V padesátých letech minulého století byste v zahradách Spojeného království našli téměř čtyřicet milionů ježků. V posledních letech se jejich počet odhaduje na pouhý necelý milion. Podle odhadů Společnosti pro ochranu britských ježků přitom celá čtvrtina zmizela jen v posledním desetiletí. Kvůli tomu společnost ve spolupráci s ochránci zvířat založila před pěti lety první velký ježčí azyl.
Na svých obchůzkách mají ježci napilno. Zdroj: Pixabay
Devadesátihektarové útočiště pro ježky se rozprostírá po přírodní rezervaci, ale i v parku a zahradách přilehlých ulic. Dospělí ježci totiž vyhledávají potravu a přístřeší na velké vzdálenosti a za noc dokáží urazit i tři kilometry. Velkou součástí provozu azylu je tak i spolupráce místní lidské komunity – ježčí putování totiž často zastaví pevné překážky na zahradách. Na žádost ochránců tak mnozí obyvatelé městečka Solihull v plotech a zdech svých zahrad vytváří malé otvory, kterými mohou ježci snadno prolézt a pokračovat ve svých nočních vycházkách.
Ráj pro ježky můžete snadno vytvořit i na své zahradě.
Součástí programu je i sčítání ježků v oblasti. Ježci jsou odchytáváni a označováni, aby se později dala odhadnout velikost jejich populace. Na ježčí blaho dohlíží i řada kamer a dobrovolníků, kteří zdejší rezervaci hlídají. Velké nebezpečí pro ježky představují především auta. Velkou hrozbou jsou však i anglické trávníky a sekačky, které je upravují, táboráky nebo jed na potkany.