Pokuta za nezaplacenou dálniční známku může činit až 20 000 Kč, ne v každém případě je ale nevyhnutelná. Pokus neoprávněně využít osvobození od povinnosti platit za jízdu na dálnici však přijde nesrovnatelně dráž.
Fakt, že se známka po loňském zavedení její elektronické podoby, přestala fyzicky vylepovat na sklo, svádí mnohé řidiče k dojmu, že její kontrola je mnohem komplikovanější a méně pravděpodobná. Není tomu tak, jak dokazují policejní a celní statistiky. Přesto není dálniční známka vždycky potřeba.
EU schválila jednodenní dálniční známky. Starší auta však budou v nevýhodě
Europoslanci vyslyšeli volání motoristů po odstranění diskriminace ve formě nutnosti platit za vícedenní známku, i když dálnici využijete třeba jen na hodinu, a schválili zavedení univerzální jednodenní známky, kterou budou muset akceptovat všechny státy EU. Jednodenní varianta zlevní cesty na dovolenou, pravidla však nebudou pro všechna vozidla stejná. Klíčové pro cenu známek bude množství vypouštěných emisí.
Obecné výjimky
Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Na přípojná vozidla, motocykly a historické automobily s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla se povinnost nevztahuje. Stejně tak se nevztahuje na vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km a jsou vybaveny speciální SPZ začínající písmeny EL.
Vozy s touto registrační značkou jsou od poplatků osvobozeny automaticky a jejich majitel nemusí o osvobození žádat.
Humanitární důvody i objížďka
Pokuta za jízdu bez dálniční známky se při řešení přestupku na místě může vyšplhat až na 5 000 Kč, ve správním řízení dokonce na 20 tisíc korun. Současně ale existuje hned několik situací, kdy se řidič pokutě vyhne.
O těchto případech hovoří Zzákon č. 13/1997 Sb., o provozu na pozemních komunikacích . Pokutu podle jeho § 20 nedostanete v případech, kdy:
- přepravujete zdravotně postiženou osobu s průkazem ZTP (kromě praktické nebo úplné hluchoty) nebo ZTP/P. Ale jen v případě, že majitelem vozidla je postižená osoba nebo osoba jí blízká,
- přepravujete nezaopatřené dítě, které je léčeno se zhoubným nádorem,
- vaše vozidlo slouží pro převoz zdravotně postižených osob. Ale jen za předpokladu, že jste i zároveň provozovatelem speciálního domova pro tyto osoby,
- vaše vozidlo patří mezi vozidla složek záchranného systému,
- provádíte záchranné a likvidační práce nebo chráníte obyvatelstvo,
- je nutno při uzavírce použít pro vedení objížďky zpoplatněnou komunikaci.
Pozor, pokud tyto důvody osvobození zneužijete, hrozí vám pokuta až 100 000 korun.
V Česku se dále nachází několik dálničních úseků, na kterých lze jezdit bez elektronické známky i mimo tato osvobození. Jedná se především o obchvaty větších měst.
Proč ruské tanky na Ukrajině stojí? Kromě logistiky je na vině i vysoká spotřeba
Příčinou prozatímního neúspěchu ruských vojsk na Ukrajině je vedle přímých následků bojových operací také nedostatek pohonných hmot. Enormní žíznivost motorů často velmi letité ruské techniky rychlejšímu postupu agresorů zrovna nepomáhá.
Nouzový stav
Na dálnice se v posledních týdnech vydávají i ti, kteří se jim jinak spíše vyhýbají, teď se však účastní všemožné pomoci ukrajinským civilistům. „Naši občané se ve velkém zapojují do pomoci Ukrajincům. Chceme jim i tímto vyjádřit poděkování a zároveň tyto aktivity co nejvíce podpořit. Odpuštění mýta dopravcům a dálničního poplatku lidem, kteří se do přepravy humanitární pomoci zapojí, umožní, aby maximum jejich peněz skutečně šlo na humanitární účely,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Upuštění od dálničních poplatků v rámci humanitární pomoci bude platné po dobu trvání nouzového stavu. U vozidel nad 3,5 tuny dopravce pouze vyplní on-line formulář a pokud má OBU jednotku, před cestou zavolá na infolinku správce mýtného systému. Formulář je k dispozici na webu www.mytocz.eu. Řidiči osobních automobilů do 3,5 tuny nemusejí humanitární cestu předem hlásit.
Odpuštění dálničních poplatků se týká i osobních vozidel s ukrajinskou poznávací značkou, která po dobu nouzového stavu využijí síť zpoplatněných dálnic na cestě do bezpečí před válečným konfliktem.
Opravy možné
Ještě donedávna platilo, že jakmile jste při koupi elektronické známky chybně zadali RZ vašeho vozu (třeba jen jedno písmeno či číslici), museli jste známku kupovat znovu. Chybu totiž už nešlo po zaplacení opravit. „Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje,“ řekl ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek.
„Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu. Nejrychleji zadané údaje zkontroluje na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ dodal Paroubek.