HHC zakázán nebude. Vláda jej zařadí do nového seznamu psychoaktivních látek
ježek
Výpis příspěvků ke štítku „ježek“
Nesnesitelná vedra: Ptáci vyskakují z hnízd, ježci a veverky jsou dehydrovaní
Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd. ČTK to řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.
Počty zraněných mláďat kvůli zahradním úpravám narůstají
Počty přijatých zvířat v národních sítích záchranných stanic každý den narůstají. Jedním z aktuálních důvodů poranění zvířat je nepozornost při sečení, ořezávání keřů a stromů. Stanice evidují 137 případů v souvislosti s těmito důvody. Na problém upozornil v tiskové zprávě Český svaz ochránců přírody, který stanice koordinuje. Vyzývají, aby lidé v nynějším období mláďat zasahovali do zeleně co nejméně.
Nebezpečné je pro ně i zahrádkáření: Jak ježkům pomáhat a neškodit
V České republice nemáme přesná čísla, která by nám ukázala stav ježčí populace. Že je ale stále nižší a nižší, to víme. Ježci potřebují hlavně dostatek potravy, který závisí převážně na hmyzu a možnostech zimních úkrytů. Úbytek těchto velmi užitečných živočichů má na svědomí převážně lidská činnost. Ježky ohrožuje především ztráta přirozeného prostředí, fragmentace krajiny, intenzivní zemědělství a také automobilová doprava.
V Plzni chrání ježky i jejich blešky. Až potkáte hromadu listí, buďte opatrní
Pokud při procházce Plzní narazíte v krajině na hromadu listí, našlapujte opatrně, je možné, že uvnitř spí ježci. Centrální obvod těmto hmyzožravým savcům zřídil celkem šest zimovišť, aby měli kde přečkat chladné dny. Ježků totiž v Česku ubývá a je třeba jim pomáhat. A nejen jim. Bezpečný úkryt tu má i hmyz.
Vaří se losos a Ježíšek vypadá jako světýlko nebo ježek. Jak děti vnímají Vánoce?
Na Štědrý den se vaří losos, peče cukroví, pouští lodičky a je spolu celá rodina. Děti z první až páté třídy ze základní školy v Chlumíně CNN Prima NEWS popsaly, jak vnímají Vánoce a jak podle nich vypadá Ježíšek. Někteří si ho představují jako malého chlapce či Santa Clause, podle jiných ale vypadá třeba jako ježek nebo světýlko.
Divoká zvěř má v hlavě chaos a množí se. Mláďata jen těžko přežijí zimu, jak jim pomoci?
Ochránci přírody jsou ve střehu. Kvůli nezvykle teplému počasí se v nevhodné sezoně rodí mláďata, která budou mít problém přežít zimu. Do zvířecích záchranných stanic lidé nosí nezvykle velké množství malých ježků, ale i mláďata zpěvných ptáků a některých savců.
Když miska s vodou zachraňuje životy
Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.
Nebeské kanceláře projektu Náš Ježíšek přijímají přání od každého. O co bývá největší zájem?
Ježíšek není tlustý a ani nevypadá jako ježek. Podle autora projektu Náš Ježíšek Děpolda Czernina přitom nejde ani o pouhého „nosiče dárků“. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiblížil nejen jeho význam, ale i jak Ježíšek vypadá.
Osmiletý Harry chce na kole ujet přes 1700 kilometrů, aby pomohl divokým zvířatům
Osmiletý Harry Peksa z britského Wokinghamu je na více než měsíční charitativní cestě na kole napříč Británií, aby vybral peníze na záchrannou stanici, především pro ježky. Cesta by měla trvat 34 dní.
Pranice o ježky? Lidé začínají chápat důležitost divokých zvířat na zahradách
Léta se lidé snažili své zahrady udělat sterilní. Bojovali s hmyzem a volně žijícími živočichy, které ze svých pozemků vyháněli všemi možnými způsoby. Teď se ale karta začíná obracet. Zahrádkáři totiž začali pomalu chápat, že takový hmyz, ptáci nebo ježci jim mohou být vlastně velmi užiteční. A tak začali vymýšlet způsoby, jak je na své zahradě udržet.
Kritický podzim: Pokud ježci neseženou dostatek potravy, nepřežijí zimu
Jak vypadá průběh ježčího roku? Jeho aktivita závisí především na teplotě, pak na zdravotním stavu a i na pohlaví. Je známo, že ježek je noční zvíře, které v noci vyráží hledat potravu a přes den spí ve svém úkrytu. Víte ale, kdy mu během roku pomáhat s potravou a čím mu můžete ublížit?
Cukrář je zkrátka chemik, říká Fabešová. Co inspirovalo její nejnovější dezert?
Zlaté vejce, limetka, Rubikova kostka či ježek v kleci. Cukrářka Iveta Fabešová se svými dezerty slaví úspěchy po celé republice. Dobu covidovou využila k otevření nové pobočky ve Werichově vile. Jak sama přiznává, cukrařina nejde dělat podle toho, jak se vzbudíte. Vyžaduje velkou přesnost. „Cukrář je zkrátka chemik,“ uvedla ve vysílání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Fabešová.