reklama

Ve sportu pokulháváme a máme tendenci usínat na vavřínech, říká Ježdík

V jakém stavu je český sport a co skutečně potřebuje pro úspěšnou budoucnost na profesionální i amatérské úrovni? O tom v pořadu Interview moderátora Ondřeje Lípy hovořil ředitel České basketbalové federace Michal Ježdík.

reklama

Amatérský i vrcholový sport v současnosti podle Ježdíka trápí řada problémů. Mezi ty největší patří nedostatečné zázemí. „Když porovnáváme, jak se připravují ostatní sportovci v jiných zemích, tak dost pokulháváme. Musíme toho hodně napravit a zlepšit, abychom v budoucnu byli více konkurenceschopní,“ řekl Michal Ježdík.

K tématu

Vedle nedostatku sportovišť sužuje vrcholový sport v tuzemsku i „potrestání z úspěchu“, kdy české reprezentace nedokáží navázat na úspěchy předchozích ročníků. „Místo toho, abychom analyzovali, proč se dostavil úspěch, máme tendenci usínat na vavřínech,“ míní ředitel České basketbalové federace.

Klíčem je vzdělání

Změna ve sportu musí být podle Ježdíka systémová a komplexní, začít by se mohlo u vzdělání. „Česká republika patří k šesti zemím v Evropě, které mají největší počet dobrovolných trenérů. Myslím, že to není správný systém pro 21. století,“ myslí si Ježdík, který si přeje, aby došlo k profesionalizaci trenérského kádru a navýšení počtu hodin tělovýchovy ve školních osnovách.

Stát by měl podle něj pochopit, že ve chvíli, kdy investuje do sportu, investuje do zdraví celé společnosti. „Pak už je jedno, zda ze zdravého jedince bude profesionální sportovec nebo herec,“ řekl Ježdík v pořadu Interview. „My přece potřebujeme také odolnou armádu, policii, hasiče,“ dodal.

Přístup učitele i trenéra by měl být v ideálním případě co nejvíce individuální, podle Ježdíka trpí současný sport kvůli přehnaném tlaku na výkonnost. „Každé dítě se vyvíjí jinak po fyzické i mentální stránce. V mladém věku nejsou soutěže cílem, nýbrž prostředkem ke zlepšení. Dáváme příliš velký důraz na výsledky, které jsou nepodstatné. Tlak by měl přicházet až v reprezentačních výběrech,“ uzavřel Ježdík.

K tématu

Tagy: rozhovor Interview vzdělání sport Michal Ježdík

Další hlavní zprávy

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama