reklama

Ve sportu pokulháváme a máme tendenci usínat na vavřínech, říká Ježdík

V jakém stavu je český sport a co skutečně potřebuje pro úspěšnou budoucnost na profesionální i amatérské úrovni? O tom v pořadu Interview moderátora Ondřeje Lípy hovořil ředitel České basketbalové federace Michal Ježdík.

reklama

Amatérský i vrcholový sport v současnosti podle Ježdíka trápí řada problémů. Mezi ty největší patří nedostatečné zázemí. „Když porovnáváme, jak se připravují ostatní sportovci v jiných zemích, tak dost pokulháváme. Musíme toho hodně napravit a zlepšit, abychom v budoucnu byli více konkurenceschopní,“ řekl Michal Ježdík.

K tématu

Vedle nedostatku sportovišť sužuje vrcholový sport v tuzemsku i „potrestání z úspěchu“, kdy české reprezentace nedokáží navázat na úspěchy předchozích ročníků. „Místo toho, abychom analyzovali, proč se dostavil úspěch, máme tendenci usínat na vavřínech,“ míní ředitel České basketbalové federace.

Klíčem je vzdělání

Změna ve sportu musí být podle Ježdíka systémová a komplexní, začít by se mohlo u vzdělání. „Česká republika patří k šesti zemím v Evropě, které mají největší počet dobrovolných trenérů. Myslím, že to není správný systém pro 21. století,“ myslí si Ježdík, který si přeje, aby došlo k profesionalizaci trenérského kádru a navýšení počtu hodin tělovýchovy ve školních osnovách.

Stát by měl podle něj pochopit, že ve chvíli, kdy investuje do sportu, investuje do zdraví celé společnosti. „Pak už je jedno, zda ze zdravého jedince bude profesionální sportovec nebo herec,“ řekl Ježdík v pořadu Interview. „My přece potřebujeme také odolnou armádu, policii, hasiče,“ dodal.

Přístup učitele i trenéra by měl být v ideálním případě co nejvíce individuální, podle Ježdíka trpí současný sport kvůli přehnaném tlaku na výkonnost. „Každé dítě se vyvíjí jinak po fyzické i mentální stránce. V mladém věku nejsou soutěže cílem, nýbrž prostředkem ke zlepšení. Dáváme příliš velký důraz na výsledky, které jsou nepodstatné. Tlak by měl přicházet až v reprezentačních výběrech,“ uzavřel Ježdík.

K tématu

Tagy: rozhovor Interview vzdělání sport Michal Ježdík

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama