reklama

Ježci se chystají na zimu. Kdy potřebují naši pomoc?

Ježčí přípravy na zimu nejsou žádná legrace.
Zdroj: Pixabay

Přípravy na zimu neprovádíme během podzimu jen my, ale i mnohá divoká zvířata. Pro ně však nepřipravenost může končit i smrtí. Ježci narození v pozdním létě často nestihnou včas dorůst do potřebné velikosti a vytvořit si dostatek tukových zásob, aby mohli zazimovat. V takovém případě potřebují pomoc zkušených odborníků ze záchranných stanic.

reklama

Zazimování není jen dlouhým zimním spánkem, ale jde o zásadní změnu fyziologie jedince. U savců, kteří zimují, se snižuje tělesná teplota, zpomaluje se dýchání i srdeční rytmus, mění se krevní oběh i metabolismus. Zazimování je evoluční výhodou, která zvířatům umožňuje přežít období, kdy nemají dostatek potravy. Jedinec, který nezazimuje, bez pomoci zemře. K zimnímu spánku se ježci obvykle ukládají až do konce listopadu – záleží na teplotě, dostupnosti slunečního světla a potravy i zdravotním stavu jedince. Nabírání váhy je obzvláště složité pro samice, které se na rozdíl od samců musí starat o pozdní mláďata.

Především pozdní mláďata nemusejí stihnout nabrat dostatečnou váhu a potřebují naši pomoc.
Především pozdní mláďata nemusejí stihnout nabrat dostatečnou váhu a potřebují naši pomoc.
Zdroj: Pixabay

Ježci mohou začít zimovat při minimální váze 450 gramů, mnohem lépe se jim však vede při alespoň 600 gramech. Ne každý ježek, kterého však v zimě potkáte na noční vycházce, potřebuje vaši pomoc. Pomoc potřebují ježci, kteří jsou podvyživení, zranění či nemocní. Zvláštní pozornost si zasluhují i ježci, na které narazíte během celého roku ve dne – může jít o ztracené osiřelé mládě, ale i o matku, která jen hledá potravu. Pokud si nejste jistí nebo usoudíte, že jste narazili na ježka, který pomoc potřebuje, kontaktujte nejdříve záchrannou stanici (kontakty najdete na stránkách Zvíře v nouzi). Ježci totiž patří mezi chráněné druhy a pečovat o ně smí jen odborníci.

Přilepšit ježečkům můžete třeba masovou konzervou nebo speciálním krmivem.
Přilepšit ježečkům můžete třeba masovou konzervou nebo speciálním krmivem.
Zdroj: Pixabay

Díky zazimování dokáží ježci přežít několik měsíců bez jídla či vody – vystačí si se zásobami z podzimu. Pokud vaši zahradu ježci obývají, i vy jim můžete pomoci připravit se pořádně na zimu a získat cenné tukové zásoby. Nabídnout jim můžete speciální krmivo pro ježky či granule a konzervy pro kočky. Nikdy je ale nekrmte chlebem, mlékem (ježci netráví laktózu a mohou po jejím pozření i zemřít) nebo červíky (některé druhy červů jsou pro ježky sice lahodnou pochoutkou, ve větším množství však mohou způsobit závažné zdravotní problémy).

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

Za pivo i jídlo si připlatíme. Po pandemii restaurace zvednou ceny, varuje Stárek
„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama