reklama

Mazlíček s bodlinami není pro každého. Jak nepodcenit přípravu na nového člena rodiny?

Jsou roztomilí, oblíbení a žádaní. Na sociálních sítích se to jen hemží stylovými fotografiemi, a tak se ježek bělobřichý dostal rychle do centra zájmu lidí chtivých líbivého mazlíčka. Na rostoucí poptávku pružně zareagoval množírenský byznys. A tak se do domácností dostávají nemocní nebo příliš slabí jedinci a zvířecí organizace mají stále více práce.

reklama

Spolek Ježko afircký v núdzi řeší případy ježčích množíren, chovů v nevyhovujících podmínkách nebo zoufalých majitelů, kteří si pořídili nemocné ježky, každý týden. Pod spolek se tak každý rok dostane okolo dvacítky ježků a dalším zhruba 150 ročně pomáhají poradnou a hledáním nového domova. „Vědět, jak si správně vybrat ježka, je velmi důležité. Nejlepší je vyhledat přímo registrované chovatele a projít si recenze na jednotlivé chovné stanice,“ radí Katka Urbanová ze spolku Ježko africký v núdzi a zároveň upozorňuje, že v Česku ani na Slovensku není povinné registrovat svůj chov. „Ale jedině registrovaný chovatel vám dá záruku, že ježek, kterého si kupujete, nepochází z příbuzenského spojení.“

Více než 80 % ježků bělobřichých v Evropě jsou příbuzní. Bezhlavé množení pro peníze či jen tak „pro radost“ proto způsobuje u mláďat dědičná onemocnění či vrozené vady. „U ježků se určité linie nesmí křížit z důvodu velmi nepříjemných (a na léčbu finančně nákladných) genetických nemocí, které nemusí být na první pohled viditelné,“ vysvětluje Urbanová. Registrovaný chovatel vám je proto schopen doložit z jakého spojení mládě pochozí včetně zdravotních vyšetření nebo analýzy krytí. V Česku i na Slovensku je několik klubů, na jejichž stránkách najdete seznam registrovaných chovatelů ježků.

Jak si vybrat?

U ježků je to stejně jako u jiných zvířat – všichni mají rozdílnou povahu. Proto je v začátcích vhodné se poradit s chovatelem, který vám pomůže vybrat si takového, který bude splňovat vaše požadavky a naopak. Je zcela běžné, že poctiví chovatelé se zajímají nejen o to, kde a jak bude ježek žít, ale také o náročnost vaší práce a o vaše zázemí. „Klasický“ množitel nic takového řešit nebude. Zároveň ale nezaručí původ ani zdravotní stav zvířete, a tak můžete o nového člena rodiny brzy přijít.

„Ježek je exotické zvíře, které není vhodné pro každého. Především pak není vhodný k malým dětem. Jde o nočního živočicha, který je nejvíce aktivní večer a v noci. Zároveň je to samotářské a teritoriální zvíře, což nemusí každému vyhovovat,“ vysvětluje Katka Urbanová. Dalším specifikem je potrava – ježek je hmyzožravec, takže pokud jste si mysleli, že mu postačí jablko, které si napíchne na bodliny, zřejmě budete překvapeni. To samé platí i o mazlení. „Většina ježků vlastně člověka jen toleruje a vybudování vztahu trvá dlouho,“ upozorňuje Urbanová s tím, že příspěvky na sociálních sítích mohou být zkreslené nebo za nimi stojí hodně času a práce majitele.

Než začnete hledat chovné stanice, je třeba mít jistotu, že ježek je to pravé zvíře pro vás. Jak? Tím, že si kladně odpovíte na následující otázky:

  • Dokážu ježkovi zajistit dostatek prostoru, čistou vodu, kvalitní a pestrou stravu a adekvátní teplotu?
  • Zvládnu doma přítomnost nočního tvora, který je v době mého spánku velmi aktivní?
  • Jsem si vědom toho, že je ježek hmyzožravec, takže jeho hlavní složkou potravy je hmyz?
  • Budu schopný a ochotný čistit mu každý den jeho ubikaci?
  • Nebude mi vadit, když se občas popíchám o jeho bodliny nebo když mě ježek pokouše?
  • Mám dost trpělivosti na vybudování našeho vztahu?
  • Jsem si vědom toho, že každý ježek má jinou povahu?
  • Mám ve svém okolí veterináře, který má s ježky zkušenost?
  • Dokážu finančně zajistit léčbu ježka v případě zdravotních komplikací?
  • Uvědomuji si, že ježek může být závazek na několik let?

Odpověděli jste ve všech případech ano a chcete se vyhnout nákupu zvířete z množírny? Přečtěte si o praktikách množitelů a o tom, jak mohou ježci z takových množíren dopadnout.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama