INTERVIEW, Michal Ježdík - 3.8. v 17:30
V jakém stavu je český sport a co skutečně potřebuje pro úspěšnou budoucnost na profesionální i amatérské úrovni? O tom v pořadu Interview moderátora Ondřeje Lípy hovořil ředitel České basketbalové federace Michal Ježdík.
Amatérský i vrcholový sport v současnosti podle Ježdíka trápí řada problémů. Mezi ty největší patří nedostatečné zázemí. „Když porovnáváme, jak se připravují ostatní sportovci v jiných zemích, tak dost pokulháváme. Musíme toho hodně napravit a zlepšit, abychom v budoucnu byli více konkurenceschopní,“ řekl Michal Ježdík.
PODCAST s Pavlínou Wolfovou: Respekt si u dětí nikdo nevyřve. Ani hokejový trenér
Patří na lavičku mládežnického týmu hokejistů trenér, který se svěřenci mluví jako diktátor? Lze vůbec teenagery přimět k disciplíně jen dobrým slovem? A je šikana ze strany sportovních trenérů jen českým specifikem? Tyto i další otázky rozebírali v pátém díle podcastu Postřehy z redakce novináři ze CNN Prima NEWS.
Vedle nedostatku sportovišť sužuje vrcholový sport v tuzemsku i „potrestání z úspěchu“, kdy české reprezentace nedokáží navázat na úspěchy předchozích ročníků. „Místo toho, abychom analyzovali, proč se dostavil úspěch, máme tendenci usínat na vavřínech,“ míní ředitel České basketbalové federace.
Klíčem je vzdělání
Změna ve sportu musí být podle Ježdíka systémová a komplexní, začít by se mohlo u vzdělání. „Česká republika patří k šesti zemím v Evropě, které mají největší počet dobrovolných trenérů. Myslím, že to není správný systém pro 21. století,“ myslí si Ježdík, který si přeje, aby došlo k profesionalizaci trenérského kádru a navýšení počtu hodin tělovýchovy ve školních osnovách.
Stát by měl podle něj pochopit, že ve chvíli, kdy investuje do sportu, investuje do zdraví celé společnosti. „Pak už je jedno, zda ze zdravého jedince bude profesionální sportovec nebo herec,“ řekl Ježdík v pořadu Interview. „My přece potřebujeme také odolnou armádu, policii, hasiče,“ dodal.
Přístup učitele i trenéra by měl být v ideálním případě co nejvíce individuální, podle Ježdíka trpí současný sport kvůli přehnaném tlaku na výkonnost. „Každé dítě se vyvíjí jinak po fyzické i mentální stránce. V mladém věku nejsou soutěže cílem, nýbrž prostředkem ke zlepšení. Dáváme příliš velký důraz na výsledky, které jsou nepodstatné. Tlak by měl přicházet až v reprezentačních výběrech,“ uzavřel Ježdík.