Patří na lavičku mládežnického týmu hokejistů trenér, který se svěřenci mluví jako diktátor? Lze vůbec teenagery přimět k disciplíně jen dobrým slovem? A je šikana ze strany sportovních trenérů jen českým specifikem? Tyto i další otázky rozebírali v pátém díle podcastu Postřehy z redakce novináři ze CNN Prima NEWS.
Mezi obvyklou trojici redaktorů z webu CNN Prima NEWS tentokrát zavítala moderátorka pořadu 360° Pavlína Wolfová. Nikoli náhodou. Právě ona si před časem do své „třistašedesátky“ pozvala Martina Stloukala, trenéra dorostenců hokejového týmu Technika Brno, který se „proslavil“ nahrávkou, na níž dává co proto svým svěřencům. Bohužel se v ní nevyvaroval vulgárních a rasistických výrazů, což vzbudilo vlnu emocí nejen ve sportovním světě.
„Zaujalo mě, že reakce byly vesměs v duchu, že Martin Stloukal je padouch, nebo hrdina. Nic mezi tím,“ zdůraznila Pavlína Wolfová zřejmě klíčový poznatek, který se k celé této kauze váže. Podle ní je velká část české populace přesvědčena, že drsné výrazivo k drsným sportům patří, a že máme stále tendenci takovéto chování omlouvat či relativizovat. Jen chabou útěchou nám tedy může být, že podobné skandály vypluly nedávno na povrch také ve světě. A to v zemích, kde bychom to možná nečekali. Příkladem jsou výpovědi hokejistů kanadské juniorské soutěže CHL nebo nejnovější zpráva Human Rights Watch, která popisuje tvrdé praktiky v mládežnickém sportu v Japonsku.
Zaujal vás náš podcast Postřehy z redakce? Budeme moc rádi, pokud si pustíte i jeho první čtyři díly.
Ve čtvrtém díle Postřehů z redakce probíráme, proč politické ideje stále častěji nahrazuje politický marketing i zda se v dnešní době zvyšuje vliv personifikace politiky, zda dochází k erozi nějakého dělení na levici a pravici, jaký vliv na to mají krom politiků a voličů i média a sociální sítě, nebo jestli může pouhá kontroverznost pomoci vyhrát politikovi nebo straně. A hledali jsme i pozitiva. „V každém případě jsou ale autoři mimořádných výroků zapamatovatelní. Nejsou to ale vždy kontroverzní a hrubé výroky, které upoutají. Úspěch mají i politici s vtipnými glosami, které jsou všechno, jenom ne hloupé – takové si najdou pozornost, i svého čtenáře,“ zaznělo mimo jiné v podcastu. Řeč přišla třeba i na opoziční smlouvu nebo na současné marketingové kampaně ODS.
Ve třetím díle jme mluvili o řemeslnících. Čtyři sta tisíc řemeslníků totiž chybí na českém trhu práce podle odhadů Hospodářské komory. Ministerstvo průmyslu chce zájem o řemesla zvýšit i tím, že řemeslníkům nabídne možnost být ve svém oboru certifikovanou špičkou. Připravuje totiž zavedení mistrovské zkoušky. Zájemci by za ni v průměru zaplatili 25 tisíc. Členové redakce CNN Prima NEWS polemizovali o tom, zda může ministerský záměr zavést mistrovskou zkoušku skutečně vyřešit nedostatek kvalitních řemeslníků na trhu práce. Čtveřice diskutérů si rovněž vyměňovala zkušenosti se sháněním řemeslníků a přinesla tipy, jak zejména ty kvalitní nalézt.
Ve druhém díle Postřehů z redakce jsme vás pozvali na procházku po místech, která jsou nezapomenutelná tím, že vás možná budou dalších pár nocí budit ze sna. Mluvili jsme o americkém městě Centralia, které bude hořet ještě 250 let, o rybářské vesničce v ústí řeky Catatumbo, kde uhodí přes milion blesků ročně, podivném městě Nagoro na japonském ostrově Šikoku, nebo tragickými událostmi poznamenaných místech z dob druhé světové války. A dostalo se i na nějaký ten osobní příběh... z Brna.
V prvním díle Postřehů z redakce jsme s naší redakční kolegyní Bárou Zpěváčkovou řešili téma potravinové soběstačnosti. Skupina poslanců totiž navrhovala, aby byl podíl českých potravin v supermarketech v roce 2027 až 85 procent. Byl takový návrh populistický? Funguje podobná regulace ve světě? A mohou v důsledku takového opatření zdražit potraviny v obchodech?
Děkujeme vám za přízeň a těšíme se s vámi na slyšenou u dalšího dílu Postřehů z redakce.