reklama

Mazlíček s bodlinami není pro každého. Jak nepodcenit přípravu na nového člena rodiny?

ježek
Zdroj: Pixabay

Jsou roztomilí, oblíbení a žádaní. Na sociálních sítích se to jen hemží stylovými fotografiemi, a tak se ježek bělobřichý dostal rychle do centra zájmu lidí chtivých líbivého mazlíčka. Na rostoucí poptávku pružně zareagoval množírenský byznys. A tak se do domácností dostávají nemocní nebo příliš slabí jedinci a zvířecí organizace mají stále více práce.

reklama

Spolek Ježko afircký v núdzi řeší případy ježčích množíren, chovů v nevyhovujících podmínkách nebo zoufalých majitelů, kteří si pořídili nemocné ježky, každý týden. Pod spolek se tak každý rok dostane okolo dvacítky ježků a dalším zhruba 150 ročně pomáhají poradnou a hledáním nového domova. „Vědět, jak si správně vybrat ježka, je velmi důležité. Nejlepší je vyhledat přímo registrované chovatele a projít si recenze na jednotlivé chovné stanice,“ radí Katka Urbanová ze spolku Ježko africký v núdzi a zároveň upozorňuje, že v Česku ani na Slovensku není povinné registrovat svůj chov. „Ale jedině registrovaný chovatel vám dá záruku, že ježek, kterého si kupujete, nepochází z příbuzenského spojení.“

Jak vypadají ježci z množírny? Foto: Ježko africký v núdzi
Jak vypadají ježci z množírny? Foto: Ježko africký v núdzi

Více než 80 % ježků bělobřichých v Evropě jsou příbuzní. Bezhlavé množení pro peníze či jen tak „pro radost“ proto způsobuje u mláďat dědičná onemocnění či vrozené vady. „U ježků se určité linie nesmí křížit z důvodu velmi nepříjemných (a na léčbu finančně nákladných) genetických nemocí, které nemusí být na první pohled viditelné,“ vysvětluje Urbanová. Registrovaný chovatel vám je proto schopen doložit z jakého spojení mládě pochozí včetně zdravotních vyšetření nebo analýzy krytí. V Česku i na Slovensku je několik klubů, na jejichž stránkách najdete seznam registrovaných chovatelů ježků.

Jak si vybrat?

U ježků je to stejně jako u jiných zvířat – všichni mají rozdílnou povahu. Proto je v začátcích vhodné se poradit s chovatelem, který vám pomůže vybrat si takového, který bude splňovat vaše požadavky a naopak. Je zcela běžné, že poctiví chovatelé se zajímají nejen o to, kde a jak bude ježek žít, ale také o náročnost vaší práce a o vaše zázemí. „Klasický“ množitel nic takového řešit nebude. Zároveň ale nezaručí původ ani zdravotní stav zvířete, a tak můžete o nového člena rodiny brzy přijít.

K tématu

„Ježek je exotické zvíře, které není vhodné pro každého. Především pak není vhodný k malým dětem. Jde o nočního živočicha, který je nejvíce aktivní večer a v noci. Zároveň je to samotářské a teritoriální zvíře, což nemusí každému vyhovovat,“ vysvětluje Katka Urbanová. Dalším specifikem je potrava – ježek je hmyzožravec, takže pokud jste si mysleli, že mu postačí jablko, které si napíchne na bodliny, zřejmě budete překvapeni. To samé platí i o mazlení. „Většina ježků vlastně člověka jen toleruje a vybudování vztahu trvá dlouho,“ upozorňuje Urbanová s tím, že příspěvky na sociálních sítích mohou být zkreslené nebo za nimi stojí hodně času a práce majitele.

Než začnete hledat chovné stanice, je třeba mít jistotu, že ježek je to pravé zvíře pro vás. Jak? Tím, že si kladně odpovíte na následující otázky:

 • Dokážu ježkovi zajistit dostatek prostoru, čistou vodu, kvalitní a pestrou stravu a adekvátní teplotu?
 • Zvládnu doma přítomnost nočního tvora, který je v době mého spánku velmi aktivní?
 • Jsem si vědom toho, že je ježek hmyzožravec, takže jeho hlavní složkou potravy je hmyz?
 • Budu schopný a ochotný čistit mu každý den jeho ubikaci?
 • Nebude mi vadit, když se občas popíchám o jeho bodliny nebo když mě ježek pokouše?
 • Mám dost trpělivosti na vybudování našeho vztahu?
 • Jsem si vědom toho, že každý ježek má jinou povahu?
 • Mám ve svém okolí veterináře, který má s ježky zkušenost?
 • Dokážu finančně zajistit léčbu ježka v případě zdravotních komplikací?
 • Uvědomuji si, že ježek může být závazek na několik let?

Odpověděli jste ve všech případech ano a chcete se vyhnout nákupu zvířete z množírny? Přečtěte si o praktikách množitelů a o tom, jak mohou ježci z takových množíren dopadnout.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

 • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama