Mazlíček s bodlinami není pro každého. Jak nepodcenit přípravu na nového člena rodiny?

Jsou roztomilí, oblíbení a žádaní. Na sociálních sítích se to jen hemží stylovými fotografiemi, a tak se ježek bělobřichý dostal rychle do centra zájmu lidí chtivých líbivého mazlíčka. Na rostoucí poptávku pružně zareagoval množírenský byznys. A tak se do domácností dostávají nemocní nebo příliš slabí jedinci a zvířecí organizace mají stále více práce.

Spolek Ježko afircký v núdzi řeší případy ježčích množíren, chovů v nevyhovujících podmínkách nebo zoufalých majitelů, kteří si pořídili nemocné ježky, každý týden. Pod spolek se tak každý rok dostane okolo dvacítky ježků a dalším zhruba 150 ročně pomáhají poradnou a hledáním nového domova. „Vědět, jak si správně vybrat ježka, je velmi důležité. Nejlepší je vyhledat přímo registrované chovatele a projít si recenze na jednotlivé chovné stanice,“ radí Katka Urbanová ze spolku Ježko africký v núdzi a zároveň upozorňuje, že v Česku ani na Slovensku není povinné registrovat svůj chov. „Ale jedině registrovaný chovatel vám dá záruku, že ježek, kterého si kupujete, nepochází z příbuzenského spojení.“

Více než 80 % ježků bělobřichých v Evropě jsou příbuzní. Bezhlavé množení pro peníze či jen tak „pro radost“ proto způsobuje u mláďat dědičná onemocnění či vrozené vady. „U ježků se určité linie nesmí křížit z důvodu velmi nepříjemných (a na léčbu finančně nákladných) genetických nemocí, které nemusí být na první pohled viditelné,“ vysvětluje Urbanová. Registrovaný chovatel vám je proto schopen doložit z jakého spojení mládě pochozí včetně zdravotních vyšetření nebo analýzy krytí. V Česku i na Slovensku je několik klubů, na jejichž stránkách najdete seznam registrovaných chovatelů ježků.

Jak si vybrat?

U ježků je to stejně jako u jiných zvířat – všichni mají rozdílnou povahu. Proto je v začátcích vhodné se poradit s chovatelem, který vám pomůže vybrat si takového, který bude splňovat vaše požadavky a naopak. Je zcela běžné, že poctiví chovatelé se zajímají nejen o to, kde a jak bude ježek žít, ale také o náročnost vaší práce a o vaše zázemí. „Klasický“ množitel nic takového řešit nebude. Zároveň ale nezaručí původ ani zdravotní stav zvířete, a tak můžete o nového člena rodiny brzy přijít.

BLOG: Koupí to jen začíná, aneb péče o zvíře není zadarmo

"Mám půlročního stafíka Montyho, včera mi přiběhl ze zahrady jen po třech nožkách, na čtvrtou nedošlápl. Naložila jsem ho tedy a odvezla jej na veterinu. Kde jsme po RTG zjistili že má zlámané všechny čtyři prstové kosti. Verdikt paní doktorky byl buď že se mu to nechá samovolně srůst ale nožka už nebude nikdy plně funkční, bude celý život chodit po třech. Dalším řešením by byla amputace, v ten moment mě polilo horko a striktně jsem odmítla. Paní doktorka mi tedy navrhla operativní řešení, kdy se kosti nějak navrtají a dají se tam nějaké výstuhy, jenže operace vyjde okolo 25.000,- a ty já prostě nemám. (...)

„Ježek je exotické zvíře, které není vhodné pro každého. Především pak není vhodný k malým dětem. Jde o nočního živočicha, který je nejvíce aktivní večer a v noci. Zároveň je to samotářské a teritoriální zvíře, což nemusí každému vyhovovat,“ vysvětluje Katka Urbanová. Dalším specifikem je potrava – ježek je hmyzožravec, takže pokud jste si mysleli, že mu postačí jablko, které si napíchne na bodliny, zřejmě budete překvapeni. To samé platí i o mazlení. „Většina ježků vlastně člověka jen toleruje a vybudování vztahu trvá dlouho,“ upozorňuje Urbanová s tím, že příspěvky na sociálních sítích mohou být zkreslené nebo za nimi stojí hodně času a práce majitele.

Než začnete hledat chovné stanice, je třeba mít jistotu, že ježek je to pravé zvíře pro vás. Jak? Tím, že si kladně odpovíte na následující otázky:

  • Dokážu ježkovi zajistit dostatek prostoru, čistou vodu, kvalitní a pestrou stravu a adekvátní teplotu?
  • Zvládnu doma přítomnost nočního tvora, který je v době mého spánku velmi aktivní?
  • Jsem si vědom toho, že je ježek hmyzožravec, takže jeho hlavní složkou potravy je hmyz?
  • Budu schopný a ochotný čistit mu každý den jeho ubikaci?
  • Nebude mi vadit, když se občas popíchám o jeho bodliny nebo když mě ježek pokouše?
  • Mám dost trpělivosti na vybudování našeho vztahu?
  • Jsem si vědom toho, že každý ježek má jinou povahu?
  • Mám ve svém okolí veterináře, který má s ježky zkušenost?
  • Dokážu finančně zajistit léčbu ježka v případě zdravotních komplikací?
  • Uvědomuji si, že ježek může být závazek na několik let?

Odpověděli jste ve všech případech ano a chcete se vyhnout nákupu zvířete z množírny? Přečtěte si o praktikách množitelů a o tom, jak mohou ježci z takových množíren dopadnout.

Tagy: