Po mutaci koronaviru, kterou vědci v polovině prosince detekovali v jižní Anglii, se teď některé země více obávají té, kterou objevili už v listopadu v Jihoafrické republice (JAR) a která se začala šířit do okolních zemí. Například britské úřady oznámily, že jihoafrická varianta koronaviru může být větším problémem než ta britská.
Kvůli mutaci z poloviny prosince dočasně pozastavily mnohé země, mimo jiné i Česko, lety z Velké Británie. To samé nyní dělá Spojené království. Jihoafrické mutace se totiž obává i britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. V pondělí to řekl tamní rozhlasové stanici BBC. „Jsem nesmírně znepokojen jihoafrickou variantou, proto jsme se rozhodli zakročit a zrušili veškeré lety z JAR,“ uvedl Hancock.
Podle něj v současnosti jihoafrická mutace představuje větší problém než ta britská, a to především proto, že se obě šíří rychleji, než doteď známý kmen koronaviru. „Je to velmi, velmi vážný problém. Dokonce je to větší problém než britská nová varianta,“ řekl Hancock.
Mutace koronaviru u českých hranic. Objevila se v Rakousku i u dětí ze Slovenska
V Rakousku se objevily mutace koronaviru odhalené dříve v Británii a v Jihoafrické republice. Ve dvou případech byly nakaženými děti ze Slovenska. V Rakousku budou muset zůstat všechny obchody, restaurace i sportovní a kulturní zařízení zavřené o týden déle, než se plánovalo, tedy až do 24. ledna. Opozice se totiž v parlamentu postavila proti zákonné úpravě, která měla umožnit například nakupování lidem testovaným na koronavirus. Informovala o tom agentura APA.
Jihoafrickou mutaci koronaviru označují vědci termínem 501Y.V2. Spojují ji se snadnějším šířením viru a vyšší nakažlivostí. Právě na pobřeží JAR je také častější než původní virus způsobující nemoc COVID-19. Nicméně zatím není jisté, zda jihoafrická varianta způsobuje větší smrtnost, vyšší virovou nálož nebo těžší průběh nemoci u mladších lidí. Podle Světové zdravotnické organizace se tato data stále prověřují.
Očekává se ale, že mutace se rychle rozšíří například v nejlidnatějším městě Johannesburgu a jeho okolí. JAR v tuto chvíli čelí další vlně epidemie, počty mrtvých jsou v posledních dnech vyšší, než byly při první vlně v červenci.
Obě nové varianty se už ovšem v uplynulých týdnech dostaly i do jiných zemí. Jihoafrickou mutaci identifikovali v Británii koncem prosince. A britská mutace se už mimo jiné prokázala u nakažených v Rakousku. Dva z pěti infikovaných touto mutací jsou ze Slovenska. Slovensko pak nově potvrdilo nákazu britskou variantou uvnitř své země.
Otázky se valí ohledně vakcíny
Vědci v JAR nyní testují, zda jsou schválené vakcíny proti koronaviru účinné také v boji právě s jihoafrickou mutací koronaviru 501.V2. Obavy z neúčinnosti očkovací látky na místní mutaci vyjádřil i Hancock a odborníci z Británie, napsala v pondělí agentura AP.
Nakažlivější mutace koronaviru se zatím do Česka nedostala. Ve světě se ale šíří
Alespoň jedna dobrá zpráva: Varianta nového typu koronaviru, která byla před pár týdny zaznamenána v Anglii, se v Česku zatím neobjevila. Nakažlivější mutace se už prokázala na několika kontinentech, o jejím zdejším výskytu ale podle vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbory Mackové není nic známo.
Účinnost vakcíny je „nejnaléhavější otázka, která před námi právě stojí“, uvedl Richard Lessells, expert na infekční nemoci z jihoafrické univerzity KwaZulu-Natal, který pracuje na studiích genomu tamní varianty viru.
Je podle něj pravděpodobné, že se časem objeví i další mutace, právě díky podrobným studiím genomu koronaviru po celém světě, píše AP. Lessells ale zároveň webu Bloomberg sdělil, že říct, že je jihoafrická mutace problematičtější než ta britská, „je spíš otázkou politiky než vědy“. Vědci totiž zatím podobný výrok ničím nepotvrdili.
Padesátimilionová JAR již zaznamenala celkem více než 1,1 milionu případů COVID-19 a 29 577 úmrtí. Průměrný počet pozitivních testů za jeden den vystoupal ve srovnání s prosincem téměř na dvojnásobek, ze 14,68 na 100 000 obyvatel na 23,20. Kvůli přetíženým nemocnicím už prezident Cyril Ramaphosa minulý týden vyhlásil opětovné zpřísnění omezení včetně zákazu prodeje alkoholu, pořádání veřejných akcí nebo uzávěry veřejných pláží.