v době odchytu ježek projevuje přirozenou plachost, snaží se utéci, ‚naježuje se‘ (vzpřimuje bodliny, píchá),“ upozorňuje Zuzana Pokorná. „Posléze je na videu vidět, že ježek se nechá hladit, bodliny má položené na zádech, nereaguje nijak obranně, což znamená, že si na přítomnost člověka zvykl. To pro něj může být v budoucnu nebezpečné, protože ne každý člověk, kterého potká, může být přátelský.“

Dalším problémem je, že ježek sdílí domácnost nejen s kočkami, ale i s liškou. Ta je ale v přírodě jeho potenciální predátor. Pokud se jí přestane bát, může ho to stát po vypuštění život. Podle Pokorné je také problémem, že natočením videa mohl inspirovat další k takovému jednání. „Ježek není domácí zvíře. Ježek je volně žijící živočich a patří do přírody,“ uzavírá Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy.

Mnoho povyku pro nic?

Video viděly od jeho zveřejnění desítky tisíc lidí. Většina komentujících ho hodnotí pozitivně, ale někteří se proti tomu ohrazují. Nelíbí se jim, že si mladík udělal z divokého zvířete domácího mazlíčka a dává tak špatný příklad dětem, které ho sledují. Na náš dotaz, zda si je autor videa vědom možného porušení zákonů, přišla následující odpověď od jeho manažera Petra Sládečka: „Ježek byl do videa pouze zapůjčený od místní záchranné stanice, se kterou spolupracujeme již delší dobu.“

Jestli byl celý příběh smyšlený, už jsme se ale nedozvěděli. Zda je informace o spolupráci se záchrannou stanicí pravdivá, zjišťujeme. Samotná videa jsou totiž v rozpor s osvětou, kterou se záchranné stanice snaží šířit - tedy že volně žijící živočich nepatří do péče laika. Daniel Sonnleitner navíc ve videu ani správně neurčil pohlaví zvířete – nejednalo se o samce, ale o odrostlé mládě samice. A to by v záchranné stanici, odkud měl údajně ježek být, měli poznat.

Pro koordinátorku Národní sítě záchranných stanic Zdeňku Nezmeškalovou byla informace o spolupráci se záchrannou stanicí novinka. „Celé video je nešťastně podané od začátku až do konce. Odběr ježka, který je vizuálně v dobré kondici, držení v kontaktu s domácími zvířaty, medializace takového postupu… Navíc chov lišky obecné v domácích podmínkách (také na dalších videích autora) je možný pouze za určitých podmínek a je nutné vlastnit povolení od daných orgánů,“ vysvětluje. Český svaz ochránců přírody proto podal podněty na konkrétní kontrolní orgány s podezřením na porušení několika zákonů.

Daniel Sonnleitner je členem skupiny TVTWixx, jejíž činnost už několikrát prošetřovala policie. V minulých letech měli pyrotechnikou poničit autobus a způsobit tak škody ve výši několika desítek tisíc korun. Také umístili batoh na koleje, kudy poté projížděl osobní vlak. U jednoho z rodinných domů měli také zapálit tisíce rachejtlí a následně zavolat hasiče, kteří celou věc předali policii.

Tagy: