Proč ruské tanky na Ukrajině stojí? Kromě logistiky je na vině i vysoká spotřeba

Příčinou prozatímního neúspěchu ruských vojsk na Ukrajině je vedle přímých následků bojových operací také nedostatek pohonných hmot. Enormní žíznivost motorů často velmi letité ruské techniky rychlejšímu postupu agresorů zrovna nepomáhá.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se zdálo, že okupační vojska se rychle zmocní velkých oblastí země. Po více než dvou týdnech víme, že se tomu tak nestalo. Může za to samozřejmě ukrajinská obrana, ale podstatné jsou i logistické chyby, kdy se Rusům nedaří zajistit svým vojenským vozidlům dostatek pohonných hmot. Vojenské vozy přitom mají neskutečnou spotřebu paliva, což je dáno i tím, že ​​často jde o staré stroje ještě z časů SSSR.

V kolonách je vidět například staré nákladní vozy ZIL, které běžně zkonzumují zhruba 50 litrů benzinu na 100 kilometrů (ano, čtete správně). Podle vojenského experta Josefa Nešpora, který absolvoval povinnou vojenskou službu ještě v československé armádě a s vojenskými ZILy jezdil, činí jejich spotřeba v případě plného zatížení a v terénu dokonce litr benzinu na jeden kilometr.

A kolik paliva spotřebují tanky? V ruské armádě je hojně zastoupen typ T-80, který je upravenou verzí T-64 představeného v roce 1964. Nejčastěji se namísto naftového motoru používá jako pohon plynová turbína (1000 nebo 1250 k), která zlepšila výkon T-80, ale také výrazně zvýšila jeho spotřebu paliva.

Kvůli tomu nádrž o objemu 1 100 litrů vystačí jen na dojezd maximálně 335 kilometrů, to znamená 3,3 litru paliva na kilometr (330 l/100 km). A to se bavíme o přesunech po silnici, ne v terénu, kde spotřeba roste mnohem rychleji. Reálně se u tanku T-80 často blíží úrovni 7,5 litru na kilometr (750 l/100 km).

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství