reklama

Ježci se chystají na zimu. Kdy potřebují naši pomoc?

Ježčí přípravy na zimu nejsou žádná legrace.
Foto: Pixabay

Přípravy na zimu neprovádíme během podzimu jen my, ale i mnohá divoká zvířata. Pro ně však nepřipravenost může končit i smrtí. Ježci narození v pozdním létě často nestihnou včas dorůst do potřebné velikosti a vytvořit si dostatek tukových zásob, aby mohli zazimovat. V takovém případě potřebují pomoc zkušených odborníků ze záchranných stanic.

reklama

Zazimování není jen dlouhým zimním spánkem, ale jde o zásadní změnu fyziologie jedince. U savců, kteří zimují, se snižuje tělesná teplota, zpomaluje se dýchání i srdeční rytmus, mění se krevní oběh i metabolismus. Zazimování je evoluční výhodou, která zvířatům umožňuje přežít období, kdy nemají dostatek potravy. Jedinec, který nezazimuje, bez pomoci zemře. K zimnímu spánku se ježci obvykle ukládají až do konce listopadu – záleží na teplotě, dostupnosti slunečního světla a potravy i zdravotním stavu jedince. Nabírání váhy je obzvláště složité pro samice, které se na rozdíl od samců musí starat o pozdní mláďata.

Ježci mohou začít zimovat při minimální váze 450 gramů, mnohem lépe se jim však vede při alespoň 600 gramech. Ne každý ježek, kterého však v zimě potkáte na noční vycházce, potřebuje vaši pomoc. Pomoc potřebují ježci, kteří jsou podvyživení, zranění či nemocní. Zvláštní pozornost si zasluhují i ježci, na které narazíte během celého roku ve dne – může jít o ztracené osiřelé mládě, ale i o matku, která jen hledá potravu. Pokud si nejste jistí nebo usoudíte, že jste narazili na ježka, který pomoc potřebuje, kontaktujte nejdříve záchrannou stanici (kontakty najdete na stránkách Zvíře v nouzi). Ježci totiž patří mezi chráněné druhy a pečovat o ně smí jen odborníci.

Díky zazimování dokáží ježci přežít několik měsíců bez jídla či vody – vystačí si se zásobami z podzimu. Pokud vaši zahradu ježci obývají, i vy jim můžete pomoci připravit se pořádně na zimu a získat cenné tukové zásoby. Nabídnout jim můžete speciální krmivo pro ježky či granule a konzervy pro kočky. Nikdy je ale nekrmte chlebem, mlékem (ježci netráví laktózu a mohou po jejím pozření i zemřít) nebo červíky (některé druhy červů jsou pro ježky sice lahodnou pochoutkou, ve větším množství však mohou způsobit závažné zdravotní problémy).

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Ještě před čtyřmi dny byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) téměř přesvědčen, že v pondělí 30. listopadu se Česká republika dostane na stupeň tři v systému PES a že doje k dalšímu rozvolňování opatření. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu ale přiznal, že už tak optimistický není. Vidí to 50 na 50. Řada krajů má vysoké počty nakažených a optimální podle něj nejsou ani čísla hospitalizovaných pacientů. Vláda o rozvolnění rozhodne nejpozději v neděli.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama